Virgil Popescu gazdasági miniszter szerint a lejtmenetet fellendülés követi
Fotó: Pixabay
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, a gazdasági miniszter viszont „relatíve derűlátó”. Azt mondja, a gazdaság az év végéig magához tér.
2020. augusztus 27., 08:462020. augusztus 27., 08:46
A bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékára nőtt a román államháztartás hiánya 2020 júliusára az előző hónap végén jegyzett 4,17 százalék után – derül ki a pénzügyminisztérium által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Abszolút értékben a deficit elérte a 49,68 milliárd lejt (10,26 milliárd euró), – június végén a hiány még 45,17 milliárd euró volt. Ehhez képest tavaly az első hét hónapban a deficit 18,14 milliárd lej (3,74 milliárd euró) volt, amely GDP-arányosan 1,76 százalékos hiánynak felelt meg – emlékeztet az MTI.
A most nyilvánosságra hozott adatok szerint
A pénzügyi tárca közölte ugyanakkor, hogy a járvány miatt elmaradt bevételek és a megnövekedett kiadások ellenére 4,61 milliárd lejjel többet fordítottak a közberuházásokra, mint a tavalyi első hét hónapban.
A román gazdaság 12,3%-kal zsugorodott a második negyedévben az első negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közzétett adatokból.
Az államháztartás bevétele eközben 175,15 milliárd lej (36,18 milliárd euró) volt, ami 2,7 százalékos csökkenés tavalyhoz mérten, főleg az áfabevételek maradtak el a tavalyitól (mínusz 16,4 százalék), de a járványügyi adókedvezmények is csökkentették a bevételt.
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, ami éreztette hatását a bevételi oldalon. A társasági adóból származó bevételek 14,8 százalékkal estek vissza.
GDP-arányosan a kiadások 2,5 százalékponttal nőttek a tavalyi első hét hónapban jegyzett 18,7 százalékról az idei első hét hónapban jegyzett 21,3 százalékra.
Virgil Popescu gazdasági miniszter azonban azt mondja, az év végéig magához tér a gazdaság.
Virgil Popescu
Fotó: Gov.ro
A tárcavezető szerda este a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról beszélt, hogy
Példaként a gépkocsigyártást, a turizmust és az állami beruházásokat említette.
Utóbbiak – mutatott rá a gazdasági tárca vezetője – megállás nélkül működtek, még a szükségállapot idején is.
Az autógyártás kapcsán azt mondta, tárgyalt az ágazat képviselőivel, akik arról számoltak be, hogy a visszaesést követően ma már 120 százalékkal nőtt a megrendeléseik száma, a turizmus kapcsán pedig megjegyezte, láthatjuk, hogy a Fekete-tenger romániai partszakasza zsúfolásig megtelt, mint ahogy a hegyvidéki tájakon is tömegeket látni.
– szögezte le Virgil Popescu.
Mint ismeretes, a román kormány az idén egész évre 3,8 százalékos gazdasági csökkenés mellett 8,6 százalékos államháztartási hiányra számít.
Számos szakértő, így a Krónikának nyilatkozó elemző szerint is túlságosan derűlátó a romániai gazdaság jövő évi növekedéséről szóló hivatalos előrejelzés.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!