2012. január 17., 07:582012. január 17., 07:58
A vezérigazgató-helyettes úgy vélte, világszinten gyengült a gazdasági aktivitás. Annak ellenére, hogy amerikai gazdasági mutatók az elmúlt időszakban pozitív meglepetést okoztak, öszszességében a világgazdasági aktivitás romlott 2011 utolsó negyedévében, és a rövid távú kilátások észrevehetően rosszabbak a szeptemberben közölteknél.
„Az akkor azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak” – tette hozzá. Lipton szerint a rosszabb gazdasági helyzet legfőbb oka az euróövezeti válság, különösen a fiskális fenntarthatóság és a banki veszteségek miatt nőttek a kötvényhozamok az euróövezeti államokban. „A banki finanszírozás majdhogynem megszűnt, mivel a legnagyobb bankok azzal javítanak tőkepozícióikon, hogy eszközöket értékesítenek, és korlátozzák a hitelezést” – értékelt az amerikai közgazdász, aki szerint az eszközleépítés immár azzal a veszélylyel jár, hogy a növekedés a jövő héten közlendő, felülvizsgált prognózisnál is rosszabb lesz.
„De ahelyett, hogy engednénk, hogy a pesszimizmus megbénítson minket, itt az idő, hogy a válságból való kilábalás reményteli munkájára összpontosítsunk – tette hozzá. – Ha van jó hír, az az, hogy ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk.” A közgazdász szerint ugyanakkor amennyiben van erre irányuló politikai szándék, akkor nagy eséllyel megoldódhatnak az európai gondok. Lipton az euróövezeti kilábalás négy legfontosabb elemének nevezte, hogy több banki és állami likviditás, több költségvetési konszolidáció, több növekedés és több integráció legyen.
A szakember ugyanakkor dicsérte az európai vezetők megállapodásai nyomán körvonalazódó gazdasági csomagot, ám elmondta: 2012 legnagyobb kihívása, hogy továbblépjen Európa ezeken a területeken, együttműködjön a végrehajtásban, de szükség esetén menet közben is hajtson végre apróbb kiigazításokat. Mint figyelmeztetett: „nagy a tét”. „Markáns lépések nélkül Európát az összeomló bizalom, a stagnáló növekedés és a kevesebb munkahely spirálja ragadná el, és egyetlen ország sem úszná meg a katasztrófa hatásait” – összegzett Lipton.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.