Fotó: Facebook/Piraeus Bank Romania
Újabb nagyszabású tranzakció készül a romániai bankpiacon: a JC Flowers befektetési alap kezébe kerül a Piraeus Bank itteni kirendeltsége.
2017. december 26., 16:382017. december 26., 16:38
Hosszas tárgyalási időszakot követően a JC Flowers befektetési alap átvette a Piraeus Bank romániai kirendeltségét. A tranzakció azonban még a Román Nemzeti Bank (BNR), valamint a görögországi pénzügyi stabilitási alap jóváhagyására vár.
Mint ismeretes, versenyben volt a magyar OTP Bank is. Ugyanakkor a JC Flowers befektetési alapnak sem ez az első próbálkozása, hogy betörjön a romániai bankipiacra, azonban korábban nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót a Carpatica Kereskedelmi Bank átvételéről. A befektetési alap azért szerette volna megvenni mindkét pénzintézetet, hogy egy olyan csoportot hozzon tető alá, ami láthatóbb a helyi piacon. A Piraeus közepes pénzintézetnek számít: a tavalyi évet a 13. helyen zárta 1,67 százalékos piaci részesedéssel.
Az OTP-nek is siker övezte azonban a romániai piachódítási törekvéseit, hiszen – amint arról korábban beszámoltunk – a magyar pénzintézet megvásárolhatja a görögöktől a Banca Româneascát. A tranzakció eredményeként pedig az OTP Bank Románia a 8. legnagyobb szereplővé válik, piaci részesedése a jelenlegi 2,1 százalékról közel 4 százalékra emelkedik.
A román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelynek nyomán megvásárolta a Banca Românească pénzintézetet.
A hivatalos tájékoztatás szerint a tranzakció pénzügyi zárására a felügyeleti hatóságok jóváhagyását követően várhatóan 2018 elejéig kerül sor, a 99,28 százalékos részvénypakett megvásárlásának pénzügyi részleteit azonban a felek nem kívánták nyilvánosságra hozni. Az OTP-nek – mint ismeretes – nem ez lesz az első nagyobb akvizíciója a romániai bankpiacon, a portugáloktól 2015-ben megvásárolták a Millenium Bank itteni hálózatát, amit azóta be is olvasztottak saját portfoliójukba.
Mint láthatjuk, fontos mozgások jellemzik jelen pillanatban a romániai bankpiacot, és úgy tűnik, hogy a trend a piac koncentrálódása. Hiszen
A Román Nemzeti Bank (BNR) által közölt adatsorok szerint 2016 végén 37 bank alkotta a romániai bankpiacot, aktíváik pedig együttesen megközelítették 393,648 milliárd lejt, ami 6,65 százalékos növekedést jelentett az előző év véghez képest. Igaz, közös, 4,3 milliárd lejes profitjuk enyhe csökkenést mutatott. Érdekességnek számított ugyanakkor, hogy csaknem húsz év után jelentős változás állt be 2016 decemberének végén a romániai bankpiacon,
A következő helyeken a Raiffeisen Bankot (8,49 százalékos piaci részesedés a 2015-ös 8,4 százalék után), az Unicreditet (8,3 százalék a 2015-ös 8,1 százalék után), a CEC Banket (7,16 százalék, 7,3 százalék után), az ING Bankot (7,08 százalék, 6,3 százalék után), az Alpha Bankot (3,74 százalék, 4 százalék után), a Bancpostot (2,96 százalék, 3 százalék után), a Garanti Bankot (2,28 százalék, 2,5 százalék után), az OTP Bankot (2,09 százalék, 2,3 százalék után), a Citibankot (1,73 százalék, 2,3 százalék után), valamint a Piraeus Bankot (1,67 százalék, 1,9 százalék után) találjuk a 2016-os eredményeket górcső alá vevő toplistán.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!