Florin Cîțu szerint a gyerekpénz 15 százalékkal, a nyugdíj pedig 10 százalékkal nőhet idén
Fotó: Gov.ro
15 százalék körüli összeggel nő augusztus elsejétől a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék, januártól pedig újabb emelés jöhet – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter hétfő este a Realitatea Plus műsorában.
2020. július 28., 10:562020. július 28., 10:56
A tárcavezető újfent hangsúlyozta, hogy a gyerekpénz összegének megkétszerezéséről szóló törvény „populista és alkotmányellenes”, a 2020-as évi állami költségvetés elfogadása után ment át a parlamenten, ráadásul a jogszabályban a kezdeményezők nem jelölték meg, hogy milyen forrásból lehetne finanszírozni a nagyobb pótlékot.
A kormány a héten dönthet a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék emeléséről. Az összeg megkétszerezése – ahogyan az várható volt – ezúttal elmarad.
Ami pedig a nyugdíjemelést illeti, a pénzügyminiszter bejelentette, az augusztus közepén esedékes költségvetés-kiigazításkor döntenek arról, hogy milyen százalékban lehet emelni szeptember elsejétől az időskori juttatást.
Kérdésre válaszolva úgy vélekedett, ő maga
A pénzügyminiszter meglebegtette ugyanakkor, hogy hamarosan előrukkol egy olyan dokumentummal, amely bebizonyítja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) tisztában volt azzal,
anélkül, hogy ez drasztikus hatással lenne a makrogazdasági egyensúlyra, vagy ne kelljen hitelt igényelni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF).
Cîţu leszögezte egyúttal, hogy sikerült finanszírozni az államháztartási hiányt, és Románia nem fordul kölcsönért 2020-ban az IMF-hez.
Mindössze 15 százalékkal nőhet idén a gyerekpénz és a nyugdíj, a tanárok fizetésemelését pedig elhalaszthatják a kiszivárgott információk szerint.
Már a nyugdíjemelés nélkül is meghaladhatja a 9 százalékot a román költségvetés mérleghiánya – figyelmeztetett egy szerdai szakkonferencián Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stabilitási igazgatóságának vezetője.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
szóljon hozzá!