Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Folytatódik az üzemanyagok drágulása Romániában, szerdán is szinte valamennyi olajipari társaság töltőállomásainál nőtt a benzin és a gázolaj ára, a piacvezető Petrom–OMV viszont az előző napok trendjét és a konkurencia által kieszközölt emelést egyaránt jóval meghaladó ütemben drágított – irányította rá a figyelmet szerda délelőtti gyorselemzésében a Profit.ro gazdasági portál. Hangsúlyozták: ma már olcsóbb a Molnál tankolni, mint a Petromnál.
2022. június 08., 11:332022. június 08., 11:33
Az elemzés rámutat: az országban legtöbb töltőállomással rendelkező Petrom–OMV mind a benzin, mind a gázolaj árát literenként 9 banival emelte meg szerdán, miközben az elmúlt időszakban napi átlagban 4 banival drágítottak.
Így alakulhatott ki az a helyzet, hogy olcsóbb a Molnál tankolni, mint a korábban alacsony árfekvéssel jellemzett Petrom kútjainál.
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
az Azerbajdzsáni Köztársaság Állami Olajipari Vállalata jelenleg a nyugati országrészben kínálja a legolcsóbban az üzemanyagot. A Peco online ármonitor szerda délelőtti adatai szerint
Az öt legnagyobb romániai városban – Bukarest, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár, Konstanca – gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázat szerint még mindig lehet találni olyan kutakat, ahol a literenkénti ár még nem érte el a 9 lejt. A gázolaj esetében viszont már alulról súrolja, például Kolozsváron és Temesváron is 8,98 lej/liter a legolcsóbb gázolaj. A legalacsonyabb árú benzin eközben az említett két városban 8,37, illetve 8,36 lej.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
2 hozzászólás