​Hogyan ne essünk kamu árleszállítások csapdájába. Kisokos a vásárlók jogairól a fogyasztóvédelem elnökétől

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Milyen szabályok vonatkoznak az árengedményekre? Mit tehet, ha nem kapja meg időben a megrendelt terméket. Milyen feltételek mellett küldheti vissza az árut? Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre adott választ egy Facebook-posztban Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, aki szerint nem árt résen lenni, hogy ne verjenek át kamu árleszállításokkal.

Bálint Eszter

2023. augusztus 21., 16:412023. augusztus 21., 16:41

Bár sokan még csak most indulnak nyaralni, a boltok már az őszi időjárásra hangolnak, egyre több dzseki, száras cipő „köszön” a kirakatokból, a polcokról, a nyári ruhát, a szandált vagy a fürdőruhát pedig lassan a végiárusítás részlegen találunk akár 80 százalékos(nak mondott) árleszállítással. A korábbi évek tapasztalatai, a fogyasztóvédelmi bírságok ismeretében jobb, ha nem dőlünk be sem a fizikai boltokban, sem a webáruházakban szembejövő akcióknak.

Ezt tanácsolja posztjában Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke is, aki arra is rávilágít, mire vigyázzunk. A szakember szerint például nem árt, ha egy ár-összehasonlító oldalon csekkoljuk, hogy máshol mennyi az adott termék.

Mire figyeljünk oda, hogy ne tudjanak átverni?

A főfogyasztóvédő az alábbiakat javasolja azoknak, akik kecsegtető árleszállítások idején vásárolni indulnak:

• Készítsen listát a megvásárolni kívánt termékekről és azok aktuális árairól. Így tájékozódhat az árcsökkentésekről;

• Ellenőrizze a meglévő készletet;

• Ellenőrizze a feltüntetett árat és azt, hogy az teljes árat jelent-e (áfával együtt vagy anélkül);

• Ellenőrizze, hogy az ár tartalmazza-e a szállítási költséget;

• Ha online rendel, a rendelés elküldése előtt ellenőrizze, hogy a kosárban lévő termékek ára megegyezik-e a termék kiválasztásakor feltüntetett kedvezményes árral;

• Ha bármilyen kérdése van, forduljon telefonon a kereskedőhöz, hogy további információkat kérjen a termékkel, az értékesítés utáni szolgáltatásokkal vagy a szállítási feltételekkel kapcsolatban. A kiskereskedő válaszaiból következtethet az eladó megbízhatóságára.

Fontosak a részletek

Paul Anghel rámutat: a kereskedő köteles a fogyasztókat helyesen és teljeskörűen tájékoztatni, többek között a következő információkat nyújtva:

• Azonosító adatok (név, postai és e-mail cím, telefonszám, cég- és adószám stb.);

• A termék alapvető jellemzői;

• Ár, beleértve az összes adót;

• Szállítási díjak, ha van ilyen;

• Fizetési és szállítási feltételek;

• Az ajánlat vagy az ár érvényességi ideje;

• A szerződés minimális időtartama olyan termékek esetében, amelyeket rendszeresen vagy bizonyos időközönként újra kiszállítanak;

• A digitális tartalmak és digitális szolgáltatások funkcionalitása, kompatibilitása és interoperabilitása;

• A szerződés egyoldalú felmondási jogának megléte és gyakorlása.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Mérvadó lehet mások tapasztalata, véleménye

Egy másik ajánlás a vásárlók számára, hogy olvassák el az online kínált termékekről szóló véleményeket, amelyek támpontokat adhatnak azok minőségéről vagy az eladó megbízhatóságáról. A kereskedő köteles hozzáférést biztosítani a fogyasztók számára az összes termékértékeléshez, és biztosítani, hogy a közzétett értékelések olyan fogyasztóktól származnak, akik ténylegesen használták vagy megvásárolták a terméket.

Ezen túlmenően a fogyasztónak tisztában kell lennie azzal, hogy bármely webáruház (a közvetítő weboldal tulajdonosa) köteles jól látható helyen megadni a következő információkat:

• A termékeket kínáló fél kereskedő-e, jogi személy-e vagy sem, és ha nem kereskedő, hanem természetes személy, akkor jelezze, hogy a fogyasztóvédelmi jogszabályok szerinti fogyasztói jogok nem vonatkoznak a megkötött szerződésre;

• Ha a termék a fogyasztó online keresésére adott válaszként jelenik meg, a webáruház köteles egyértelműen feltüntetni azon az oldalon, ahol az ajánlatok megjelennek, hogy fizetett hirdetésnek köszönhetően rangsorolódtak előre.

Még egy jó tanács a webáruházakban vásárlóknak: online fizetés esetén keresse a „https” betűket a linkben és mellette a lakat ikont. Ezek azt jelzik, hogy az oldal biztonságos. „Kártyás fizetés esetén soha ne adja át a 4 számjegyű kártya PIN-kódját és a banki jelszavakat, ha olyan levelet kap, amely úgy tűnik, hogy a kereskedőtől származik, és erre kéri” – int fokozott óvatosságra a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke.

Az ár döntő szempont

Ami pedig az árak feltüntetését illeti, akár online, akár hagyományos üzletről van szó,

az árat mindig világosan, olvashatóan, lejben és az összes adót (áfát és egyéb kiegészítő adókat, ha van ilyen) tartalmazóan kell feltüntetni.

Számos ár-összehasonlító program létezik, ahol le lehet ugyanakkor ellenőrizni, hogyan alakult az illető termék ára. Ezáltal a fogyasztó nagyobb kontrollt kap a döntése felett, és az üzletek általában elkerülik az irreális kedvezmények feltüntetését.

Az árleszállításnak is megvannak a szabályai

A poszt külön kitér az árleszállítás szabályaira is:

• A kedvezményes árnak alacsonyabbnak kell lennie a referenciaárnál/előző árnál.

• A referencia/előző ár a legalacsonyabb ár, amelyet ugyanazon az értékesítési felületen/boltban a kedvezményes ár bevezetésének időpontját megelőző 30 napban felszámítottak.

• A gyorsan romló vagy romlandó termékek esetében a korábbi ár, vagyis amelyhez az árleszállítás mértékét viszonyítani kell, az eladó által ugyanazon az értékesítési felületen/boltban az árcsökkentés alkalmazásának időpontját megelőző utolsó 10 napban felszámított legalacsonyabb ár.

• A 30 napnál rövidebb ideje forgalomban lévő termékek esetében a korábbi ár az eladó által az árcsökkentés alkalmazásának időpontját megelőző időszakban felszámított legalacsonyabb ár. • Az eladónak világosan, olvashatóan és könnyen azonosítható módon fel kell tüntetnie azt az időszakot, amelyben az előző árat alkalmazták.

• Az árcsökkentésről szóló, abszolút értékben vagy százalékban kifejezett értesítésnek minden egyes termék vagy termékcsoport esetében láthatónak, olvashatónak és egyértelműnek kell lennie: vagy az új ár feltüntetésével az előző, áthúzott ár mellett; vagy az „új ár”, „régi ár” szavakkal a megfelelő összegek mellett; a százalékos csökkentés és az új ár feltüntetésével az előző, áthúzott ár mellett.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

A vásárlás, mint szerződéskötés

A főfogyasztóvédő szerződéskötésként határozza meg az adás-vétel létrejöttét, amely a fizikai üzletek esetében akkor tekinthető megkötöttnek, amikor a vevő kifizeti és átveszi az árut. Az online boltok esetében a szerződés akkor tekinthető megkötöttnek, amikor a kereskedő visszaigazolja a megrendelés elfogadását.

De vissza lehet-e mondani a vásárlást a szerződés megkötése után? – tevődik fel a kérdés, amelyre a posztban választ is kapunk:

• A fizikai boltok esetében a törvény NEM ad a vevőnek jogot a szerződéstől való elállásra. Ha valaki egyszer megvásárolt egy árut, azt nem lehet kicserélni, illetve a pénzét nem lehet visszafizetni, kivéve, ha az hibás, mert akkor a garanciára vonatkozó szabályok lépnek érvénybe.

• Az online boltok esetében a törvény az áru átvételétől számított 14 naptári napot ír elő, amelyen belül indoklás és extraköltség nélkül el lehet állni a vásárlástól. Egyes webáruházak kereskedelmi politikájuk részeként ezt az időszakot 30 vagy akár 60 napra is meghosszabbították, de ezt minden egyes kereskedőnél ellenőrizni kell. A vonatkozó előírás szerint a 14 napos határidő további 12 hónappal meghosszabbítható, ha a kereskedő nem adta meg, hogy meddig lehet visszaküldeni az árut.

Ha az eladó nem küld futárt az áru átvételére, akkor a visszaküldést a vevőnek kell fizetnie.

Ami pedig a visszaküldött termék árának visszafizetését illeti, a kereskedő köteles 14 napon belül visszatéríteni a vevő által kifizetett árat (beleértve az áru postázásának költségét).

A visszatérítés ugyanazzal a fizetési módszerrel történik, amelyet a fogyasztó az eredeti tranzakció során használt (pl. az eredetileg bankkártyával fizetett pénzt az eladó ugyanarra a bankszámlára téríti vissza), kivéve, ha a fogyasztó hozzájárult más fizetési módhoz, és feltéve, hogy a fogyasztónak a visszatérítést követően nem kell semmilyen díjat fizetnie.

A kereskedő visszatarthat egy részt a kifizetett értékből, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az árut nem csak a működőképesség tesztelésére használták.

Fontos tudni ugyanakkor, hogy vannak olyan esetek is, amikor a vásárló nem állhat el a szerződéstől, ilyenek például az olyan áruk, amelyeket az ő igényei szerint készítenek, vagy olyan hang- vagy videofelvételek, számítógépes programok, amelyeket lepecsételve szállítanak ki, és a vevő már felbontotta.

Mennyi időbe telik az online megrendelt áruk kézhezvétele?

– erre a kérdésre is választ kapunk a bejegyzésben.

„A kereskedőnek az Ön megrendelésének leadásától számított legfeljebb 30 napon belül vagy az Önnel közölt rövidebb határidőn belül kell teljesítenie szerződéses kötelezettségeit. Ha a kereskedő nem szállította le az árut a megadott határidőn belül, Önnek fel kell kérnie, hogy a lehető leghamarabb szállítsa le. Ha az árut nem szállítják le az újabb határidőn belül sem, Önnek joga van elállni a szerződéstől, és a kereskedőnek 7 napon belül vissza kell térítenie az Ön pénzét” – idézi a vonatkozó előírást Paul Anghel.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mi történik, ha az áru szállítás közben megsérül?

Ha az áru sérülten vagy összetörve jut el a vevőhöz, az eladónak kell magára vállalnia a veszteséget. Ebben az esetben a vásárló új árut kérhet, vagy elállhat a szerződéstől.

Ezért joga van ahhoz, hogy a csomag átvételekor ellenőrizze, a benne lévő áru a megfelelő állapotban van-e, hogy később ne legyen probléma, még akkor is, ha egyes kereskedők ezt nem engedik meg.

Kisokos a garanciáról

A fogyasztóvédelmi hatóság fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a garanciára vonatkozó szabályok attól függetlenül alkalmazandók, hogy az árut teljes vagy leszállított áron, illetve hogy online vagy hagyományos üzletben, kedvezményesen vagy teljes áron vásároltuk meg.

A garanciára való jogszabályi előírások a 2021/140-es sürgősségi kormányrendeletben találhatóak meg, amely tulajdonképpen kimondja, hogy két típus létezik: a törvényes megfelelőségi garancia és a kereskedelmi garancia, amelyek egy árura vonatkozóan egyidejűleg létezhetnek.

A törvényes jótállás minden eladott árura vonatkozik (bizonyos, pontosan meghatározott kivételekkel).

Onnantól, hogy egy terméket eladtak, a vevőnek törvény garantálja a jótállást, ami pedig az eladó felelőssége.

A törvényes garancia elvileg két év, de vannak kivételek:

• A digitális elemeket tartalmazó áruk (televíziók, robotporszívók, mobiltelefonok stb.) esetében a törvényes garancia öt év is lehet, ha az áruk átlagos élettartama meghaladja az öt évet, és a szerződés digitális tartalom vagy digitális szolgáltatások (pl. rendszeres rendszerfrissítések és az adásvételi szerződésben szereplő szoftverek) folyamatos biztosításáról rendelkezik. Ha a digitális tartalom vagy digitális szolgáltatások folyamatos biztosítása öt évnél hosszabb időtartamra szól, akkor a jótállás erre az időszakra érvényes.

• Használt termékek esetében a fogyasztó és az eladó megállapodhat egy legalább egyéves jótállási időtartamban.

A kereskedelmi garancia olyan garancia, amelyet bizonyos helyzetekben pluszban felajánlanak. Például 5 év garancia bizonyos háztartási készülékekre vagy 10 év garancia a háztartási készülékek bizonyos alkatrészeire. Ez a törvényes garancián felül jár, és nem érinti azt. Mind a gyártó, mind az eladó felajánlhatja. A kereskedelmi garancia bármilyen formát ölthet: hosszabb időtartam, a kifizetett összeg közvetlen visszatérítése hiba esetén stb. De nem helyettesítheti vagy teheti semmissé a törvényes garanciát – szögezi le Paul Anghel.

korábban írtuk

Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején
Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója, Paul Anghel azt javasolja a vásárlóknak, hogy legyenek nagyon óvatosak a téli árcsökkentésekkel kapcsolatban. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

Van, amiben élen jár Románia

Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.

Van, amiben élen jár Románia
Van, amiben élen jár Románia
2024. november 19., kedd

Van, amiben élen jár Románia

2024. november 19., kedd

Akár 40 százalékkal is csökkenhetnek egyes áramszámlák

Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.

Akár 40 százalékkal is csökkenhetnek egyes áramszámlák
2024. november 19., kedd

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció

A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció
2024. november 19., kedd

Magyarország aranykészlete meghaladja Románia tartalékait

Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.

Magyarország aranykészlete meghaladja Románia tartalékait
2024. november 19., kedd

Rossz hír az ingatlanhiteleseknek: folytatódik a bankközi hitelkamatláb emelkedése

A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

 

Rossz hír az ingatlanhiteleseknek: folytatódik a bankközi hitelkamatláb emelkedése
2024. november 18., hétfő

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik

Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik
2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme