2009. december 03., 10:382009. december 03., 10:38
Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, döntéshozó fórumként a szenátus november 11-én fogadta el ezt a jogszabályt, amelynek kidolgozását az tette elkerülhetetlenné, hogy a mostanáig hatályos szabályozás csupán a teljes jogú kabinet számára engedi meg a büdzsé beterjesztését.
Egy ilyen kormány hivatalba lépésének ideje pedig már az államfőválasztás első fordulóját megelőzően bizonytalan volt, miután az államfő és a parlamentben többségben lévő ellenzék nem tudott megegyezni abban, melyikük jelöltje kapjon kormányalakítási megbízatást a jelenleg ügyvivő kabinetként működő Boc-kormány néhány héttel ezelőtti megbuktatása után.
A költségvetésnek a jövő évre vonatkozó gazdasági tervezés mellett azért is fontos időben elkészülnie, mivel a nemzetközi hitelintézetek ettől tették függővé a következő, az ország működéséhez elengedhetetlen hitelrészlet folyósítását. Ugyanakkor a Băsescu által tegnap kihirdetett törvény azt is lehetővé teszi, hogy a Boc-kabinet beterjessze az adójogi felelősséget szabályozó törvényt is, amely a kormánytagok szerint már rég készen áll, és amelyet a nemzetközi hitelintézetek szintén követelnek a hitelrészlet folyósításához.
A kölcsön újabb részletének utalása nélkül pedig ellehetetlenülni látszik a nyugdíjak és közalkalmazotti bérek folyósítása, hacsak a kormány nem igényel hitelt a romániai pénzintézetektől.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.