2009. augusztus 06., 11:172009. augusztus 06., 11:17
Az RFV közleményében kijelentésével arra reagált, hogy az ajánlatkérő, GO Rt. városi távhőszolgáltató – kifogás és észrevétel nélkül – elnapolta a Gyergyószentmiklós távhőszolgáltatási rendszerének felújítására és hosszú távú üzemeltetésére kiírt pályázat döntéshozatalát. Mint az RFV hangsúlyozza, ajánlatukat korábban szabályszerű jelentkezésként fogadták be. Amint arról beszámoltunk, a Hargita megyei város tanácsa pénteken kérte fel a jelenlegi távhőszolgáltatót, hogy hozzon létre konzorciumot a távhőrendszer mielőbbi rekonstrukciójára. Az RFV Nyrt. megkapta a GO Rt. ajánlattételi felhívását, amire hétfőn délig tehette meg ajánlatát. A városban a távfűtési rendszer mintegy egynegyede korszerűsített, bár műszakilag túlméretezett, emiatt a lehetségesnél rosszabb hatásfokú. A rendszer többi része elavult, gazdaságtalan és jelentős biztonsági kockázatokkal rendelkezik. Június elején a gázszolgáltató beszüntette a szolgáltatást, így jelenleg nincs használati meleg víz a város mintegy 2 700 lakásában. Beadott és elbírálásra váró uniós vagy állami pályázata nincs a városnak. Az RFV szerint a csaknem nyolcezer ember lakását érintő probléma megoldása műszaki értelemben egyértelműen a teljes rekonstrukció – azaz egy új távfűtési rendszer kiépítése. A fűtési szezon kezdetéig ezért összességében mintegy 24 megawatt (nagyobbrészt biomassza alapú) kazánteljesítményt kellene kiépíteni, illetve felújítani, 220 kishőközpontot beépíteni, és közel 12 kilométer szigetelt távfűtő vezetéket kellene lefektetni.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.