Fotó: Gábos Albin
Számottevően megdrágultak a használt autók Romániában, de még mindig a piac kétharmadát adják. A német márkák a legnépszerűbbek, egyre többen vásárolnak SUV-t. A tavalyhoz képest ugyanakkor látványos növekedést láthatunk az új autók piacán is.
2023. július 19., 11:442023. július 19., 11:44
A használt autók átlagos ára idén 17 százalékkal nőtt Romániában 2022-höz képest, több mint 12.800 euróra – derül ki az Instant.ro online autókereskedés által szerdán közzétett adatsorokból. Az Agerpres hírügynökség által idézett elemzés szerint sorrendben
és a korábbi évektől eltérően 2023-ban a vásárlók érdeklődése nőtt a benzin meghajtású gépkocsik iránt a dízelek rovására.
Az adatokból kiderül az is, hogy idén május–júniusban a Romániában értékesített és forgalomba helyezett gépkocsik kétharmada (45 000 darab) használt autó volt. Utóbbiak aránya az előző év azonos időszakában 73 százalék volt.
Az elemzés szerint a romániaiak 150 ezer és 200 ezer megtett kilométer között cserélnek leggyakrabban autót. Akik pedig használt gépkocsit vásárolnának, azok közül
A használt autók piacán a Dacia Duster kelendőbb a Dacia Logannál, míg a Hyundai SUV modelljei (Tucson, Santa Fe) és a Toyota RAV 4 keresettebbek ugyanezeknek a márkáknak a szedánjainál, mint amilyenek az i20, i30, Avensis és Corolla modellek.
Közben a Romániai Gépkocsigyártók Egyesülete (ACAROM) az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége adataira hivatkozva szintén szerdán közölte, hogy
A friss adatsorok szerint az EU-ban idén júniusban 1 045 072 új autót helyeztek forgalomba, ami 17,8 százalékos növekedést jelent 2022 hatodik hónapjához képest.
Az első félévben az EU-ban 5 438 653 új személygépkocsit helyeztek forgalomba, 17,9 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. A legnagyobb növekedést Spanyolországban (24 százalék), Olaszországban (22,8), Franciaországban (15,3) és Németországban (12,8) jegyezték.
25,6 százalékkal, összesen 1 704 959 gépkocsit értékesítettek az első félévben, 25,6 százalékkal többet, mint a múlt év első hat hónapjában. A Stelantis-csoport 1 145 815 (plusz 5,3 százalék), a Renault-csoport pedig 648 467 (plusz 24,1 százalék) személyképkocsit adott el. Az utóbbi vállalat 295 225 Daciát értékesített.
2020 decembere és 2022 utolsó hónapja között 46 százalékkal nőtt a Romániában eladásra kínált használt autók ára a többnyire second hand személygépkocsik értékesítésére szakosodott online platform, az Autovit által összesített adatsorok szerint.
A Romániában 2022-ben forgalomba helyezett új autók száma elérte a 129 328-at, ami 6,7 százalékkal több az egy évvel korábban jegyzettnél – közölte kedden a Romániai Gépkocsigyártók Egyesülete (ACAROM).
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!