2009. május 14., 10:142009. május 14., 10:14
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a Heineken Románia tavaly vásárolta fel a Bere Mureş társaságot, amelyhez a marosvásárhelyi és nyárádtői sörgyárat, valamint a Hunyad megyei Bakonyában levő ásványvíz-palackozó üzemet foglalta magába. A tranzakció értékét mintegy 150 millió euróra becsülték a gazdasági elemzők.
A Bere Mureş gyáraiban palackozták a Neumarkt, Dracula és Sovata márkájú söröket, és az elmúlt évben 1,2 millió hektólitert értékesített. A bakonyai gyárban töltötték a Cezara és Cheile Cibului márkájú ásványvizeket. A Bere Mureş társaság törvényesen idén áprilisban lett a Heineken Románia része. Jan Derck van Karnebeek, a holland társaság romániai menedzsere azzal indokolta, hogy rögtön eladták ásványvíz-palackozót, hogy az alaptevékenységük a sörgyártás.
A vállalat politikája értelmében az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, de szakértők szerint a két ásványvízmárka a palackozott víz hazai piacán 1 százalékot fed le, a tranzakció értéke legtöbb 3 millió euró lehetett. A 61 éves sepsiszentgyörgyi Ioan Bălan 26 évig volt a Covalact tejgyár igazgatója, majd a privatizációs kuponok felvásárlásával többségi tulajdonosa. Két évvel ezelőtt a Covalact Rt. részvényeinek hetven százalékát eladta az amerikai SigmaBleyzer befektetési alapnak hétmillió euróért.
Bălan szerint a globális felmelegedés és a világszerte egyre inkább érezhető szárazság miatt az ásványvíz-palackozás nagy jövő előtt áll. A bakonyai gyár szénsavval dúsított és szénsavmentes ásványvizet egyaránt palackoz. A gyárat az elmúlt években korszerű berendezésekkel szerelték fel, 18 alkalmazottja eddig fizetetlen szabadságon volt, de visszahívták őket, kezdik a munkát, hiszen maximálisan ki szeretnék használni a nyári főszezont. Az ismeretlen márkákat népszerűsíteni kell, ki kell alakítani a piaci kapcsolatokat, fogalmazta meg a teendőket az új tulajdonos.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.