Virgil Popescu gazdasági miniszter szerint a lejtmenetet fellendülés követi
Fotó: Pixabay
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, a gazdasági miniszter viszont „relatíve derűlátó”. Azt mondja, a gazdaság az év végéig magához tér.
2020. augusztus 27., 08:462020. augusztus 27., 08:46
A bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékára nőtt a román államháztartás hiánya 2020 júliusára az előző hónap végén jegyzett 4,17 százalék után – derül ki a pénzügyminisztérium által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Abszolút értékben a deficit elérte a 49,68 milliárd lejt (10,26 milliárd euró), – június végén a hiány még 45,17 milliárd euró volt. Ehhez képest tavaly az első hét hónapban a deficit 18,14 milliárd lej (3,74 milliárd euró) volt, amely GDP-arányosan 1,76 százalékos hiánynak felelt meg – emlékeztet az MTI.
A most nyilvánosságra hozott adatok szerint
A pénzügyi tárca közölte ugyanakkor, hogy a járvány miatt elmaradt bevételek és a megnövekedett kiadások ellenére 4,61 milliárd lejjel többet fordítottak a közberuházásokra, mint a tavalyi első hét hónapban.
A román gazdaság 12,3%-kal zsugorodott a második negyedévben az első negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közzétett adatokból.
Az államháztartás bevétele eközben 175,15 milliárd lej (36,18 milliárd euró) volt, ami 2,7 százalékos csökkenés tavalyhoz mérten, főleg az áfabevételek maradtak el a tavalyitól (mínusz 16,4 százalék), de a járványügyi adókedvezmények is csökkentették a bevételt.
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, ami éreztette hatását a bevételi oldalon. A társasági adóból származó bevételek 14,8 százalékkal estek vissza.
GDP-arányosan a kiadások 2,5 százalékponttal nőttek a tavalyi első hét hónapban jegyzett 18,7 százalékról az idei első hét hónapban jegyzett 21,3 százalékra.
Virgil Popescu gazdasági miniszter azonban azt mondja, az év végéig magához tér a gazdaság.
Virgil Popescu
Fotó: Gov.ro
A tárcavezető szerda este a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról beszélt, hogy
Példaként a gépkocsigyártást, a turizmust és az állami beruházásokat említette.
Utóbbiak – mutatott rá a gazdasági tárca vezetője – megállás nélkül működtek, még a szükségállapot idején is.
Az autógyártás kapcsán azt mondta, tárgyalt az ágazat képviselőivel, akik arról számoltak be, hogy a visszaesést követően ma már 120 százalékkal nőtt a megrendeléseik száma, a turizmus kapcsán pedig megjegyezte, láthatjuk, hogy a Fekete-tenger romániai partszakasza zsúfolásig megtelt, mint ahogy a hegyvidéki tájakon is tömegeket látni.
– szögezte le Virgil Popescu.
Mint ismeretes, a román kormány az idén egész évre 3,8 százalékos gazdasági csökkenés mellett 8,6 százalékos államháztartási hiányra számít.
Számos szakértő, így a Krónikának nyilatkozó elemző szerint is túlságosan derűlátó a romániai gazdaság jövő évi növekedéséről szóló hivatalos előrejelzés.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!