2011. augusztus 10., 09:082011. augusztus 10., 09:08
Minderről Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője értekezett tegnapi sajtótájékoztatóján. Mint részletezte, a területi kirendeltségek Bukarestből kapják az utasítást az ellenőrzésekre és azok tematikáját is, májusban 77, júniusban 108, júliusban 101 céget vizsgáltak meg.
Mint beszámoltunk, a feketemunka felszámolását célzó kampány májusban kezdődött, és azóta nőtt a munkaszerződések száma. A legtöbb feketén dolgozó munkást májusban érték tetten, akkor összesen 37-en dolgoztak törvényes formák nélkül, közülük 21-en ugyanannál a szépmezői farmnál. Akkor összesen 160 ezer lej értékben róttak ki bírságot, a szépmezői cégvezető ellen bűnvádi eljárást indítottak. Azóta látványosan csökkent a feketemunka, júniusban 9, júliusban 10 törvénytelenül dolgozó személyt értek tetten.
Ördög Lajos arról is beszámolt, hogy Kovászna megyében eddig 101 munkaadó alkalmazott hivatalosan napszámosokat. A napszámostörvény megjelenése óta 156 vállalkozó adott le kérést, és 101 regisztert vettek át, amelyekbe bevezetik a napszámosok adatait. A szakember szerint ennél nagyobb érdeklődésre számítottak, de valószínű azért nem alakult a várakozásnak megfelelően a törvény alkalmazása, mert az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkezők és az építkezésben dolgozók nem alkalmazhatnak napszámosokat.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!