Új mosógép vásárlása esetén a régi eszköz leadásáért 400 lejes utalvány járt
Fotó: Jakab Mónika
Bár a háztartási gépek roncsprogramjában idén olyan szakasz is volt, amikor alig 35 perc alatt elfogytak a meghirdetett utalványok, úgy tűnik, hogy nagyon sokan csak lecsaptak a lehetőségre, ám végül mégsem vásároltak maguknak új eszközt.
2021. augusztus 02., 10:512021. augusztus 02., 10:51
2021. augusztus 02., 11:262021. augusztus 02., 11:26
A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) által az Economica.net gazdasági portál rendelkezésére bocsátott adatsorok szerint a 2021-es évben az első két szakaszra kiutalt 60 millió lejes keretből megmaradt 26 229 000 lej (43 százalék). Maradt meg pénz a harmadik szakaszban is, a konkrét összegről viszont csak a későbbiekben tudnak tájékoztatni, mivel a válaszadás időpontjában még zajlott a számlák bevezetése a rendszerbe.
A Környezetvédelmi Alap adatai szerint az első szakaszban 30 millió lej állt rendelkezésre, 75 000 utalványt hagytak jóvá hűtőszekrény, fagyasztó, mosógép és mosogatógép vásárlására. Az összegből 16,4 millió lejt (54,6 százalék) használtak fel a régi háztartási eszközüket környezetkímélőbb újra váltók.
Rekordgyorsan kimerült a háztartási gépek roncsprogramjának második szakaszára kiutalt 30 millió lejes keret, 35 perccel a péntek 10 órai rajt után már hiába próbálkoztak voucher generálásával a regisztrált felhasználók.
A televíziók, laptopok, táblagépek vásárlását támogató második szakaszban 73 358 utalványt írtak jóvá 30 millió lej értékben, de 12,6 millió lej értékben itt is megmaradtak voucherek.
A 15 millió lejes kerettel rendelkező harmadik szakaszban 50 480 utalványt hagytak jóvá klímaberendezések, ruhaszárító gépek és porszívók vásárlására, 23 675 maradt meg. Értékükről a későbbiekben tudnak tájékoztatni.
Alig több mint fél óra alatt elfogyott a háztartási gépek roncsprogramjának második szakaszára kiutalt 30 millió lejes büdzsé – írja az Agerpres a Környezetvédelmi Alap (AFM) tájékoztatása alapján.
Mint ismeretes, a háztartási gépek roncsprogramja május 14-én indult, a regisztráció egy héten át zajlott. A többszakaszos program keretében május 21-étől június 3-áig mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőszekrényekre, mélyhűtőkre lehetett vouchereket lefoglalni, június 4-e és 17-e között televíziók, laptopok és táblagépek, június 18-a és július elseje között pedig klímaberendezések, ruhaszárító gépek és porszívók vásárlására igényelhetők az utalványok.
Kilencven perc alatt elfogyott a háztartási gépek roncsprogramjának harmadik szakaszára kiutalt 15 millió lejes büdzsé – tájékoztat Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
A régi eszközök leadásáért cserében adott voucherek értéke ekként alakult: 400 lej mosógépekre, 400 lej mosogatógépekre, 400 lej klímaberendezésekre, 400 lej hűtőszekrényekre, fagyasztókra, hűtőládákra, 400 lej televíziókra, 400 lej ruhaszárítógépekre, 200 lej porszívókra, 500 lej laptopokra, 300 lej táblagépekre.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!