Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Folytatódik az üzemanyagok drágulása Romániában, szerdán is szinte valamennyi olajipari társaság töltőállomásainál nőtt a benzin és a gázolaj ára, a piacvezető Petrom–OMV viszont az előző napok trendjét és a konkurencia által kieszközölt emelést egyaránt jóval meghaladó ütemben drágított – irányította rá a figyelmet szerda délelőtti gyorselemzésében a Profit.ro gazdasági portál. Hangsúlyozták: ma már olcsóbb a Molnál tankolni, mint a Petromnál.
2022. június 08., 11:332022. június 08., 11:33
Az elemzés rámutat: az országban legtöbb töltőállomással rendelkező Petrom–OMV mind a benzin, mind a gázolaj árát literenként 9 banival emelte meg szerdán, miközben az elmúlt időszakban napi átlagban 4 banival drágítottak.
Így alakulhatott ki az a helyzet, hogy olcsóbb a Molnál tankolni, mint a korábban alacsony árfekvéssel jellemzett Petrom kútjainál.
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
az Azerbajdzsáni Köztársaság Állami Olajipari Vállalata jelenleg a nyugati országrészben kínálja a legolcsóbban az üzemanyagot. A Peco online ármonitor szerda délelőtti adatai szerint
Az öt legnagyobb romániai városban – Bukarest, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár, Konstanca – gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázat szerint még mindig lehet találni olyan kutakat, ahol a literenkénti ár még nem érte el a 9 lejt. A gázolaj esetében viszont már alulról súrolja, például Kolozsváron és Temesváron is 8,98 lej/liter a legolcsóbb gázolaj. A legalacsonyabb árú benzin eközben az említett két városban 8,37, illetve 8,36 lej.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
2 hozzászólás