Az üdülési csekkek megszüntetése „katasztrofális következményekkel” járna a turisztikai ágazatban érdekeltek szerint
Fotó: Edenred.ro
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek erre a szektorra és más kapcsolódó iparágakra.
2024. december 20., 13:312024. december 20., 13:31
A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) pénteki közleményében hangsúlyozta, hogy a költségvetést „toldozó-foldozó” kormány a vízió és a gazdasági mechanizmusok megértésének teljes hiányáról tesz tanúbizonyságot, amikor olyan intézkedéseket akar visszavonni, amelyeket törvény garantál és bevételt hoznak az államkasszának. Az üdülési csekkek esetleges megszüntetése a turisztikai infrastruktúrát érintő beruházások befagyasztását, a négy- és ötcsillagos szállodák építésének vagy felújításának leállítását vonná maga után, ugyanakkor semmissé válhatnak a feketegazdaság elleni küzdelem terén az elmúlt években elért eredmények – figyelmeztettek.
A szakág képviselőinek becslései szerint 30–40 százalékkal csökkenhetnek a turisztikai ágazat bevételei, és emberek ezreit – elsősorban a szerényebb jövedelműeket – fosztanák meg az üdüléstől, a rehabilitációs kezelésektől vagy a pihenéstől. A közalkalmazottak csaknem 16 százaléka ezeknek az utalványoknak köszönhetően engedhette meg magának a nyaralást – emlékeztettek.
Emellett a szállítási, a közélelmezési, a kulturális ágazat és a szórakoztatóipar is megérezné az intézkedés hatásait.
„Ne nyúljanak az üdülési csekkekhez! Csökkentsék a pazarlást, de ne öljék meg az aranytojást tojó tyúkot. Ne öljék meg a gazdaságot és a turizmust!” – szögezi le az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény.
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
A Transilvania Bank megkezdte több mint 320 000 bankkártya átadását az OTP Bank Románia ügyfelei számára. A bankkártyákat az ügyfelek 2025. március 3-tól használhatják – tájékoztatott pénteken a BT kommunikációs osztálya.
A 2023-as adatok szerint Romániában nőtt a nem alkoholos italok, továbbá a borok és a desztillált alkoholos italok egy főre jutó fogyasztása az előző évhez képest, ám a sörfogyasztás visszaesett – ami összhangban van a nemzetközi tendenciákkal.
Az idei első kilenc hónapban 1,683 millió külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 5,019 milliárd lejt, fejenként 2982,8 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei harmadik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 6,4 százalékkal 2582 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Miután egy nappal korábban még az sem győzte meg a Fitch hitelminősítőt, hogy egy viszonylag nagy parlamenti támogatottságú koalíció tárgyal a kormányalakításról, várható volt, hogy a PSD visszalépése nem marad következmények nélkül a pénzpiacon.
Az OTP Bank Románia 2025. február 28-tól Transilvania Bankká válik – tájékoztatott csütörtökön a BT kommunikációs osztálya.
A kabinet szerdán meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozására vonatkozó intézkedést – számolt be a kormányszóvivő az ülés végén tartott sajtótájékoztatón.
További három hónappal, 2025. március 31-ig meghosszabbítják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) díjának korlátozását – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
szóljon hozzá!