Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Már a jövő év végére hetvenöt percre rövidülhet az utazási idő Kolozsvár és Marosvásárhely között, amennyiben a kivitelező tartja a szerződési feltételeket. Ugyanis elhárult az utolsó akadály is az elől, hogy a Strabag és a Geiger cégekből álló társulás megkezdje a munkát az észak-erdélyi autópálya hiányzó szakaszán.
2022. szeptember 14., 20:232022. szeptember 14., 20:23
2022. szeptember 14., 20:282022. szeptember 14., 20:28
A Strabag és a Geiger építheti az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti hiányzó szakaszát – döntött az óvások elbírálására létrehozott országos tanács (CNSC). Az osztrák és a német cég társulását már augusztus 8-án nyertesnek kiáltották ki, csakhogy a Drum Asfalt–Trameco duó óvást nyújtott be a döntés ellen.
Mindennek az az előzménye, hogy a korábbi versenykiírást a nagyváradi Beniamin Rus érdekeltségében álló Selina cégcsoport tagja nyerte. Csakhogy a Tramecót még ez év elején negatív bizonylattal illette Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR), ami azt jelenti, hogy három esztendőn keresztül nem vehet részt állami közbeszerzési eljárásokon.
A Pro Infrastructura Egyesület szerint
A szállítási infrastruktúra fejlesztését monitorizáló civil szervezet arra hívta fel az építő és a CNAIR illetékeseit, hogy mielőbb írják alá a szerződést, és kezdjék el a munkálatokat.
Mint ismert, a Maros és Kolozs megyét összekapcsoló 15,7 kilométeres szakaszon eredetileg a romániai Straco dolgozott, amely 2017-ben kellett volna végezzen a munkával. Annak dacára, hogy a szállítási minisztériumot és az útügyet többször is figyelmeztették, hogy a hazai cég képtelen megbirkózni a feladattal, az illetékesek mindössze 2021. március 11-én bontották fel a hat évvel korábban kötött szerződést.
Így is történt: munkásai elhagyták, a tartozások miatt beszállítói többé nem szolgálták ki a Stracót, amely a tavaly fizetésképtelenné vált. Ehhez képest a Marosvásárhely és Aranyosgyéres pályaszakasz más-más részén dolgozó Geiger és Strabag tette a dolgát, és időben végzett a felvállalt munkálatokkal.
Ha a bürokratikus procedúra nem húzódik el, és a két cég a továbbiakban is a tőle megszokott iramban dolgozik, a Pro Infrastruktúra Egyesület szakemberei szerint akár 2023 végéig a hiányzó pályaszakasz is elkészül; ez esetben Erdély két nagyvárosa, Marosvásárhely és Kolozsvár között mintegy órára, legfeljebb hetvenöt percre rövidülhet az utazási idő. A munkálat értéke, áfa nélkül, 420 millió lejre rúg.
Épül Temesvár harmadik bekötője
Jövő év márciusáig kell elkészülnie az olasz Todini Construzioni Generali cégnek a dél-erdélyi autópálya temesvári bekötőútjával. Az oláhremetei és temesgyarmati bekötő után a szentandrási lesz a sztráda harmadik csatlakozása Bánság fővárosához. A négysávos, tíz kilométeres utat kettes besorolású gyorsforgalminak tervezték, ahol a megengedett maximális sebesség a 100 km/h.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!