Fotó: Agerpres
2011. augusztus 11., 08:312011. augusztus 11., 08:31
Bár tegnap reggel a tőzsdék magukhoz térni látszottak arra a kedd esti hírre, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed még legalább két évig rekordalacsony szinten tartja az irányadó alapkamatot, illetve a svájci jegybank azon tegnapi bejelentésére, hogy gyengíteni kívánja az egyre erősebb svájci frankot, délutánra ismét világszerte mínuszba fordultak a tőzsdei mutatók. A pesszimista fordulat azt követően következett be, hogy fölmerült: az Egyesült Államok múlt heti leminősítése után újabb, jelenleg még maximálisan megbízható adósként számon tartott ország – jelesül Franciaország – veszítheti el AAA besorolását.
A Citibank szerint várható és megfelelő lépés volt, hogy a Standard&Poor’s múlt pénteken lerontotta az Egyesült Államok adósságbesorolását, hiszen az ehhez vezető bajok már régóta jelen vannak, és az állam pénzügyileg fenntarthatatlan pályán jár. A bank elemzése szerint a többi AAA kategóriájú, azaz tökéletes adós besorolása is veszélyben van, mert a világ összes vezető gazdaságában elszabadult az államadósság az elmúlt évtizedben a kormányzati költekezés miatt.
A leminősítés kockázata a szintén magas hiánnyal és adósággal küzdő Franciaország esetében a legmagasabb, mert itt még nyugat-európai viszonylatban is sokba kerül a kiterjedt jóléti állam fenntartása, és erős társadalmi ellenállás tapasztalható a kiadások megnyirbálásával kapcsolatban. Tegnapi vélemények szerint Franciaország leminősítése azért is esélyes, mert az ország bankjai igen nagy mértékben vannak kitéve az eurózóna perifériáján fekvő országok adósságproblémáinak. A francia pénzintézetek portfóliójában az olasz államadóság 350 milliárd eurós „adagja” szerepel – nyilatkozta Dave Rovelli, az amerikai Conaccord Adams brókercég munkatársa.
Az elemzés szerint a vezető gazdaságok leminősítésével megszűnhetnek az abszolút biztosnak gondolt befektetési célpontok, és új világ köszönthet a kereskedőkre, ahol már csak relatív biztonságot kereshetnek.
A befektetők annak ellenére ijedtek meg, hogy a leminősítésekről szóló híreket cáfolandó tegnap a Fitch és a Moody’s, egy nappal korábban pedig a Standard & Poor’s jelentette be, hogy nem áll szándékában módosítani Franciaország maximális minősítésén. A legnagyobb veszteséget ennek nyomán a francia bankok részvényei szenvedték el – a Societe Generale 21 százalékos mínuszban is járt a nap folyamán – , de estére az olasz, a spanyol, a német és a brit bankok papírjainak ára is jelentős mértékben csökkent. Magyarországon az OTP részvényei sínylették meg a pánikot. Nem csupán az öreg kontinensre volt jellemző azonban a pesszimizmus: miután a Fed kedd esti bejelentése nyomán nőtt a részvényindex, tegnap a New York-i tőzsde is alkalmazkodott a Franciaország miatti aggodalom nyomán negatívra fordult trendekhez. A román tőzsde ugyanakkor tegnap – szembe menve a trendekkel – pozitív tartományban zárt: 3,2 százalékos pluszban járt az index záráskor, bár a nyugat-európai tőzsdék negatívba fordulásának hírére a befektetési alapok részvényeinek árfolyama itt is zuhanni kezdett.
Pedig az elmúlt másfél napban számos erőfeszítés történt a gazdasági helyzet javítására. Tegnap reggel a svájci jegybank közölte: különböző intézkedésekkel pénzt pumpál a piacokra, hogy gyengítse a globális pénzügyi bizonytalanság miatt folyamatosan erősödő svájci frankot. A közlemény szerint a jegybank 80-ról 120 milliárd frankra növeli a bankok látra szóló betétállományát, és likviditásbővítés gyorsítása érdekében devizapiaci csereügyleteket is végrehajt. Ez utóbbi eszközzel a bank a közlemény szerint legutóbb 2008 őszén élt.
A jegybank szerint a frank erős túlértékeltsége veszélyezteti a svájci gazdaság növekedését és az árstabilitást.
A közlemény leszögezi, hogy a jegybank figyelemmel követi az eseményeket, és szükség esetén további lépéseket tesz a frank erősödésének fékezésére. A hírre a frank gyengülni kezdett, majd a tájékoztatás előtti szint közelébe tért vissza.
Európai idő szerint kedd esti ülésén a Fed a várakozásoknak megfelelően a 0-0,25%-os sávban tartotta irányadó kamatlábát. A Fed közleménye mindazonáltal szokatlanul borús hangvételű a gazdasági kilátásokat illetően: most csak azt jelezte az intézmény, hogy átbeszélte a lehetséges intézkedéseket, azokat előkészítette szükség esetére, de vannak az új lépéseket ellenzők, ezért most egyelőre nem lép a piacok „nyugtatása” érdekében – írja a Portfolio.hu. Az utóbbi időben romló gazdasági környezet legalább 2013 közepéig nulla százalék közeli alapkamatot tesz szükségessé az Egyesült Államokban – tartalmazza a jegybanki közlemény a dátumot. Most csak arról egyeztettek a Nyíltpiaci Bizottság tagjai, hogy milyen lépéseket foganatosíthatnak akkor, ha arra szükség lehet (előkészítették tehát), de döntés nem született új likviditásfokozó intézkedésekről, illetve újabb alternatív monetáris élénkítő körről.
Traian Băsescu román államfő továbbra is derűlátó: a gazdasági szakértőkkel megtartott kedd esti egyeztetést követően úgy nyilatkozott, nem kell válságról beszélni, mivel a piacok csupán az Egyesült Államok, illetve Európa által hozott, kevésbé meggyőző válságellenes intézkedésekre reagáltak eséssel, ugyanakkor szerinte a tőzsdék hamarosan talpra állnak majd. Az üzletemberek nem bíznak a politikusokban, ennek tudható be a tőzsdék zuhanása – vélte az államfő. Băsescu felszólította a pártokat – különös tekintettel a kormánypártokra – , hogy ne engedjenek a populizmus csábításának, koncentráljanak a gazdasági stabilitás megőrzésére – vagyis ne tegyenek elhamarkodott ígéreteket az esetleges béremelésekről. Mint elmondta, a kedd esti találkozó résztvevői egyetértettek abban, hogy Románia számára a legjobb megoldás továbbra is a Nemzetközi Valutaalappal, a Világbankkal és az Európai Bizottsággal megkötött átalakítási és konszolidációs megállapodások betartása. Rámutatott: a romániai bankrendszer továbbra is rendelkezik tőkével. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy a nemzetközi pénzintézetekkel kötött megállapodások a nemzetközi piacok problémái ellenére is elegendőek az ország talpra állítására, ugyanakkor a kormánynak továbbra is vigyáznia kell. Bogdan Drăgoi, a pénzügyminisztérium államtitkára tegnap arról beszélt: a válság ugyan elkezdődött, de a kormány azt várja, hogy az általa az elmúlt két évben meghozott gazdaságélénkítő intézkedések pozitív hatása hamarosan jelentkezzen. |
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!