2012. december 03., 08:062012. december 03., 08:06
A megállapodás debreceni aláírása után Fábián István, a DE rektora elmondta: egy határon átnyúló együttműködésnek köszönhetően közösen fejleszt gyógyszert a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) Gyógyszerésztudományi Karának gyógyszer-technológiai tanszéke és a DE Tudományegyetemi Karok (TEK) Természettudományi és Technológiai Karának alkalmazott kémiai tanszéke, valamint az aradi egyetem Biológiai Intézete.
A szakemberek a Sylibum marianum (máriatövis) gyógynövény aktív májvédő hatását vizsgálták, és egy új gyógyszer kidolgozását valósították meg az elmúlt években. Aurel Ardelean, az aradi felsőoktatási intézmény elnöke emlékeztetett, pályázati forrásból a közös munka még 2010-ben kezdődött a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében.
Anca Hermenean, az aradi egyetem rektorhelyettese ismertette: az első szakaszban Arad környékén gyűjtötték be a gyógynövényt, majd meghatározták az abban található aktív hatóanyagokat. Ezt követte a molekuláris kapszulázás és a felszívódásvizsgálat, majd a kutatás utolsó fázisában állatkísérletekkel vizsgálták a hatóanyagok májvédő hatását. Új gyógyszerfajtát hoztak létre, amelyet idén regisztrált 50-50 százalék tulajdonjoggal a debreceni és az aradi egyetem javára a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala.
Vecsernyés Miklós, a gyógyszerésztudományi kar dékánja, a projekt vezetője elmondta, a kutatómunkában a két egyetem több mint 20 oktatója mellett fiatal kutatók, alap- és mesterszakos hallgatók is részt vettek, szakdolgozatok, diplomamunkák készültek a témában. „Sikerült létrehozni egy olyan új gyógyszerfajtát, amely a szabadalmaztatási eljárás lezárulta után várhatóan 3–5 éven belül a gyógyszertárakba kerülhet” – tette hozzá.
Anca Hermenean, a kutatás aradi vezetője az MTI-nek elmondta: egy németországi cég, amely a világ egyik legjelentősebb máriatövis-készítményeket gyártó cége, máris érdeklődik az új gyógyszer iránt, s miután megkapták a szabadalmaztatási engedélyt, azonnal megkezdik velük a tárgyalásokat. Az eddigi közös munkához a HURO-projekt pályázatán 383 ezer eurót nyert a két egyetem.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.