Egyoldalú kötelezettség. Miközben a cégeket ellenőrzik, az adóhatóság nem áll készen
Fotó: Gecse Noémi
Érintettek szerint az online pénztárgépek jelenleg éppen azt a szerepet nem töltik be, amiért kötelezték a bevezetésüket, hiszen a beérkezett adatokat az adóhatóság nem tudja megfelelően feldolgozni, hogy kiszűrjék az adócsalást, és növeljék az adóbevételeket.
2019. március 26., 20:102019. március 26., 20:10
A vállalkozókat ellenőrzik, hogy áttértek-e az elektronikus naplós pénztárgépek használatára, ám az adatokat a rosszul kiépített rendszer miatt nem tudja megfelelően feldolgozni az Országos Adóhatóság (ANAF) – hívta fel a figyelmet Florin Jianu, a romániai kis- és közepes vállalkozók országos szövetségének (CNIPMMR) elnöke azt követően, hogy az ANAF a hónap közepén átfogó ellenőrzési akciót indított a témában. A szakember meglátása szerint
hiszen a beérkezett adatokat az adóhatóság nem tudja megfelelő szinten feldolgozni, hogy kiszűrjék az adócsalást, és növeljék az adóbevételeket. A szövetség beadványt intéz az adóhatósághoz, arra kérnek választ, hogy miként dolgozzák fel az elektronikus pénztárgépek révén beérkezett adatokat. „A felelősséget a vállalkozókra hárítják, de tudnunk kell, hogy pontosan mi történik ezekkel az adatokkal” – fogalmazott Jianu. Emlékeztetett egyúttal arra is, hogy az adóhatóság informatikai rendszere folyamatosan akadozik, és olyan is előfordul, hogy napokra leáll.
– értékelt hasonlóképpen kedden a Krónika megkeresésére Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint rámutatott, az online pénztárgépek beszerzése nem terheli meg túlságosan a vállalkozókat, nem a pluszkiadás jelent gondot, de jogos részükről az elvárás, hogy ha már őket kényszerítik a beruházásra, akkor az adóhatóság is „tegyen rendet a saját udvarán”. A kamara elnöke a megfelelő tájékoztatást is hiányolja a pénzügyminisztérium, az adóhatóság részéről, szerinte megfelelően tájékoztatni kellene a vállalkozói szférát, hogy miért van szükség az elektronikus pénztárgépek bevezetésére, miként dolgozzák fel a beérkező adatokat, milyen társadalmi hozadéka van annak, ha visszaszorítják az adócsalást, növelik az állam bevételeit.
A rendszer néha valóban leterhelt, például a hónap végi zárások leadásának határidejekor, előfordul, hogy öt-tíz perces késéssel lehet csatlakozni, de azért működik – jelentette ki kedden kérdésünkre az adóhivatal névtelenül nyilatkozó illetékese. Lapunknak ugyanakkor elmondta,
Mint ismeretes, a pénzügyminisztérium azért tette kötelezővé az online pénztárgépek bevezetését, hogy minden tranzakció bekerüljön az Országos Adóhatóság adatbázisába. Azzal érveltek, hogy az intézkedéssel csökkentik a bürokráciát, visszaszorítják az adócsalást, és növelik az állami költségvetés bevételeit. A kormány tavaly májusban fogadta el az elektronikus naplójú pénztárgépek bevezetéséről szóló sürgősségi rendeletet. Ennek értelmében a nagy- és közepes vállalkozásoknak szeptember 1-jétől, a kisvállalkozóknak november 1-jétől kellett áttérniük az új kasszagépek használatára.
Közleményükben úgy fogalmaztak, első körben nem büntetnek, ha hiányosságot észlelnek, hanem rövid, tíznapos határidőt szabnak a mulasztás pótlására, majd újra megismétlik az ellenőrzést. Tudomásunk szerint a vállalkozók attól tartanak, hogy a tematikus ellenőrzés során az egész tevékenységet górcső alá veszik, és ha akarnak, találnak valami apró szabálytalanságot, amiért bírságolhatnak.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!