2009. július 03., 09:362009. július 03., 09:36
A tagállamok szakértőiből álló csoport brüsszeli találkozóján a végrehajtó testület kiemelte, hogy a januári orosz–ukrán válság rávilágított, mennyire sérülékeny az EU az ellátás zavaraira.
Pontosítani kell a csoportos áfára vonatkozó európai uniós szabályozást, mert az jelenlegi formájában esetenként adómegkerülésre is lehetőséget adhat, állapította meg csütörtökön elfogadott állásfoglalásában az Európai Bizottság. Brüszszeli közleményében Kovács László vámuniós és adópolitikai biztos emlékeztetett arra, hogy a rendszert az adminisztrációs eljárások egyszerűsítése érdekében alkalmazzák. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a hetvenes évektől érvényben lévő szabályozást pontosítani kell, csökkentendő a visszaélés kockázatát. A csoportos adóalanyiság lényege: a csoport tagjai, akiket szoros pénzügyi, gazdasági és szervezeti szálak fűznek össze, egyetlen adóalanyként viselkednek. Jelenleg 16 EU-tagállam él a lehetőséggel. Ezeknek törekedniük kell arra, hogy minél összehangoltabb módon alkalmazzák a csoportos áfával kapcsolatos szabályozásukat. |
Több tagország túlnyomórészt egy ellátótól és egy beszerzési útvonaltól függ, emlékeztettek a közleményben. A szakértők a maximális gáztartalékok létesítését és az egyes tagállamok regionális együttműködésének erősítését vélték a legjobb útnak ahhoz, hogy felkészüljenek esetleges újabb válsághelyzetre.
A bizottság jelezte: tekintettel a jelenlegi bizonytalan ukrajnai gáztárolási helyzetre, tanácsos a korábbinál alaposabban felkészülni a télre. Mint ismeretes, az év elején az Unió gázellátásában is fennakadásokat okozott, hogy árvitájuk miatt Oroszország csökkentette az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét.
Az orosz gáz 80 százalékban Ukrajnán át érkezik az EU-tagországokba, és az EU igényeinek egynegyedét fedezi, de az EU keleti tagországaiban ez az arány jóval magasabb.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.