2010. november 22., 09:222010. november 22., 09:22
Legkorábban 2011 második negyedévében várható gazdasági növekedés, bár a növekedési potenciál rövid távon igencsak alacsony – jelentette ki Lucian Croitoru, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója (képünkön) szombaton.
„Azt hiszem, a 2011-es év második negyedévében már bízhatunk a gazdasági növekedésben, és azt mondhatjuk majd, hogy jó trend kezdődött az országban. Nem látom ugyanakkor a jeleit annak, hogy újraindulna a tőkeáramlás a magánszektorban. A magánfogyasztás továbbra is stagnálni fog, és a bankok sem indíthatják újra a hitelezési folyamatot a kívánt mértékben, mivel a háztartások eladósodottsága az európai uniós átlag majdnem kétszerese, azaz 22 százalékos” – mutatott rá a pénzügyi szakember, aki szerint az ország rövid távú növekedési potenciálja továbbra sem biztató, és az inflációs nyomás is jelentős.
Croitoru szerint a fogyasztás felpörgésének egyik akadálya a polgárok túlzott pesszimizmusa. Rámutatott: a válság kezdete után Románia ugyanazt tette, amit a világ számos más országa: közpénzzel helyettesítette a magántőkét, ami miatt mai napig is szenved. A román államnak ugyanis nincs pénze, és ezért nem olyan mértékben biztosította a tőkét a gazdaság számára, mint például az Egyesült Államok – jegyezte meg.
Croitoru az inflációs cél kapcsán kifejtette, az ország többször nem tudta betartani a célkitűzést, mint ahányszor igen, azonban ennek ellenére is sikerült kordában tartania a pénzromlás mértékét. A bankszakember arra is rámutatott: az ország növekedése nem támaszkodhat a saját megtakarításaira, mivel ilyenekkel nem rendelkezik. Kifejtette, az ország gazdasága új fázisba lépett. A válság előtt jelentős gazdasági növekedést produkált, ami a beáramló tőkének volt köszönhető.
Ez azonban most hiányzik, és belső forrásokból nem is tudja pótolni, mivel a magánszektor még eladósodottabb, mint az állami. „A román gazdaság alapvető jellegzetessége, hogy külföldi tőkével működik. Így volt ez húsz évig, és így lesz a következő években is: ha a gazdaság növekszik, ez a külföldi tőkének lesz köszönhető” – hangsúlyozta Croitoru.
A banki hitelezési folyamat beindulása kapcsán megjegyezte: az csak a gazdasági növekedés kezdete után várható, ám rámutatott, a romániai bankrendszer tőkeállománya megfelelő szintű. Kifejtte: a banki hitelek 75 százalékát kis- és középvállalkozások (KKV) veszik igénybe, ám a KKV-knek csupán 25 százaléka él a banki hitelfelvétel lehetőségével. A válság miatt a bankok nyeresége is csökkent, ám a külföldi elemzők enyhe javulást várnak – árulta el Croitoru, aki szerint Romániának akkor is államháztartási hiánnyal kellett volna szembenéznie, ha nem következett volna be a világméretű válság.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.