2009. november 27., 10:412009. november 27., 10:41
A dokumentumból kiderül, a cégjegyzéknél regisztrált 12 210 Hargita megyei vállalkozás közül tényleges tevékenységet mindössze 7430 fejt ki. Ezek a cégek az első fél évben 2,84 milliárd lejes üzleti forgalmat bonyolítottak, ami 8,65 százalékkal marad el a tavalyi év hasonló periódusában regisztrált adathoz viszonyítva. Mintegy viszonyításképp Balási Csaba elmondta, a Hargita megyei cégek összforgalma tulajdonképpen annyit tesz ki, mint egyetlen, 200 alkalmazottat foglalkoztató nyugat-európai cégé.
A kamara elemzéséből arra is fény derül, hogy a megye gazdaságának alapját a kis- és közepes vállalkozások jelentik. A legreprezentatívabb szegmens ezen belül is a mikrovállalkozóké, amelyből 8200-at tartanak nyilván, amelyek egyébként az idei év első hat hónapjában a megye forgalmának a 30 százalékát bonyolították, s az összprofit 38 százalékát is ezek hozták.
Balási azonban arra is kitért, hogy ez a szegmens jelentős mértékben megsínylette a gazdasági válságot, tavalyhoz képest csökkent forgalmuk, és elbocsátásokra is kényszerültek. A Hargita megyei gazdaság állapotát taglaló szövegrészekből arra is fény derül, hogy a megyében élő munkanélküliek száma az idei év első felében 80 százalékkal ugrott meg a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
Ugyanakkor a kereskedelmi kamara egy felmérést is készített az elmúlt időszakban a Hargita megyei üzletemberek körében. Balási közlése szerint valamennyien több olyan tényezőre is panaszkodtak, amelyek az első fél év során negatívan befolyásolták tevékenységüket. Ezek közül a hitelezési rendszert, a magas kamatlábakat, az árfolyam alakulását és az inflációt emelték ki a legtöbben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.