Fotó: Pixabay.com
Az elmúlt három hónapban Románia egyetlen eurónyi európai uniós finanszírozást sem hívott le a strukturális és kohéziós alapokból – derül ki a pénzügyminisztériumnak az idei év első öt hónapját górcső alá vevő mérlegéből.
2017. június 29., 16:362017. június 29., 16:36
Mint az Economica.net gazdasági portál rámutat, a pénzek azért maradtak el, mert máig nem akkreditálták az összegek kezelésével megbízott szakhatóságokat. Ennek oka, hogy
A számvevőszék országos szinten ellenőrzéseket végez, és a bejelentések szerint augusztus elején jelentik be, hogy lehet-e akkreditálni a menedzsmenthatóságokat.
Különben az év első két hónapjában is csak valamivel több mint egymilliárd eurót hívott le Románia a 2014–2020-as költségvetési ciklusban rendelkezésre álló összegekből. A pénz legnagyobb része, 1,31 milliárd euró az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból érkezett az országba – a mezőgazdasági szubvenciókról van szó, amelyeket a termelők mindenképp megkapnak.
amiből 1,9 milliárd eurót tesznek ki a kohéziós alapok. Utóbbiból eddig 2,34 milliót sikerült megszerezni.
Mint a gazdasági portál emlékeztet, a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői által az európai uniós pénzek lehívása szempontjából katasztrofálisnak nevezett 2016-os esztendőben Románia 7,36 milliárd eurót hívott le, e tekintetben pedig a tavalyi volt a legjobb év Románia 2007-es európai uniós csatlakozása óta.
Az uniós pénzek elmaradozása pedig oda vezetett, hogy az idei év első öt hónapjában 2,2 milliárd euróra mélyült a költségvetés hiánya, ami a bruttó hazai termék (GDP) 0,27 százalékát jelenti, miközben a pénzügyminisztérium 0,1 százalékos, vagyis 0,8 milliárd lejes deficitet várt.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!