Adósbarátabb törlesztési moratórium született, a módszertanra még várni kell

Adósbarátabb törlesztési moratórium született, a módszertanra még várni kell

Egy kis segítség. A bajba jutott hitelesek telefonon vagy e-mailben kérhetik bankjuktól a hiteltörlesztés felfüggesztését

Fotó: 123RF

Éljünk a hiteltörlesztési moratórium lehetőségével, közben pedig lehet előtörleszteni – tanácsolja az adósoknak a lapunknak nyilatkozó bankpiaci szakértő, akit azt követően kérdeztünk, hogy megjelent a Hivatalos Közlönyben a hiteltörlesztés kilenc hónapig terjedő időszakra történő felfüggesztését lehetővé tevő sürgősségi kormányrendelet. A jogszabály az utolsó száz méteren lényeges módosításokat szenvedett.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. április 01., 12:472020. április 01., 12:47

2020. április 01., 13:132020. április 01., 13:13

Negyvenöt napjuk van keddtől kezdődően hiteltörlesztésük kilenc hónapig terjedő felfüggesztésének kérvényezésére mindazoknak a román állampolgároknak, akiknek mindennapjaira negatívan hatott a koronavírus-járvány begyűrűzése, csökkentek a bevételeik. A jogszabályt – ami egyaránt vonatkozik a magánszemélyekre és a cégekre – különben a minden irányból érkező támadásözön nyomán az utolsó száz méteren több ponton is a hitelesek javára módosította a kormány, és keddre virradóra jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

Jelzálogosoknak kedvező módosítások

Az Orban-kabinet hétfő késő estébe nyúló ülésén tárgyalta a hitelek törlesztésének legtöbb 9 hónapig történő felfüggesztéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet.

Az elfogadott módosítások egyike, hogy az érintetteknek a jogszabály Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően 45 nap áll a rendelkezésükre, hogy kérjék a törlesztési moratóriumot.

Eredetileg a szükségállapot végét jelölték meg határidőnek.

Fontos módosítás ugyanakkor az is, hogy a jelzáloghitelek esetében a felfüggesztés időszakára nem tőkésítik a kamatokat, vagyis a pénzintézet nem számolhat fel kamatot. A hiteleseknek pedig a törlesztés felfüggesztésének lejárta után 60 hónapjuk, vagyis öt évük lesz, hogy újra felosztva kifizessék a felfüggesztés időszaka alatt be nem fizetett törlesztőrészletek összegét.

Fontos kiemelni, hogy a nem jelzáloghitelesek esetén tőkésítik a kamatokat, így a törlesztés időszakára is számol fel kamatot a hitelintézet. Az állam a garanciaalappal (FNGCIMM) garantál a kamatokért. Mindez azt jelenti, hogy

a nem jelzáloghitelesek esetében kamatos kamatot számolnak fel, ezért megnő a törlesztőrészletük.

Előszámítások szerint egy ötéves futamidőre felvett, tízezer eurós személyi kölcsön havi törlesztőrészlete mintegy 50 lejjel fog megemelkedni. Ha kamatos kamatot számoltak volna fel a jelzáloghitelekre is, akkor egy 60 ezer eurós kölcsöné 180 lejjel emelkedett volna havonta kilenc hónapos halasztás esetén. Emiatt bukaresti elemzők és ellenzéki pártok „uzsoratörvénynek” keresztelték el a jogszabályt. Florin Cîțu pénzügyminiszter ugyanakkor bejelentette, azok is kérhetik a hitelek törlesztésének legtöbb kilenc hónapig terjedő felfüggesztését, akiknek jelen pillanatban törlesztési hátralékaik vannak, feltétel azonban, hogy előbb törlesszék a bank irányába felhalmozott tartozásaikat. A pénzügyminiszter szerint mindennek az a feltétele, hogy a kérés benyújtásának pillanatában napirenden legyenek a törlesztéssel.

Kik és hogyan élhetnek a lehetőséggel?

Az előírások minden hitelre, vagyis bankoktól felvett fogyasztási vagy jelzálogkölcsönökre, hitelkártyákra, nem banki jellegű hitelintézettől igényelt összegekre, lízingszerződésekre egyaránt érvényesek.

A szakértők kiemelik ugyanakkor, hogy csak azok az ügyfelek kérhetik a törlesztés felfüggesztését kilenc hónapig terjedő időszakra, akiknek bevételei megcsappantak a Covid-19 miatt,

vagyis azok a cégek, amelyeknek be kellett zárniuk a koronavírus-járvány fékezését célzó rendeletek miatt, azok a cégek, amelyeknek a forgalma márciusban legalább 25 százalékkal visszaesett januárhoz és februárhoz képest, illetve azok a magánszemélyek, akiket kényszerszabadságra küldtek.

Aki élni akar a könnyítéssel, annak telefonon vagy e-mailben kell megkeresnie hitelintézetét, utóbbi pedig legtöbb 45 napon belül köteles ügyfelének választ adni. A hitelszerződés a törvény hatására módosul, nem kellenek kiegészítő iratok.

A felfüggesztésnek mindenképp van költségvonzata

Az ügyfél kérésére függesztik fel a bankok a hitelek törlesztését kilenc hónapra, de ennél kisebb időszakra is, ha azt a hitel kedvezményezettje úgy kéri – magyarázta a hiteltörlesztési moratórium kapcsán Bordás Attila. A LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese megkeresésünkre elmondta, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kérésre felfüggesztik a részlet, a kamat és az illeték törlesztését, az így felgyűlt összegeket a bankok tőkésítik. Amint a felfüggesztési időszak lejár, vagyis legtöbb kilenc hónap után jövő év januárjában, ezeket a költségeket – a részlet, kamat és illeték – beveszik a tőkébe, a bankok megnövelhetik a hitelportfóliót, vagyis a hiteltörlesztés időszakát további kilenc hónappal meghosszabbítják, és a teljes összeget újraosztják.

Kivételt képeznek a magánszemélyek által a lakásvásárlásra felvett hitelek, ahol a felfüggesztés időszakára számolt kamatot szintén újraosztják, de az nem fog kamatos kamatot termelni, tehát a kamatra nem kell a továbbiakban újabb kamatot fizetni. A többiek esetében a kamat bekerül a tőkébe, ami olyan, mintha az erre az időszakra számolt kamatra újabb hitelt vett volna fel az ügyfél.

Idézet
Ne essünk tévedésbe, a felfüggesztés idejére a bank felszámolja a kamatot, azt nem törlik el, csak később kell majd visszafizetni”

– részletezte a banki szakértő. Hangsúlyozta, a felfüggesztésnek mindenképpen lesz költség­vonzata, hiszen minél hosszabb fu­tam­ide­jű egy hitel, annál több kamatot kell fizetni. Bordás Attila ugyanakkor hangsúlyozta, a hiteltörlesztési moratórium alkalmazási módszertanának 15 napon belül kell megjelennie, akkor derül majd ki pontosan, hogy a jogi személyek közül kik élhetnek a lehetőséggel, egyelőre csak az biztos, hogy azokra mindenképpen érvényes, akik tevékenységét katonai rendelettel felfüggesztették.

Szakértő: érdemes kérni

Bordás Attila véleménye szerint érdemes kérni a hitel felfüggesztését, mivel bizonytalan időszak következik, ez az intézkedés pedig mentőöv lehet mindenki számára. Fennáll ugyanis annak a kockázata, hogy a magánszemély vagy cég anyagi helyzete tovább romlik, és a 45 nap után szorulna rá erre a segítségre, de akkor a jelenlegi szabályozás szerint már nem kérheti. A romániai törvények értelmében előtörlesztés esetén a bankok nem számolhatnak fel illetéket, tehát

megvan az a lehetőség, hogy kérvényezzük a hitel felfüggesztését, ám ha módunkban áll, mégis törlesztjük azt

– emelte ki egyúttal a szakember. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az ügyfél kéri, hogy függesszék fel a részletfizetést, de mégis utalja az összeget, és rajta áll, hogy ebben az időszakban törleszt, vagy sem. Kérésre a bank mégis leveszi a részletet, így mégsem hosszabbodik a futamidő, nem növekednek a költségek. „Ezzel kiküszöbölhető a kényszerhelyzet, hiszen senki nem látja előre, hogy másfél hónap után milyen anyagi lehetőségei lesznek” – összegezte Bordás Attila.
A szakember a moratóriumot pozitív intézkedésnek tartja, hiszen a kelet-európai országok igyekeztek gyorsan lépni a járvány megfékezése terén, viszont a korlátozások jobban megviselik a gazdaságot, a mentőintézkedések elkerülhetetlenek. „Ez pillanatnyi tűzoltás. Egyelőre a kormány defenzív gazdaságpolitikát folytat, az események gyorsan pörögnek, erre reagálni kell, viszont hosszú távon elkerülhetetlenek az aktív, gazdaságösztönző intézkedések” – szögezte le Bordás Attila.

Átment a szenátuson a PSD-féle hiteltörlesztési moratórium

Elfogadta keddi ülésén a szenátus a hiteltörlesztések időszakos felfüggesztésére vonatkozó javaslatot. Az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara. A PSD által javasolt kezdeményezést 86 szenátor támogatta, 27-en ellene szavaztak, 17-en tartózkodtak. A szenátus által elfogadott tervezet értelmében a koronavírus-járvány okozta gazdasági hatások enyhítése érdekében minden vállalkozás és magánszemély számára, kérésre felfüggesztik a banki hitelek és kamatok törlesztését 2020 végéig. Az RMDSZ javaslatára nemcsak a kis- és középvállalkozásokat, hanem minden céget és magánszemélyt érint az intézkedés. Az RMDSZ közleménye szerint a szövetség által megfogalmazott és a költségvetési bizottság által felvállalt módosítások arra vonatkoznak, hogy a moratórium idejére nem számolhatnak fel kamatot a bankok.

A tervezet eredetileg szeptember végéig adott volna haladékot, amit az RMDSZ javaslatára év végéig kitoltak, így a magánszemélyeknek és vállalkozásoknak esélyük lesz a szükségállapot okozta válsághelyzetből kilábalni – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ szenátora, a felsőház költségvetési bizottságának tagja. Tánczos Barna elmondta: „a tervezet eredetileg csak a kis- és középvállalkozásokra vonatkozott volna, a szövetség javaslatára az előírások mindenkire vonatkoznak”. A tervezet azt is előírja, hogy minden kényszervégrehajtás, ingatlanlefoglalás és bármiféle elkobzás a moratórium hatálya alá esik és 2020. december 31-éig felfüggeszthető. A szenátus első házként szavazott a javaslatról, a végső döntés a képviselőházé.

Ciolacu a napokban bizakodóan nyilatkozott a jogszabályjavaslat kapcsán, amelynek értelmében kérésre felfüggesztik a 2020. március 19-éig felvett bármilyen banki hitel és az ezzel járó kamatok törlesztését. Az intézkedés cégekre és magánszemélyekre egyaránt vonatkozna. A PSD elnöke azt nyilatkozta az Antena 3 televíziónak: meggyőződése, hogy a parlament gyorsan elfogadja a javaslatot. „Azt hiszem, az utolsók között vagyunk Európában ennek az intézkedésnek az elfogadása terén. Nincs időnk tovább várni egy egyre többet dadogó kormányra. Mi a hiteltörlesztés hat hónapra való felfüggesztését javasoltuk, december 31-éig való meghosszabbításának lehetőséggel. A mi törvényünk sokkal rugalmasabb” – idézte az Agerpres hírügynökség az ellenzéki pártvezért. „A mi javaslatunk nem szab feltételeket, senkinek nem kell bizonyítania, hogy közvetlen vagy közvetett módon érinti a válság. Ilyen badarságot én még nem hallottam, hiszen közvetett módon mindenki érintett” – fogalmazott Ciolacu.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 17., péntek

Jóval olcsóbb erdélyi járatokkal „nyomná le” a Taromot egy másik román légitársaság

Új bel- és külföldi repülőjáratokat jelentett be az AnimaWings, mely immár száz százalékban román tulajdonban van.

Jóval olcsóbb erdélyi járatokkal „nyomná le” a Taromot egy másik román légitársaság
2024. május 17., péntek

Már negyedik hónapja Romániában a legmagasabb az infláció európai uniós összevetésben

Március után áprilisban is 2,6 százalék volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derült ki az Eurostat által pénteken közzétett adatsorokból.

Már negyedik hónapja Romániában a legmagasabb az infláció európai uniós összevetésben
2024. május 16., csütörtök

Felsrófolták a munkadíj árát az autószerelők

Jelentősen nőtt tavaly az autószerelő műhelyekben alkalmazott munkadíj – derül ki a biztosítótársaságok szövetsége (BAAR) által készített elemzésből.

Felsrófolták a munkadíj árát az autószerelők
2024. május 16., csütörtök

Nem ellensúlyozza az agrártámogatás a súlyos piaci zavarokat okozó olcsó ukrán termékek hatását

Román állami támogatásból egészíti ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdáknak nyújtott uniós dotációt. A kormányfő által a napokban aláírt jogszabályok értelmében a romániai gazdák mintegy 400 millió euró többlettámogatásra jogosultak.

Nem ellensúlyozza az agrártámogatás a súlyos piaci zavarokat okozó olcsó ukrán termékek hatását
2024. május 16., csütörtök

Csaknem 35 százalékkal több földgázt importált Románia az első negyedévben, mint egy évvel korábban

Az idei év első három hónapjában 323 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 34,5 százalékkal (82 800 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adataiból.

Csaknem 35 százalékkal több földgázt importált Románia az első negyedévben, mint egy évvel korábban
2024. május 16., csütörtök

Rendelet készül a zsugorinfláció leleplezésére, a mosóporok piacára lecsap a Versenytanács

Jelentős előrelépés történt a csökkentett tömegű, de azonos áron eladott termékek ügyében – jelentette ki Marcel Ciolacu. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a Versenytanács ellenőrzést fog végezni a mosószerek „indokolatlan” drágulása miatt.

Rendelet készül a zsugorinfláció leleplezésére, a mosóporok piacára lecsap a Versenytanács
2024. május 16., csütörtök

Nevet változtatott az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató

Az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató május 15-i hatállyal Digi Romániára változtatta nevét.

Nevet változtatott az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató
2024. május 15., szerda

Problémásabbnak tartja Románia gazdasági helyzetét a magyarnál a bukaresti jegybank elnöke

A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 4,7 százalékról 4,9 százalékra módosította az idei évre szóló inflációs előrejelzését, 2025 végére 3,5 százalékos pénzromlást vár a jegybank – jelentette be szerdán Mugur Isărescu, a központi pénzintézet elnöke.

Problémásabbnak tartja Románia gazdasági helyzetét a magyarnál a bukaresti jegybank elnöke
2024. május 15., szerda

Megcsappant a támogatás, már nem annyira népszerűek a környezetkímélő autók

A vártnál kisebb az érdeklődés a magánszemélyek számára meghirdetett, környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz program iránt, így a fel nem használt összegeket a jogi személyeknek meghirdetett programhoz fogják átcsoportosítani.

Megcsappant a támogatás, már nem annyira népszerűek a környezetkímélő autók
2024. május 15., szerda

Szupertitkos? A legtöbb álláshirdetés nem adja meg a várható fizetést

Az idei év első három hónapjában meghirdetett több mint 110 000 állásból összesen 37 000 hirdetésben tüntették fel a várható fizetést is – derül ki az eJobs.ro munkaerő-toborzó platform szerdán közzétett elemzéséből.

Szupertitkos? A legtöbb álláshirdetés nem adja meg a várható fizetést