​Hogyan ne essünk kamu árleszállítások csapdájába. Kisokos a vásárlók jogairól a fogyasztóvédelem elnökétől

​Hogyan ne essünk kamu árleszállítások csapdájába. Kisokos a vásárlók jogairól a fogyasztóvédelem elnökétől

Fotó: Haáz Vince

Milyen szabályok vonatkoznak az árengedményekre? Mit tehet, ha nem kapja meg időben a megrendelt terméket. Milyen feltételek mellett küldheti vissza az árut? Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre adott választ egy Facebook-posztban Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, aki szerint nem árt résen lenni, hogy ne verjenek át kamu árleszállításokkal.

Bálint Eszter

2023. augusztus 21., 16:412023. augusztus 21., 16:41

Bár sokan még csak most indulnak nyaralni, a boltok már az őszi időjárásra hangolnak, egyre több dzseki, száras cipő „köszön” a kirakatokból, a polcokról, a nyári ruhát, a szandált vagy a fürdőruhát pedig lassan a végiárusítás részlegen találunk akár 80 százalékos(nak mondott) árleszállítással. A korábbi évek tapasztalatai, a fogyasztóvédelmi bírságok ismeretében jobb, ha nem dőlünk be sem a fizikai boltokban, sem a webáruházakban szembejövő akcióknak.

Ezt tanácsolja posztjában Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke is, aki arra is rávilágít, mire vigyázzunk. A szakember szerint például nem árt, ha egy ár-összehasonlító oldalon csekkoljuk, hogy máshol mennyi az adott termék.

Mire figyeljünk oda, hogy ne tudjanak átverni?

A főfogyasztóvédő az alábbiakat javasolja azoknak, akik kecsegtető árleszállítások idején vásárolni indulnak:

• Készítsen listát a megvásárolni kívánt termékekről és azok aktuális árairól. Így tájékozódhat az árcsökkentésekről;

• Ellenőrizze a meglévő készletet;

• Ellenőrizze a feltüntetett árat és azt, hogy az teljes árat jelent-e (áfával együtt vagy anélkül);

• Ellenőrizze, hogy az ár tartalmazza-e a szállítási költséget;

• Ha online rendel, a rendelés elküldése előtt ellenőrizze, hogy a kosárban lévő termékek ára megegyezik-e a termék kiválasztásakor feltüntetett kedvezményes árral;

• Ha bármilyen kérdése van, forduljon telefonon a kereskedőhöz, hogy további információkat kérjen a termékkel, az értékesítés utáni szolgáltatásokkal vagy a szállítási feltételekkel kapcsolatban. A kiskereskedő válaszaiból következtethet az eladó megbízhatóságára.

Fontosak a részletek

Paul Anghel rámutat: a kereskedő köteles a fogyasztókat helyesen és teljeskörűen tájékoztatni, többek között a következő információkat nyújtva:

• Azonosító adatok (név, postai és e-mail cím, telefonszám, cég- és adószám stb.);

• A termék alapvető jellemzői;

• Ár, beleértve az összes adót;

• Szállítási díjak, ha van ilyen;

• Fizetési és szállítási feltételek;

• Az ajánlat vagy az ár érvényességi ideje;

• A szerződés minimális időtartama olyan termékek esetében, amelyeket rendszeresen vagy bizonyos időközönként újra kiszállítanak;

• A digitális tartalmak és digitális szolgáltatások funkcionalitása, kompatibilitása és interoperabilitása;

• A szerződés egyoldalú felmondási jogának megléte és gyakorlása.

Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Mérvadó lehet mások tapasztalata, véleménye

Egy másik ajánlás a vásárlók számára, hogy olvassák el az online kínált termékekről szóló véleményeket, amelyek támpontokat adhatnak azok minőségéről vagy az eladó megbízhatóságáról. A kereskedő köteles hozzáférést biztosítani a fogyasztók számára az összes termékértékeléshez, és biztosítani, hogy a közzétett értékelések olyan fogyasztóktól származnak, akik ténylegesen használták vagy megvásárolták a terméket.

Ezen túlmenően a fogyasztónak tisztában kell lennie azzal, hogy bármely webáruház (a közvetítő weboldal tulajdonosa) köteles jól látható helyen megadni a következő információkat:

• A termékeket kínáló fél kereskedő-e, jogi személy-e vagy sem, és ha nem kereskedő, hanem természetes személy, akkor jelezze, hogy a fogyasztóvédelmi jogszabályok szerinti fogyasztói jogok nem vonatkoznak a megkötött szerződésre;

• Ha a termék a fogyasztó online keresésére adott válaszként jelenik meg, a webáruház köteles egyértelműen feltüntetni azon az oldalon, ahol az ajánlatok megjelennek, hogy fizetett hirdetésnek köszönhetően rangsorolódtak előre.

Még egy jó tanács a webáruházakban vásárlóknak: online fizetés esetén keresse a „https” betűket a linkben és mellette a lakat ikont. Ezek azt jelzik, hogy az oldal biztonságos. „Kártyás fizetés esetén soha ne adja át a 4 számjegyű kártya PIN-kódját és a banki jelszavakat, ha olyan levelet kap, amely úgy tűnik, hogy a kereskedőtől származik, és erre kéri” – int fokozott óvatosságra a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke.

Az ár döntő szempont

Ami pedig az árak feltüntetését illeti, akár online, akár hagyományos üzletről van szó,

az árat mindig világosan, olvashatóan, lejben és az összes adót (áfát és egyéb kiegészítő adókat, ha van ilyen) tartalmazóan kell feltüntetni.

Számos ár-összehasonlító program létezik, ahol le lehet ugyanakkor ellenőrizni, hogyan alakult az illető termék ára. Ezáltal a fogyasztó nagyobb kontrollt kap a döntése felett, és az üzletek általában elkerülik az irreális kedvezmények feltüntetését.

Az árleszállításnak is megvannak a szabályai

A poszt külön kitér az árleszállítás szabályaira is:

• A kedvezményes árnak alacsonyabbnak kell lennie a referenciaárnál/előző árnál.

• A referencia/előző ár a legalacsonyabb ár, amelyet ugyanazon az értékesítési felületen/boltban a kedvezményes ár bevezetésének időpontját megelőző 30 napban felszámítottak.

• A gyorsan romló vagy romlandó termékek esetében a korábbi ár, vagyis amelyhez az árleszállítás mértékét viszonyítani kell, az eladó által ugyanazon az értékesítési felületen/boltban az árcsökkentés alkalmazásának időpontját megelőző utolsó 10 napban felszámított legalacsonyabb ár.

• A 30 napnál rövidebb ideje forgalomban lévő termékek esetében a korábbi ár az eladó által az árcsökkentés alkalmazásának időpontját megelőző időszakban felszámított legalacsonyabb ár. • Az eladónak világosan, olvashatóan és könnyen azonosítható módon fel kell tüntetnie azt az időszakot, amelyben az előző árat alkalmazták.

• Az árcsökkentésről szóló, abszolút értékben vagy százalékban kifejezett értesítésnek minden egyes termék vagy termékcsoport esetében láthatónak, olvashatónak és egyértelműnek kell lennie: vagy az új ár feltüntetésével az előző, áthúzott ár mellett; vagy az „új ár”, „régi ár” szavakkal a megfelelő összegek mellett; a százalékos csökkentés és az új ár feltüntetésével az előző, áthúzott ár mellett.

Galéria

Fotó: Rab Zoltán

A vásárlás, mint szerződéskötés

A főfogyasztóvédő szerződéskötésként határozza meg az adás-vétel létrejöttét, amely a fizikai üzletek esetében akkor tekinthető megkötöttnek, amikor a vevő kifizeti és átveszi az árut. Az online boltok esetében a szerződés akkor tekinthető megkötöttnek, amikor a kereskedő visszaigazolja a megrendelés elfogadását.

De vissza lehet-e mondani a vásárlást a szerződés megkötése után? – tevődik fel a kérdés, amelyre a posztban választ is kapunk:

• A fizikai boltok esetében a törvény NEM ad a vevőnek jogot a szerződéstől való elállásra. Ha valaki egyszer megvásárolt egy árut, azt nem lehet kicserélni, illetve a pénzét nem lehet visszafizetni, kivéve, ha az hibás, mert akkor a garanciára vonatkozó szabályok lépnek érvénybe.

• Az online boltok esetében a törvény az áru átvételétől számított 14 naptári napot ír elő, amelyen belül indoklás és extraköltség nélkül el lehet állni a vásárlástól. Egyes webáruházak kereskedelmi politikájuk részeként ezt az időszakot 30 vagy akár 60 napra is meghosszabbították, de ezt minden egyes kereskedőnél ellenőrizni kell. A vonatkozó előírás szerint a 14 napos határidő további 12 hónappal meghosszabbítható, ha a kereskedő nem adta meg, hogy meddig lehet visszaküldeni az árut.

Ha az eladó nem küld futárt az áru átvételére, akkor a visszaküldést a vevőnek kell fizetnie.

Ami pedig a visszaküldött termék árának visszafizetését illeti, a kereskedő köteles 14 napon belül visszatéríteni a vevő által kifizetett árat (beleértve az áru postázásának költségét).

A visszatérítés ugyanazzal a fizetési módszerrel történik, amelyet a fogyasztó az eredeti tranzakció során használt (pl. az eredetileg bankkártyával fizetett pénzt az eladó ugyanarra a bankszámlára téríti vissza), kivéve, ha a fogyasztó hozzájárult más fizetési módhoz, és feltéve, hogy a fogyasztónak a visszatérítést követően nem kell semmilyen díjat fizetnie.

A kereskedő visszatarthat egy részt a kifizetett értékből, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az árut nem csak a működőképesség tesztelésére használták.

Fontos tudni ugyanakkor, hogy vannak olyan esetek is, amikor a vásárló nem állhat el a szerződéstől, ilyenek például az olyan áruk, amelyeket az ő igényei szerint készítenek, vagy olyan hang- vagy videofelvételek, számítógépes programok, amelyeket lepecsételve szállítanak ki, és a vevő már felbontotta.

Mennyi időbe telik az online megrendelt áruk kézhezvétele?

– erre a kérdésre is választ kapunk a bejegyzésben.

„A kereskedőnek az Ön megrendelésének leadásától számított legfeljebb 30 napon belül vagy az Önnel közölt rövidebb határidőn belül kell teljesítenie szerződéses kötelezettségeit. Ha a kereskedő nem szállította le az árut a megadott határidőn belül, Önnek fel kell kérnie, hogy a lehető leghamarabb szállítsa le. Ha az árut nem szállítják le az újabb határidőn belül sem, Önnek joga van elállni a szerződéstől, és a kereskedőnek 7 napon belül vissza kell térítenie az Ön pénzét” – idézi a vonatkozó előírást Paul Anghel.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mi történik, ha az áru szállítás közben megsérül?

Ha az áru sérülten vagy összetörve jut el a vevőhöz, az eladónak kell magára vállalnia a veszteséget. Ebben az esetben a vásárló új árut kérhet, vagy elállhat a szerződéstől.

Ezért joga van ahhoz, hogy a csomag átvételekor ellenőrizze, a benne lévő áru a megfelelő állapotban van-e, hogy később ne legyen probléma, még akkor is, ha egyes kereskedők ezt nem engedik meg.

Kisokos a garanciáról

A fogyasztóvédelmi hatóság fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a garanciára vonatkozó szabályok attól függetlenül alkalmazandók, hogy az árut teljes vagy leszállított áron, illetve hogy online vagy hagyományos üzletben, kedvezményesen vagy teljes áron vásároltuk meg.

A garanciára való jogszabályi előírások a 2021/140-es sürgősségi kormányrendeletben találhatóak meg, amely tulajdonképpen kimondja, hogy két típus létezik: a törvényes megfelelőségi garancia és a kereskedelmi garancia, amelyek egy árura vonatkozóan egyidejűleg létezhetnek.

A törvényes jótállás minden eladott árura vonatkozik (bizonyos, pontosan meghatározott kivételekkel).

Onnantól, hogy egy terméket eladtak, a vevőnek törvény garantálja a jótállást, ami pedig az eladó felelőssége.

A törvényes garancia elvileg két év, de vannak kivételek:

• A digitális elemeket tartalmazó áruk (televíziók, robotporszívók, mobiltelefonok stb.) esetében a törvényes garancia öt év is lehet, ha az áruk átlagos élettartama meghaladja az öt évet, és a szerződés digitális tartalom vagy digitális szolgáltatások (pl. rendszeres rendszerfrissítések és az adásvételi szerződésben szereplő szoftverek) folyamatos biztosításáról rendelkezik. Ha a digitális tartalom vagy digitális szolgáltatások folyamatos biztosítása öt évnél hosszabb időtartamra szól, akkor a jótállás erre az időszakra érvényes.

• Használt termékek esetében a fogyasztó és az eladó megállapodhat egy legalább egyéves jótállási időtartamban.

A kereskedelmi garancia olyan garancia, amelyet bizonyos helyzetekben pluszban felajánlanak. Például 5 év garancia bizonyos háztartási készülékekre vagy 10 év garancia a háztartási készülékek bizonyos alkatrészeire. Ez a törvényes garancián felül jár, és nem érinti azt. Mind a gyártó, mind az eladó felajánlhatja. A kereskedelmi garancia bármilyen formát ölthet: hosszabb időtartam, a kifizetett összeg közvetlen visszatérítése hiba esetén stb. De nem helyettesítheti vagy teheti semmissé a törvényes garanciát – szögezi le Paul Anghel.

korábban írtuk

Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején
Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója, Paul Anghel azt javasolja a vásárlóknak, hogy legyenek nagyon óvatosak a téli árcsökkentésekkel kapcsolatban. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 09., csütörtök

Több mint 100 millió euróból mintegy 1000 településen ígérnek nagysebességű internetkapcsolatot

Jóváhagy a kormány csütörtöki ülésén egy közel 100 millió eurós beruházást, amelynek keretében országszerte mintegy 1000 településen építenek ki nagysebességű internetkapcsolatot biztosító hálózatot.

Több mint 100 millió euróból mintegy 1000 településen ígérnek nagysebességű internetkapcsolatot
2024. május 09., csütörtök

Ciolacu: csökkentek áprilisban az energiaárak, és ez a kormány döntésének köszönhető

Helyes volt a kormány energiaár-korlátozásra vonatkozó döntése, ezt bizonyítja, hogy áprilisban csökkent a gáz és az elektromos energia ára – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.

Ciolacu: csökkentek áprilisban az energiaárak, és ez a kormány döntésének köszönhető
2024. május 08., szerda

Nem csak pakisztániak, magyarok és olaszok is szívesen vállalnának munkát Romániában

Románia a 89. helyen áll a legvonzóbb munkavállalási célpontok között, ami előrelépés a 2020-as 92. helyhez mérten, ám elmarad a 2018-as 78. helyezéstől – derül ki egy felmérés eredményeiből.

Nem csak pakisztániak, magyarok és olaszok is szívesen vállalnának munkát Romániában
2024. május 08., szerda

Jobban dübörgött a turizmus idén, mint a tavalyi év elején, erdélyi helyszín is van a népszerű célpontok között

Az év első három hónapjában 2,47 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 2,4 százalékkal többet a 2023 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Jobban dübörgött a turizmus idén, mint a tavalyi év elején, erdélyi helyszín is van a népszerű célpontok között
2024. május 08., szerda

Felpörgött a fogyasztás: közel 6,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben

Az első negyedévben, a nyers adatok alapján 6,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában éves összevetésben – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felpörgött a fogyasztás: közel 6,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben
2024. május 08., szerda

Mire alaposan beizzítottuk a napelemeket, lehűt minket a negatív áramár

Bár első hallásra jól hangzik a negatív áramár fogalma, a mélypontra süllyedt fogyasztás és a megújuló energia előretörésének együttes hatása óhatatlanul kedvezőtlenül érintheti a lakossági fogyasztókat is.

Mire alaposan beizzítottuk a napelemeket, lehűt minket a negatív áramár
2024. május 07., kedd

Csaknem 500 százalékkal emelkedő veszteséggel számol a CFR, az egymilliárd lejt is meghaladhatja idén az összeg

Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél.

Csaknem 500 százalékkal emelkedő veszteséggel számol a CFR, az egymilliárd lejt is meghaladhatja idén az összeg
2024. május 07., kedd

Újabb változás a romániai bankpiacon: a Versenytanács rábólintott két pénzintézet fúziójára

A Versenytanács jóváhagyta azt a tranzakciót, amelynek keretében az Intesa Sanpaolo, Olaszország legnagyobb bankja átveszi a First Bank Romániát – adta hírül kedden a Profit.ro gazdasági szakportál.

Újabb változás a romániai bankpiacon: a Versenytanács rábólintott két pénzintézet fúziójára
2024. május 07., kedd

Stagnált az új autók piaca, a Dacia és a Toyota volt a legnépszerűbb az első négy hónapban

Stagnált az új autók piaca Romániában az év első négy hónapjában – közölte kedden a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).

Stagnált az új autók piaca, a Dacia és a Toyota volt a legnépszerűbb az első négy hónapban
2024. május 05., vasárnap

Közel háromezer ukrán állampolgár vállalt munkát Romániában a háború kitörése óta

Közel 3000 ukrán állampolgár talált munkát Romániában a háború kitörése óta az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) közvetítésével.

Közel háromezer ukrán állampolgár vállalt munkát Romániában a háború kitörése óta