Adósbarátabb törlesztési moratórium született, a módszertanra még várni kell

Egy kis segítség. A bajba jutott hitelesek telefonon vagy e-mailben kérhetik bankjuktól a hiteltörlesztés felfüggesztését •  Fotó: 123RF

Egy kis segítség. A bajba jutott hitelesek telefonon vagy e-mailben kérhetik bankjuktól a hiteltörlesztés felfüggesztését

Fotó: 123RF

Éljünk a hiteltörlesztési moratórium lehetőségével, közben pedig lehet előtörleszteni – tanácsolja az adósoknak a lapunknak nyilatkozó bankpiaci szakértő, akit azt követően kérdeztünk, hogy megjelent a Hivatalos Közlönyben a hiteltörlesztés kilenc hónapig terjedő időszakra történő felfüggesztését lehetővé tevő sürgősségi kormányrendelet. A jogszabály az utolsó száz méteren lényeges módosításokat szenvedett.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. április 01., 12:472020. április 01., 12:47

2020. április 01., 13:132020. április 01., 13:13

Negyvenöt napjuk van keddtől kezdődően hiteltörlesztésük kilenc hónapig terjedő felfüggesztésének kérvényezésére mindazoknak a román állampolgároknak, akiknek mindennapjaira negatívan hatott a koronavírus-járvány begyűrűzése, csökkentek a bevételeik. A jogszabályt – ami egyaránt vonatkozik a magánszemélyekre és a cégekre – különben a minden irányból érkező támadásözön nyomán az utolsó száz méteren több ponton is a hitelesek javára módosította a kormány, és keddre virradóra jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

Jelzálogosoknak kedvező módosítások

Az Orban-kabinet hétfő késő estébe nyúló ülésén tárgyalta a hitelek törlesztésének legtöbb 9 hónapig történő felfüggesztéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet.

Az elfogadott módosítások egyike, hogy az érintetteknek a jogszabály Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően 45 nap áll a rendelkezésükre, hogy kérjék a törlesztési moratóriumot.

Eredetileg a szükségállapot végét jelölték meg határidőnek.

Fontos módosítás ugyanakkor az is, hogy a jelzáloghitelek esetében a felfüggesztés időszakára nem tőkésítik a kamatokat, vagyis a pénzintézet nem számolhat fel kamatot. A hiteleseknek pedig a törlesztés felfüggesztésének lejárta után 60 hónapjuk, vagyis öt évük lesz, hogy újra felosztva kifizessék a felfüggesztés időszaka alatt be nem fizetett törlesztőrészletek összegét.

Fontos kiemelni, hogy a nem jelzáloghitelesek esetén tőkésítik a kamatokat, így a törlesztés időszakára is számol fel kamatot a hitelintézet. Az állam a garanciaalappal (FNGCIMM) garantál a kamatokért. Mindez azt jelenti, hogy

a nem jelzáloghitelesek esetében kamatos kamatot számolnak fel, ezért megnő a törlesztőrészletük.

Előszámítások szerint egy ötéves futamidőre felvett, tízezer eurós személyi kölcsön havi törlesztőrészlete mintegy 50 lejjel fog megemelkedni. Ha kamatos kamatot számoltak volna fel a jelzáloghitelekre is, akkor egy 60 ezer eurós kölcsöné 180 lejjel emelkedett volna havonta kilenc hónapos halasztás esetén. Emiatt bukaresti elemzők és ellenzéki pártok „uzsoratörvénynek” keresztelték el a jogszabályt. Florin Cîțu pénzügyminiszter ugyanakkor bejelentette, azok is kérhetik a hitelek törlesztésének legtöbb kilenc hónapig terjedő felfüggesztését, akiknek jelen pillanatban törlesztési hátralékaik vannak, feltétel azonban, hogy előbb törlesszék a bank irányába felhalmozott tartozásaikat. A pénzügyminiszter szerint mindennek az a feltétele, hogy a kérés benyújtásának pillanatában napirenden legyenek a törlesztéssel.

Kik és hogyan élhetnek a lehetőséggel?

Az előírások minden hitelre, vagyis bankoktól felvett fogyasztási vagy jelzálogkölcsönökre, hitelkártyákra, nem banki jellegű hitelintézettől igényelt összegekre, lízingszerződésekre egyaránt érvényesek.

A szakértők kiemelik ugyanakkor, hogy csak azok az ügyfelek kérhetik a törlesztés felfüggesztését kilenc hónapig terjedő időszakra, akiknek bevételei megcsappantak a Covid-19 miatt,

vagyis azok a cégek, amelyeknek be kellett zárniuk a koronavírus-járvány fékezését célzó rendeletek miatt, azok a cégek, amelyeknek a forgalma márciusban legalább 25 százalékkal visszaesett januárhoz és februárhoz képest, illetve azok a magánszemélyek, akiket kényszerszabadságra küldtek.

Aki élni akar a könnyítéssel, annak telefonon vagy e-mailben kell megkeresnie hitelintézetét, utóbbi pedig legtöbb 45 napon belül köteles ügyfelének választ adni. A hitelszerződés a törvény hatására módosul, nem kellenek kiegészítő iratok.

A felfüggesztésnek mindenképp van költségvonzata

Az ügyfél kérésére függesztik fel a bankok a hitelek törlesztését kilenc hónapra, de ennél kisebb időszakra is, ha azt a hitel kedvezményezettje úgy kéri – magyarázta a hiteltörlesztési moratórium kapcsán Bordás Attila. A LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese megkeresésünkre elmondta, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kérésre felfüggesztik a részlet, a kamat és az illeték törlesztését, az így felgyűlt összegeket a bankok tőkésítik. Amint a felfüggesztési időszak lejár, vagyis legtöbb kilenc hónap után jövő év januárjában, ezeket a költségeket – a részlet, kamat és illeték – beveszik a tőkébe, a bankok megnövelhetik a hitelportfóliót, vagyis a hiteltörlesztés időszakát további kilenc hónappal meghosszabbítják, és a teljes összeget újraosztják.

Kivételt képeznek a magánszemélyek által a lakásvásárlásra felvett hitelek, ahol a felfüggesztés időszakára számolt kamatot szintén újraosztják, de az nem fog kamatos kamatot termelni, tehát a kamatra nem kell a továbbiakban újabb kamatot fizetni. A többiek esetében a kamat bekerül a tőkébe, ami olyan, mintha az erre az időszakra számolt kamatra újabb hitelt vett volna fel az ügyfél.

Idézet
Ne essünk tévedésbe, a felfüggesztés idejére a bank felszámolja a kamatot, azt nem törlik el, csak később kell majd visszafizetni”

– részletezte a banki szakértő. Hangsúlyozta, a felfüggesztésnek mindenképpen lesz költség­vonzata, hiszen minél hosszabb fu­tam­ide­jű egy hitel, annál több kamatot kell fizetni. Bordás Attila ugyanakkor hangsúlyozta, a hiteltörlesztési moratórium alkalmazási módszertanának 15 napon belül kell megjelennie, akkor derül majd ki pontosan, hogy a jogi személyek közül kik élhetnek a lehetőséggel, egyelőre csak az biztos, hogy azokra mindenképpen érvényes, akik tevékenységét katonai rendelettel felfüggesztették.

Szakértő: érdemes kérni

Bordás Attila véleménye szerint érdemes kérni a hitel felfüggesztését, mivel bizonytalan időszak következik, ez az intézkedés pedig mentőöv lehet mindenki számára. Fennáll ugyanis annak a kockázata, hogy a magánszemély vagy cég anyagi helyzete tovább romlik, és a 45 nap után szorulna rá erre a segítségre, de akkor a jelenlegi szabályozás szerint már nem kérheti. A romániai törvények értelmében előtörlesztés esetén a bankok nem számolhatnak fel illetéket, tehát

megvan az a lehetőség, hogy kérvényezzük a hitel felfüggesztését, ám ha módunkban áll, mégis törlesztjük azt

– emelte ki egyúttal a szakember. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az ügyfél kéri, hogy függesszék fel a részletfizetést, de mégis utalja az összeget, és rajta áll, hogy ebben az időszakban törleszt, vagy sem. Kérésre a bank mégis leveszi a részletet, így mégsem hosszabbodik a futamidő, nem növekednek a költségek. „Ezzel kiküszöbölhető a kényszerhelyzet, hiszen senki nem látja előre, hogy másfél hónap után milyen anyagi lehetőségei lesznek” – összegezte Bordás Attila.
A szakember a moratóriumot pozitív intézkedésnek tartja, hiszen a kelet-európai országok igyekeztek gyorsan lépni a járvány megfékezése terén, viszont a korlátozások jobban megviselik a gazdaságot, a mentőintézkedések elkerülhetetlenek. „Ez pillanatnyi tűzoltás. Egyelőre a kormány defenzív gazdaságpolitikát folytat, az események gyorsan pörögnek, erre reagálni kell, viszont hosszú távon elkerülhetetlenek az aktív, gazdaságösztönző intézkedések” – szögezte le Bordás Attila.

Átment a szenátuson a PSD-féle hiteltörlesztési moratórium

Elfogadta keddi ülésén a szenátus a hiteltörlesztések időszakos felfüggesztésére vonatkozó javaslatot. Az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara. A PSD által javasolt kezdeményezést 86 szenátor támogatta, 27-en ellene szavaztak, 17-en tartózkodtak. A szenátus által elfogadott tervezet értelmében a koronavírus-járvány okozta gazdasági hatások enyhítése érdekében minden vállalkozás és magánszemély számára, kérésre felfüggesztik a banki hitelek és kamatok törlesztését 2020 végéig. Az RMDSZ javaslatára nemcsak a kis- és középvállalkozásokat, hanem minden céget és magánszemélyt érint az intézkedés. Az RMDSZ közleménye szerint a szövetség által megfogalmazott és a költségvetési bizottság által felvállalt módosítások arra vonatkoznak, hogy a moratórium idejére nem számolhatnak fel kamatot a bankok.

A tervezet eredetileg szeptember végéig adott volna haladékot, amit az RMDSZ javaslatára év végéig kitoltak, így a magánszemélyeknek és vállalkozásoknak esélyük lesz a szükségállapot okozta válsághelyzetből kilábalni – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ szenátora, a felsőház költségvetési bizottságának tagja. Tánczos Barna elmondta: „a tervezet eredetileg csak a kis- és középvállalkozásokra vonatkozott volna, a szövetség javaslatára az előírások mindenkire vonatkoznak”. A tervezet azt is előírja, hogy minden kényszervégrehajtás, ingatlanlefoglalás és bármiféle elkobzás a moratórium hatálya alá esik és 2020. december 31-éig felfüggeszthető. A szenátus első házként szavazott a javaslatról, a végső döntés a képviselőházé.

Ciolacu a napokban bizakodóan nyilatkozott a jogszabályjavaslat kapcsán, amelynek értelmében kérésre felfüggesztik a 2020. március 19-éig felvett bármilyen banki hitel és az ezzel járó kamatok törlesztését. Az intézkedés cégekre és magánszemélyekre egyaránt vonatkozna. A PSD elnöke azt nyilatkozta az Antena 3 televíziónak: meggyőződése, hogy a parlament gyorsan elfogadja a javaslatot. „Azt hiszem, az utolsók között vagyunk Európában ennek az intézkedésnek az elfogadása terén. Nincs időnk tovább várni egy egyre többet dadogó kormányra. Mi a hiteltörlesztés hat hónapra való felfüggesztését javasoltuk, december 31-éig való meghosszabbításának lehetőséggel. A mi törvényünk sokkal rugalmasabb” – idézte az Agerpres hírügynökség az ellenzéki pártvezért. „A mi javaslatunk nem szab feltételeket, senkinek nem kell bizonyítania, hogy közvetlen vagy közvetett módon érinti a válság. Ilyen badarságot én még nem hallottam, hiszen közvetett módon mindenki érintett” – fogalmazott Ciolacu.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

2025. július 09., szerda

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről

Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről
2025. július 09., szerda

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást

Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást
2025. július 09., szerda

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás

A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás
2025. július 09., szerda

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata

Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata
2025. július 09., szerda

Folytatják a tiltakozást, „a megszorítások fekete doboza” elnevezéssel online kampányt indítanak a szakszervezetek

Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.

Folytatják a tiltakozást, „a megszorítások fekete doboza” elnevezéssel online kampányt indítanak a szakszervezetek
2025. július 09., szerda

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára
2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését