Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Folytatódik az üzemanyagok drágulása Romániában, szerdán is szinte valamennyi olajipari társaság töltőállomásainál nőtt a benzin és a gázolaj ára, a piacvezető Petrom–OMV viszont az előző napok trendjét és a konkurencia által kieszközölt emelést egyaránt jóval meghaladó ütemben drágított – irányította rá a figyelmet szerda délelőtti gyorselemzésében a Profit.ro gazdasági portál. Hangsúlyozták: ma már olcsóbb a Molnál tankolni, mint a Petromnál.
2022. június 08., 11:332022. június 08., 11:33
Az elemzés rámutat: az országban legtöbb töltőállomással rendelkező Petrom–OMV mind a benzin, mind a gázolaj árát literenként 9 banival emelte meg szerdán, miközben az elmúlt időszakban napi átlagban 4 banival drágítottak.
Így alakulhatott ki az a helyzet, hogy olcsóbb a Molnál tankolni, mint a korábban alacsony árfekvéssel jellemzett Petrom kútjainál.
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
az Azerbajdzsáni Köztársaság Állami Olajipari Vállalata jelenleg a nyugati országrészben kínálja a legolcsóbban az üzemanyagot. A Peco online ármonitor szerda délelőtti adatai szerint
Az öt legnagyobb romániai városban – Bukarest, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár, Konstanca – gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázat szerint még mindig lehet találni olyan kutakat, ahol a literenkénti ár még nem érte el a 9 lejt. A gázolaj esetében viszont már alulról súrolja, például Kolozsváron és Temesváron is 8,98 lej/liter a legolcsóbb gázolaj. A legalacsonyabb árú benzin eközben az említett két városban 8,37, illetve 8,36 lej.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
2 hozzászólás