Fotó: Pixabay.com
A romániai piacon eladásra kínált félkész hústermékek 40 százaléka hamisítvány – kongatta meg a vészharangot az Infocons fogyasztói egyesület, az élelmiszeripari munkáltatók azonban egyelőre visszafogottan nyilatkoznak az adatok kapcsán.
2017. szeptember 26., 18:062017. szeptember 26., 18:06
Az Infocons tájékoztatása szerint a Larex állami laboratóriumban és az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) keretében működő laborokban vizsgáltak meg különféle félkész hústermékeket, és kiderült,
„Úgy gondoljuk, hogy ezen termékek forgalmazói hazudnak és becsapják a fogyasztókat, ezért várjuk a hatóságok fellépését. Amennyiben 30 napon belül nem foganatosítanak semmiféle intézkedést, nyilvánosságra hozzuk tapasztalatainkat” – jelentette ki Sorin Mierle, a fogyasztói egyesület elnöke.
Elmondása szerint az eredményekről tájékoztatták az élelmiszerbiztonsági hatóság, a fogyasztóvédelmi hatóság, valamint a mezőgazdasági minisztérium illetékeseit, valamint Mihai Tudose kormányfőt is.
Traian Constantin Petcu, az élelmiszerbiztonsági hatóság alelnöke arról számolt be, hogy már létezik is egy, a témával foglalkozó munkacsoport, és egyeztettek az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) illetékeseivel is. Olyan programot készülnek kidolgozni, amelynek keretében
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben eltérést találnak a címkén jelzett összetevők és a valóság között, akkor az ügyet jogi útra terelik, ez ugyanis csalásnak minősül, ami büntetőjogi kategória.
Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke azonban visszafogottabban nyilatkozik a témában, s úgy véli, az Infocons elnökének kijelentései kockázatosak. „Kicsit hazárdjáték. Nem áll rendelkezésre semmi adat, ami azt jelezné, hogy 40, 10 vagy éppen 70 százaléknyi az arány.
Amire itt szükség lenne, az annak a meghatározása, hogy mi minősül hamisított terméknek, hogy ne keveredjenek a fogalmak” – hangsúlyozta az élelmiszeripari vállalkozó. Szerinte különben hamisított az a termék, amelynek más nyersanyagai vagy minőségi jellemvonásai vannak, mint a gyártó által jelzettek.
„Ha azonban bizonyos paraméterek variációjáról van szó, az bizonyos korlátok között megengedett, főként a hústermékek esetében. Természetesen ezek a kilengések nem lehetnek nagyon nagyok. Egy termék, amiről azt mondják, hogy 90 százalékban húst tartalmaz, nem tartalmazhat 70 százalékban zsírt” – mutatott rá a Romalimenta vezetője.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!