Fotó: Rostás Szabolcs
Több mint 57 százalékkal zsugorodott az utazási irodák és utazásszervezők forgalma júliusban az előző év azonos időszakához mérten, a szállodák és vendéglők tevékenysége pedig 19,5 százalékkal esett vissza az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsorai szerint. Ellenkező trenden voltak eközben a fodrászatok és más szépségipari vállalkozások.
2020. szeptember 16., 09:172020. szeptember 16., 09:17
miután 57,4 százalékkal csökkent az utazási irodák és utazásszervezők forgalma, a mosodák 26,9 százalékos, a szerencsejátéktermek 23,7 százalékos, a szállodák és vendéglők pedig 19,5 százalékos zsugorodást regisztráltak.
Fél évvel a koronavírus-járvány begyűrűzése után már senki sem beszél arról, hogy V alakban gyorsan helyreáll Románia gazdasága, az egészségügyi krízissel együtt szürke rinocéroszként betörő válság okozta visszaesés az elemzők szerint W vagy gyökjel alakban állhat helyre.
Jóval pozitívabb viszont a mérleg, ha a júliusi adatokat az egy hónappal korábbi szinthez viszonyítjuk, egyértelműen kijelenthető, hogy fokozatosan újraéledt a szolgáltatások piaca, amelyet csaknem teljes mértékben leállított a koronavírus-járvány.
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, a gazdasági miniszter viszont „relatíve derűlátó”. Azt mondja, a gazdaság az év végéig magához tér.
A legnagyobb növekedést a játéktermek regisztrálták: júniushoz képest 89,8 százalékkal nőttek a bevételeik. Az utazási irodák és utazásszervezők üzleti forgalma 44,5 százalékkal, a szállodáké és vendéglőké 41,7 százalékkal, a fodrászatoké és más szépségipari szolgáltatásoké 19 százalékkal, a mosodáké pedig 6,7 százalékkal nőtt.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!