Az üdülési csekkek megszüntetése „katasztrofális következményekkel” járna a turisztikai ágazatban érdekeltek szerint
Fotó: Edenred.ro
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek erre a szektorra és más kapcsolódó iparágakra.
2024. december 20., 13:312024. december 20., 13:31
A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) pénteki közleményében hangsúlyozta, hogy a költségvetést „toldozó-foldozó” kormány a vízió és a gazdasági mechanizmusok megértésének teljes hiányáról tesz tanúbizonyságot, amikor olyan intézkedéseket akar visszavonni, amelyeket törvény garantál és bevételt hoznak az államkasszának. Az üdülési csekkek esetleges megszüntetése a turisztikai infrastruktúrát érintő beruházások befagyasztását, a négy- és ötcsillagos szállodák építésének vagy felújításának leállítását vonná maga után, ugyanakkor semmissé válhatnak a feketegazdaság elleni küzdelem terén az elmúlt években elért eredmények – figyelmeztettek.
A szakág képviselőinek becslései szerint 30–40 százalékkal csökkenhetnek a turisztikai ágazat bevételei, és emberek ezreit – elsősorban a szerényebb jövedelműeket – fosztanák meg az üdüléstől, a rehabilitációs kezelésektől vagy a pihenéstől. A közalkalmazottak csaknem 16 százaléka ezeknek az utalványoknak köszönhetően engedhette meg magának a nyaralást – emlékeztettek.
Emellett a szállítási, a közélelmezési, a kulturális ágazat és a szórakoztatóipar is megérezné az intézkedés hatásait.
„Ne nyúljanak az üdülési csekkekhez! Csökkentsék a pazarlást, de ne öljék meg az aranytojást tojó tyúkot. Ne öljék meg a gazdaságot és a turizmust!” – szögezi le az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény.
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!