Virgil Popescu gazdasági miniszter szerint a lejtmenetet fellendülés követi
Fotó: Pixabay
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, a gazdasági miniszter viszont „relatíve derűlátó”. Azt mondja, a gazdaság az év végéig magához tér.
2020. augusztus 27., 08:462020. augusztus 27., 08:46
A bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékára nőtt a román államháztartás hiánya 2020 júliusára az előző hónap végén jegyzett 4,17 százalék után – derül ki a pénzügyminisztérium által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Abszolút értékben a deficit elérte a 49,68 milliárd lejt (10,26 milliárd euró), – június végén a hiány még 45,17 milliárd euró volt. Ehhez képest tavaly az első hét hónapban a deficit 18,14 milliárd lej (3,74 milliárd euró) volt, amely GDP-arányosan 1,76 százalékos hiánynak felelt meg – emlékeztet az MTI.
A most nyilvánosságra hozott adatok szerint
A pénzügyi tárca közölte ugyanakkor, hogy a járvány miatt elmaradt bevételek és a megnövekedett kiadások ellenére 4,61 milliárd lejjel többet fordítottak a közberuházásokra, mint a tavalyi első hét hónapban.
A román gazdaság 12,3%-kal zsugorodott a második negyedévben az első negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közzétett adatokból.
Az államháztartás bevétele eközben 175,15 milliárd lej (36,18 milliárd euró) volt, ami 2,7 százalékos csökkenés tavalyhoz mérten, főleg az áfabevételek maradtak el a tavalyitól (mínusz 16,4 százalék), de a járványügyi adókedvezmények is csökkentették a bevételt.
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, ami éreztette hatását a bevételi oldalon. A társasági adóból származó bevételek 14,8 százalékkal estek vissza.
GDP-arányosan a kiadások 2,5 százalékponttal nőttek a tavalyi első hét hónapban jegyzett 18,7 százalékról az idei első hét hónapban jegyzett 21,3 százalékra.
Virgil Popescu gazdasági miniszter azonban azt mondja, az év végéig magához tér a gazdaság.
Virgil Popescu
Fotó: Gov.ro
A tárcavezető szerda este a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról beszélt, hogy
Példaként a gépkocsigyártást, a turizmust és az állami beruházásokat említette.
Utóbbiak – mutatott rá a gazdasági tárca vezetője – megállás nélkül működtek, még a szükségállapot idején is.
Az autógyártás kapcsán azt mondta, tárgyalt az ágazat képviselőivel, akik arról számoltak be, hogy a visszaesést követően ma már 120 százalékkal nőtt a megrendeléseik száma, a turizmus kapcsán pedig megjegyezte, láthatjuk, hogy a Fekete-tenger romániai partszakasza zsúfolásig megtelt, mint ahogy a hegyvidéki tájakon is tömegeket látni.
– szögezte le Virgil Popescu.
Mint ismeretes, a román kormány az idén egész évre 3,8 százalékos gazdasági csökkenés mellett 8,6 százalékos államháztartási hiányra számít.
Számos szakértő, így a Krónikának nyilatkozó elemző szerint is túlságosan derűlátó a romániai gazdaság jövő évi növekedéséről szóló hivatalos előrejelzés.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!