Fotó: Facebook/Piraeus Bank Romania
Újabb nagyszabású tranzakció készül a romániai bankpiacon: a JC Flowers befektetési alap kezébe kerül a Piraeus Bank itteni kirendeltsége.
2017. december 26., 16:382017. december 26., 16:38
Hosszas tárgyalási időszakot követően a JC Flowers befektetési alap átvette a Piraeus Bank romániai kirendeltségét. A tranzakció azonban még a Román Nemzeti Bank (BNR), valamint a görögországi pénzügyi stabilitási alap jóváhagyására vár.
Mint ismeretes, versenyben volt a magyar OTP Bank is. Ugyanakkor a JC Flowers befektetési alapnak sem ez az első próbálkozása, hogy betörjön a romániai bankipiacra, azonban korábban nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót a Carpatica Kereskedelmi Bank átvételéről. A befektetési alap azért szerette volna megvenni mindkét pénzintézetet, hogy egy olyan csoportot hozzon tető alá, ami láthatóbb a helyi piacon. A Piraeus közepes pénzintézetnek számít: a tavalyi évet a 13. helyen zárta 1,67 százalékos piaci részesedéssel.
Az OTP-nek is siker övezte azonban a romániai piachódítási törekvéseit, hiszen – amint arról korábban beszámoltunk – a magyar pénzintézet megvásárolhatja a görögöktől a Banca Româneascát. A tranzakció eredményeként pedig az OTP Bank Románia a 8. legnagyobb szereplővé válik, piaci részesedése a jelenlegi 2,1 százalékról közel 4 százalékra emelkedik.
A román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelynek nyomán megvásárolta a Banca Românească pénzintézetet.
A hivatalos tájékoztatás szerint a tranzakció pénzügyi zárására a felügyeleti hatóságok jóváhagyását követően várhatóan 2018 elejéig kerül sor, a 99,28 százalékos részvénypakett megvásárlásának pénzügyi részleteit azonban a felek nem kívánták nyilvánosságra hozni. Az OTP-nek – mint ismeretes – nem ez lesz az első nagyobb akvizíciója a romániai bankpiacon, a portugáloktól 2015-ben megvásárolták a Millenium Bank itteni hálózatát, amit azóta be is olvasztottak saját portfoliójukba.
Mint láthatjuk, fontos mozgások jellemzik jelen pillanatban a romániai bankpiacot, és úgy tűnik, hogy a trend a piac koncentrálódása. Hiszen
A Román Nemzeti Bank (BNR) által közölt adatsorok szerint 2016 végén 37 bank alkotta a romániai bankpiacot, aktíváik pedig együttesen megközelítették 393,648 milliárd lejt, ami 6,65 százalékos növekedést jelentett az előző év véghez képest. Igaz, közös, 4,3 milliárd lejes profitjuk enyhe csökkenést mutatott. Érdekességnek számított ugyanakkor, hogy csaknem húsz év után jelentős változás állt be 2016 decemberének végén a romániai bankpiacon,
A következő helyeken a Raiffeisen Bankot (8,49 százalékos piaci részesedés a 2015-ös 8,4 százalék után), az Unicreditet (8,3 százalék a 2015-ös 8,1 százalék után), a CEC Banket (7,16 százalék, 7,3 százalék után), az ING Bankot (7,08 százalék, 6,3 százalék után), az Alpha Bankot (3,74 százalék, 4 százalék után), a Bancpostot (2,96 százalék, 3 százalék után), a Garanti Bankot (2,28 százalék, 2,5 százalék után), az OTP Bankot (2,09 százalék, 2,3 százalék után), a Citibankot (1,73 százalék, 2,3 százalék után), valamint a Piraeus Bankot (1,67 százalék, 1,9 százalék után) találjuk a 2016-os eredményeket górcső alá vevő toplistán.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!