Fotó: Thomas Campean
Új gépkocsibejegyzési bélyegilletéket javasol ősszel a környezetvédelmi minisztérium, és addig kidolgozzák a jogosulatlanul begyűjtött regisztrációs adó visszajuttatásának módszertanát is – idézte a News.ro hírügynökség Cristiana Paşca-Palmer szaktárcavezetőt azt követően, hogy a köznyelvben regadóként meghonosodott bélyegilleték immár negyedik, 2013-ban kidolgozott verzióját támadták meg sikeresen az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB).
2016. július 07., 12:572016. július 07., 12:57
2016. július 07., 14:242016. július 07., 14:24
Mint ismeretes, 2007 és 2013 között a kormány számos alkalommal volt kénytelen módosítani a bélyegilletéket, amit egyébként azért vetettek ki, hogy Románia ne váljon az EU autótemetőjévé.
Munkacsoport alakult
A környezetvédelmi miniszter elmondása szerint már megalakult a munkacsoport, amelynek feladata a módosítások kidolgozása az elkövetkező pár hónapban. Azt ígéri, olyan verzióval fognak előrukkolni, ami tiszteletben tartja azt az alapelvet, hogy a szennyező fizessen, „hiszen ez egy ilyen adó alapja\". Ez a testület hivatott megjelölni azt is, hogyan fizetik vissza a díjat azoknak is, akik 2013 után írattak forgalomba használt gépkocsit.
Cristiana Paşca-Palmer alig három hónappal ezelőtt jelentette be, hogy közel egymillió autótulajdonos igényelheti az Országos Adóhatóság (ANAF) helyi irodáinál a 2007 és 2013 közötti időszakban lerótt sarc visszafizetését. A környezetvédelmi miniszter rámutatott: az érintett állampolgároknak öt év alatt, részletekben fogják visszafizetni az összeget, amely az illeték kifizetése óta felgyűlt kamatokat is tartalmazza, illetve amelyet az infláció mértékéhez igazítanak.
Hosszú és vitatott történet
Mint ismeretes, az autóvásárláskor fizetendő illeték a kilenc évvel ezelőtti bevezetése óta számos alkalommal módosult, a lakosság azonban egyik változattal sem volt teljes mértékben elégedett, hiszen egyik hozzájárulás sem követte maradéktalanul azt az elvet, miszerint a környezetszennyezőbb jármű után kell többet fizetni. A 2013 márciusától hatályba lépett környezetvédelmi bélyegilleték leginkább a használtautó-piacot érintette hátrányosan a tranzakciók után kirótt tetemes illeték miatt.
Ennek értelmében környezetvédelmi bélyegilletéket egyszer, a jármű bejegyzésénél vagy átíratásánál kellett kifizetni. Az illeték értéke kisebb a régi autók esetében, a kormány szerint ugyanis ezek a járművek kevesebb ideig fogják szennyezni a környezetet, mint az új gépkocsik. Az adót alapvetően a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátása alapján számolták ki, és a korábbi 30 százalék helyett mostanáig teljes egészében ez számított az illeték kiszámítási alapjául.
Néhány éve még arról volt szó, hogy a befolyt összegből a környezetvédelmi jellegű beruházásokat finanszírozzák: infrastrukturális, vízvezeték-építési és csatornázási munkálatokat, megújulóenergia-parkok építését, valamint a Zöld Ház és a roncsautóprogramot. Ehhez képest 2014-ben bejelentették: az összegből a jogtalanul begyűjtött gépkocsi-regisztrációs adókat fizetik vissza a magán- és jogi személyeknek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!