Régi-új szabályok. A közalkalmazottak idén is belföldi helyszíneken használhatják fel az üdülési csekkeket, a támogatást viszont fel is kell pótolniuk
Fotó: Bálint István
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök. A rendszer ezáltal túlbürokratizálttá vált, nem véletlen, hogy a turizmusban utazók élesen bírálják a kormány emiatt.
2025. április 16., 12:282025. április 16., 12:28
2025. április 16., 15:032025. április 16., 15:03
A kormányfő elmondta, az új szabályok szerint az üdülési csekkre jogosultaknak ki kell tölteniük egy felelősségvállalási nyilatkozatot, miszerint a 800 lejes üdülési támogatást saját zsebből kiegészítették még 800 lejjel, és egy legalább 1600 lej értékű számlával kell igazolniuk, hogy turisztikai szolgáltatásokra költötték a pénzt. Az ülés elején ugyanakkor az Agerpres szerint a kormányfő felszólította a hatóságokat, hozzanak meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy az emberek nyugalomban és biztonságban tölthessék a húsvéti ünnepet.
Sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselőivel folytatott konzultációt követően dolgozták ki a mechanizmust, amelyet „nagyon egyszerűnek” nevezett. A kedvezményezettnek ki kell töltenie egy felelősségvállalási nyilatkozatot, miszerint a 800 lejes üdülési támogatást saját zsebből kiegészíti még 800 lejjel, és az összeget turisztikai szolgáltatásokra költi. „Az eljárás végén természetesen kiállítanak egy számlát, amelyet az adóhatóság bármikor ellenőrizhet az e-factura rendszeren” – mondta a tárcavezető. A miniszter ugyanakkor azt tanácsolta az üdülési támogatásra jogosultaknak, hogy „ne játsszanak és tartsák be a törvényt”, valamint az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban vállaltakat.
Bogdan Ivan arról is beszámolt, hogy a 800 lejt a nyilatkozat aláírása után utalják a kedvezményezett üdülési kártyájára, a következő hónapban pedig a havi béréből levonják az összeg után fizetendő 160 lej adót. Vagyis az állami hozzájárulás tulajdonképpen 640 lej. A miniszter szerint az összeget több részletben is fel lehet majd használni, illetve 800 lejnél kisebb összeg igénylésére is van lehetőség. „Minden egyes lej esetében, amelyet az állam ad e program keretében, az illetőnek bizonyítani kell, hogy még egy lejt hozzá tett saját zsebből. (...) Ha csak 100 lejt költ el, 100 lejt kap az államtól” – magyarázta Bogdan Ivan.
Mint ismert, a tavalyi év végén elfogadott „salátarendelet” szerint idén a nettó 8000 lejnél alacsonyabb fizetésű közalkalmazottak már csak 800 lej értékű üdülési utalványra jogosultak; a korábbi években az állami juttatás 1600 lejre rúgott. Az összeg ugyanakkor idéntől is legkevesebb 1600 lej értékű turisztikai szolgáltatások vásárlása esetén használható fel, tehát az igénylőnek a 800 lejt saját zsebből kell kipótolnia.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
A turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei már tavaly tiltakoztak a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek tervezett megszüntetése, majd a támogatás összegének megfelezése ellen. Szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek erre a szektorra és más kapcsolódó iparágakra, 30–40 százalékkal csökkenhetnek a turisztikai ágazat bevételei. A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke nemrég „a fejlődés elleni gazdasági bűncselekménynek” nevezte az üdülési utalványok értékének megfelezését. Adrian Voican egy nagybányai sajtóeseményen kifejtette, hogy ez az állami támogatás a hazai turizmus katalizátorának bizonyult, ezért vissza kell állítani az értékét és ki kellene terjeszteni a versenyszférában dolgozókra is.
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!