Fotó: Agerpres
2010. június 10., 10:582010. június 10., 10:58
„Szakítsatok félbe, ha már láttátok ezt” – kezdte bemutatóját Steve Jobs, az Apple vezérigazgatója. „A 2007-ben bemutatott elsőgenerációs készülék megjelenése óta az új 4G iPhone tartalmazza a legtöbb változtatást” – magyarázta Jobs. A telefon a korábbi modellekhez képest 24 százalékkal vékonyabb, azaz mindössze 9,3 milliméter vastag. A 3,5 col (7,62 centiméter) átmérőjű kijelző felbontása négyszer nagyobb, azaz 960x640 pixel, 800:1-hez kontrasztarányú, és már minden szögből jól látható.
Az 5 megapixeles hátlapi kamerával a fényképezés mellett 1280×720 pixeles (720p) HD-videók készíthetők. Az előlapi kamerával pedig a videotelefonálás is elérhetővé válik. A korábbi készülékek sokat kritizált gyenge akkumulátorához viszonyítva a 4G iPhone 3G-hálózaton 7 óra, 2G-hálózaton legfeljebb 14 óra beszélgetést tesz lehetővé. Wi-fi-kapcsolattal 10 óra internetezésre nyílik lehetőség, zenelejátszóként 40 órát bír egy feltöltéssel.
A 4G iPhone 16 gigabájtos változata 199 dollárért, a 32 gigabájtos változat 299 dollárért vásárolható meg az Egyesült Államokban. A legegyszerűbb 3GS-készülék ára – kétéves hűségnyilatkozattal történő vásárlásnál – hétfőtől 99 dollárra csökkent. Az Apple új stratégiája szerint és az iPad sikerén felbuzdulva a nemzetközi bemutatóval sem szeretnének sokáig várni. A június 24-étől kapható készüléket egyszerre öt országban kezdik árusítani.
Július 18-ától tizennyolc országban, szeptembertől pedig 88 országban lesz elérhető.
Elemzők szerint az iPhone népszerűségére jelentős veszélyt jelenthetnek a Google Android operációs rendszerét használó készülékek, amelyek már számos ismert gyártó – a Motorola, a HTC, a Samsung és a Dell – termékei között is megtalálhatók. Az iPhone jelenlegi 15 százalékos világpiaci részesedésével a 3. helyen áll az okostelefonok piacán. Az androidos telefonok 10 százalékkal a negyedik helyre jöttek fel. Az okostelefonok világpiacát 44 százalékkal továbbra is a Nokia Symbian operációs rendszerével működő készülékei vezetik. Második a kanadai Research In Motion (RIM), amely népszerű BlackBerry-készülékeivel 19 százalékos részesedést ért el.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.