Régi-új szabályok. A közalkalmazottak idén is belföldi helyszíneken használhatják fel az üdülési csekkeket, a támogatást viszont fel is kell pótolniuk
Fotó: Bálint István
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök. A rendszer ezáltal túlbürokratizálttá vált, nem véletlen, hogy a turizmusban utazók élesen bírálják a kormány emiatt.
2025. április 16., 12:282025. április 16., 12:28
2025. április 16., 15:032025. április 16., 15:03
A kormányfő elmondta, az új szabályok szerint az üdülési csekkre jogosultaknak ki kell tölteniük egy felelősségvállalási nyilatkozatot, miszerint a 800 lejes üdülési támogatást saját zsebből kiegészítették még 800 lejjel, és egy legalább 1600 lej értékű számlával kell igazolniuk, hogy turisztikai szolgáltatásokra költötték a pénzt. Az ülés elején ugyanakkor az Agerpres szerint a kormányfő felszólította a hatóságokat, hozzanak meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy az emberek nyugalomban és biztonságban tölthessék a húsvéti ünnepet.
Sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselőivel folytatott konzultációt követően dolgozták ki a mechanizmust, amelyet „nagyon egyszerűnek” nevezett. A kedvezményezettnek ki kell töltenie egy felelősségvállalási nyilatkozatot, miszerint a 800 lejes üdülési támogatást saját zsebből kiegészíti még 800 lejjel, és az összeget turisztikai szolgáltatásokra költi. „Az eljárás végén természetesen kiállítanak egy számlát, amelyet az adóhatóság bármikor ellenőrizhet az e-factura rendszeren” – mondta a tárcavezető. A miniszter ugyanakkor azt tanácsolta az üdülési támogatásra jogosultaknak, hogy „ne játsszanak és tartsák be a törvényt”, valamint az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban vállaltakat.
Bogdan Ivan arról is beszámolt, hogy a 800 lejt a nyilatkozat aláírása után utalják a kedvezményezett üdülési kártyájára, a következő hónapban pedig a havi béréből levonják az összeg után fizetendő 160 lej adót. Vagyis az állami hozzájárulás tulajdonképpen 640 lej. A miniszter szerint az összeget több részletben is fel lehet majd használni, illetve 800 lejnél kisebb összeg igénylésére is van lehetőség. „Minden egyes lej esetében, amelyet az állam ad e program keretében, az illetőnek bizonyítani kell, hogy még egy lejt hozzá tett saját zsebből. (...) Ha csak 100 lejt költ el, 100 lejt kap az államtól” – magyarázta Bogdan Ivan.
Mint ismert, a tavalyi év végén elfogadott „salátarendelet” szerint idén a nettó 8000 lejnél alacsonyabb fizetésű közalkalmazottak már csak 800 lej értékű üdülési utalványra jogosultak; a korábbi években az állami juttatás 1600 lejre rúgott. Az összeg ugyanakkor idéntől is legkevesebb 1600 lej értékű turisztikai szolgáltatások vásárlása esetén használható fel, tehát az igénylőnek a 800 lejt saját zsebből kell kipótolnia.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
A turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei már tavaly tiltakoztak a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek tervezett megszüntetése, majd a támogatás összegének megfelezése ellen. Szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek erre a szektorra és más kapcsolódó iparágakra, 30–40 százalékkal csökkenhetnek a turisztikai ágazat bevételei. A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke nemrég „a fejlődés elleni gazdasági bűncselekménynek” nevezte az üdülési utalványok értékének megfelezését. Adrian Voican egy nagybányai sajtóeseményen kifejtette, hogy ez az állami támogatás a hazai turizmus katalizátorának bizonyult, ezért vissza kell állítani az értékét és ki kellene terjeszteni a versenyszférában dolgozókra is.
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!