2009. július 21., 14:402009. július 21., 14:40
Az idei év első felében alig több mint 70 ezer új gépkocsi kelt el országszerte, kicsi a valószínűsége, hogy az év végéig az eladások meghaladják ezt a szintet – állítja az APIA. A román autópiac így a tavalyi 324 ezer értékesített gépkocsijával szemben ez évben vélhetően 140 ezer körül áll meg, ami hatalmas visszaesést jelent.
A gépkocsipiacon mindössze a kormány roncsautóprogramja és a Dacia egyre inkább növekvő exportja jelent pozitívumot, a kormányprogram segítségével idén már 11 500 új autó kelt el, ami a összeladások 16 százalékát teszik ki.
A román gépkocsipiac 2007-ben nyújtotta a legjobb teljesítményt: 367 ezer új autót értékesítettek, ellenben nem igazolódtak be a szakértők akkori jóslatai, melyek szerint ez a szám 2008-ra vagy 2009-re meghaladja az 500 ezret is.
Az APIA azt is megjegyzi, hogy a többi EU-tagállammal ellentétben – ahol júniusban enyhe növekedést mutattak ki –, Romániában továbbra is csökkenés volt tapasztalható.
A Hyundai kivételével mindegyik külföldi autómárka forgalmazó csökkenést mutatott. A hazai termelés azonban öt százalékos növekedéssel zárta az a félévet, ami annak tulajdonítható, hogy 56 százalékkal nőtt a Dacia Nyugat-európai exportja, meghaladva a 120 ezer eladott gépkocsit.
A Dacia népszerűsége a francia Renault autógyárcsoport piaci részesedésének megőrzését is elősegítette, amely az első félévben megőrizte piaci részarányát a világ személyautó- és könnyű teherjármű-piacán.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.