Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
A kormány hamarosan jóváhagyja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díját hat hónapig korlátozó határozatot, ám az lenne a kívánatos, ha az árakat a piac szabályozná – jelentette ki egy csütörtöki bukaresti konferencián az Országos Pénzügyfelügyeleti Hatóság (ASF) elnöke.
2022. március 24., 16:142022. március 24., 16:14
Nicu Marcu felidézte: az ASF korábban felkérte a biztosítási piac szereplőit, találjanak megoldást az RCA díjának mérséklésére, tekintettel arra, hogy a magas infláció amúgy is gondokat okoz a lakosságnak. Ilyen megoldás nem körvonalazódott, ezért a hatóság javasolta azt a kormánynak, hogy meghatározott időre korlátozza az árakat – magyarázta az intézményvezető.
Az ASF elnöke elmondta, már 2017-től törvény írja elő egy állami biztosítótársaság létrehozását. Hozzátette, hogy eddig csak kis lépések történtek ebben az irányban, de reményét fejezte ki, hogy amíg az RCA díját korlátozó határozat hatályban lesz, addig az új társaság is elkezdi a működését. „Így a dolgok rendeződni fognak” – idézi az Agerpres a nyilatkozatot.
A pénzügyminisztérium februárban közvitára bocsátotta a honapján azt a kormányhatározatot, amelynek értelmében az állam hat hónapig korlátozza az RCA díját. A jogszabályt március közepén küldték át véleményezésre a Versenytanácshoz.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!