2011. július 15., 07:232011. július 15., 07:23
Csökkenteni kívánja a kormány a vállalkozásbejegyzéshez szükséges időt – jelentette be csütörtökön Emil Boc miniszterelnök egy vállalkozói fórumon. Mint hangsúlyozta, jelen pillanatban Romániában átlagosan 10 nap alatt lehet véglegesíteni a cég bejegyzését, miközben az Európai Unió három napot vár el. A kormányfő szerint ezt nem lehet egyik napról a másikra elérni, azonban a kabinet hamarosan kidolgozza a vonatkozó szabályozást, ami szerinte lényegesen le fogja rövidíteni a vállalkozás bejegyzésére fordított időt. Boc rámutatott, olyan országok is vannak, ahol egy nap alatt nyélbe lehet ütni az egész procedúrát. A szakma azonban nem fogadta túl lelkesen a kezdeményezést, a Krónika által megkérdezett vállalkozók, kereskedelmikamara-elnökök egybehangzóan úgy nyilatkoztak, nem ezt kellene prioritásként kezelni, sokkal égetőbb problémái is vannak az üzleti szférának.
Ez az intézkedés nem jelent prioritást a vállalkozóknak, a gazdasági szféra számára – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére Herman Rosner. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kifejtette, Kovászna megyében a Cégbíróság már évek óta három nap alatt véglegesíti a vállalkozásbejegyzéseket. „A gazdaság fellendítését, a vállalkozók számára a könnyebbséget nem az időtartam lerövidítése jelenti, hanem egy koherens törvénykezés, az adók és illetékek számának csökkentése, valamint a bürokratikus eljárások egyszerűsítése, mondta a gazdasági szakember. Herman Rosner kifejtette, Kovászna megyében 2009-ben és 2010-ben a csődbe jutott cégek száma meghaladta a bejegyzett vállalkozásokét, és ez egyértelműen nem a bejegyzés időtartama miatt történt. Szerinte a gazdasági válság, a bevezetett átalányadó, a nyomasztó bürokrácia vette el az emberek kedvét attól, hogy vállalkozzanak.
„A kormány prioritása egy olyan intézkedéscsomag kidolgozása kellene hogy legyen, amely bátorítja a vállalkozást” – szögezte le a kamara elnöke, aki szerint második esélyt kellene nyújtani a csődbe jutott vállalkozóknak, azonkívül a munkanélküliek és a frissen végzettek számára is jelenthetne esélyt, ha céget alapítanak. Hozzátette: az iskolát, egyetemet végző fiataloknak nem munkanélküli-segéllyel kellene kezdeniük karrierjüket. „Az állam azzal segítheti a gazdasági szférát, ha például kifizeti a vállalkozók felé felhalmozott adósságait, hiszen a kis- és közepes vállalkozások tucatjai válnak fizetésképtelenné, mert az állami intézményeknek elvégzett munkájukat nem fizetik ki időben. Az is hatalmas segítséget jelentene, ha az állam felé levágott számlák után csak akkor kellene befizetni az általános forgalmi adót, amikor a számla értékét megkapta a vállalkozó” – sorolta az időtartam lerövidítésénél sürgősebb intézkedéseket a gazdasági szakértő. Leszögezte, ezekre az intézkedésekre most, amikor egy újabb gazdasági válság körvonalazódik, egyre sürgetőbb szükség van.
Nem elég a gyorsítás
Nem lesz nagy hatással a gazdaságra a cégbejegyzési idő lerövidítése – jelentette ki lapunknak a Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara igazgatója, Constantin Badea is. „Most sem tart egy hétnél tovább egy cég bejegyeztetése, a vállalkozói kedv szempontjából pedig semmit nem számít az a néhány nap eltérés” – fogalmazott. Mint elmondta, ahhoz, hogy Romániában többen fogjanak vállalkozásba, mint eddig, több feltételnek kellene teljesülnie, és ha már a cégbejegyzést szeretné könnyebbé tenni a kormányfő, inkább az ekkor fizetendő illetékek összegét kellene csökkentenie, hiszen ez az, ami a legtöbbeket eltántorít attól, hogy vállalkozásba kezdjenek – fejtegette. A legfőbb problémaként azt említette, hogy az áfát nem lehet viszszaigényelni, a befizetett adók és illetékek jó része pedig nem marad a megyében, hanem az állami költségvetésbe vándorol. Constantin Badea egyenesen aberránsnak nevezte a romániai adórendszert.
A másik tényező, amely az igazgató szerint a potenciális vállalkozókat eltántorítja, a bürokrácia, illetve az a tény, hogy a bankok egyre nehezebben adnak hitelt a kezdő üzletembereknek. „A kormány újabban a magánvállalkozók konkurenciája a bankhitelek esetében: a pénzintézetek az állami vállalkozásoknak könnyedén adnak kölcsönt, a privátnak viszont egy köbméternyi papírt kell bemutatnia, és még akkor sem biztos, hogy jóváhagyják a kérelmét” – dohogott az igazgató. Kérdésünkre elmondta, az utóbbi időben valóban valamivel több magánvállalkozást jegyeztek be, de sajnos még mindig több cég zár be, vagy jelent csődöt, így a gazdaság élénküléséről egyelőre nem beszélhetünk.
A vállalkozók helyzetét a rengeteg adó és egyéb követelmény nehezíti meg a legjobban Tank-Szigeti László nagyváradi cégtulajdonos szerint is. Bár a cipők tervezésével és előállításával foglalkozó céget már sok éve bejegyezték, így az élmények nem frissek, a vállalkozó biztos benne, hogy a rengeteg papírmunkát három nap alatt gyakorlatilag lehetetlen elintézni, és egyébként sem a cégbejegyzések időtartama a legnagyobb erő, amely az embereket eltántorítja attól, hogy saját üzletet indítsanak – véli. „Először is nem lett volna szabad 24 százalékra emelni az áfát. Ha újra 19 vagy akár 16 százalék lenne, könnyebb volna a vállalkozók élete, és nagyobb a vállalkozási kedv is” – fogalmaz. Szerinte a mostani rossz körülmények miatt sokan inkább elmennek az országból, vagy a közszférában vállalnak munkát „Csak úgy lehet gazdaságot élénkíteni, ha hagynak dolgozni” – jelentette ki.
Hasonlóképpen nyilatkozott egy neve elhallgatását kérő sepsiszentgyörgyi asszony is, aki nemrég indított egyéni vállalkozást. Mint hangsúlyozta, a bejegyzésnél nem az időtartammal van gond, hiszen aki vállalkozást indít, tud várni egy hetet–tíz napot, hanem szerinte az eljárást kellene egyszerűsíteni. „Annyira elijesztett a sok hivatalba járás, a rengeteg beszerzendő papír, hogy a kevés pénzemből inkább megfizettem valakit, aki helyettem mindezt végigjárta” – árulta el.
Lukács László, a Székelyföldi Vállalkozók Szövetségének ügyvezető igazgatója ugyan pozitívnak értékeli a vállalkozások beindításához szükséges időtartam csökkenését, azonban úgy véli, nem ez a tényező gördített akadályt mostanig sem az érdekeltek útjába. „Ha valaki be akar indítani egy vállalkozást, megvan hozzá az ötlet és a tőke, akkor mindegy, mennyi időbe kerül, meg kell csinálni” – vélekedett Lukács. Mint mondta, manapság inkább az kedvetleníti el az embereket a cégteremtéstől, hogy nincs megfelelő üzleti és finanszírozási tervük, valamint gyenge a kapcsolati tőkéjük. Az 1990-es évekre reflektálva Lukács kijelentette, akkor egyre-másra születtek a vállalkozások, mindegy volt, miről szól a cég, valami úgyis kialakult belőle, ma már azonban nehezebben lehet megteremteni az alapokat.
Manapság a vállalkozások 90 százaléka azért jön létre, hogy egy létező helyzetet előmozdítson, hogy például megkönnyítse egy exportnak vagy egy képviseletnek a helyzetét, nem pedig feltétlenül azért, hogy értéket teremtsen – magyarázta az ügyvezető. A Krónika kérdésére, hogy menynyire szegi kedvét a fiatal vállalkozónak a bürokrácia, Lukács elmondta, a kezdők még nem is találkoztak ezzel a kifejezéssel. A szakember ugyanakkor leszögezte, nem kell mindenkinek vállalkozást indítani, hiszen a jó munkaerőre is szükség van. „Lehet, hogy a 90-es években túl sok céget indítottak be, lehet, hogy az az egészséges, amennyit ma hoznak létre. Életképes vállalkozásokat kell létrehozni, olyant, aminek van értelme, máskülönben csak a dossziékat gyarapítjuk” – összegzett a vállalkozói szövetség ügyvezetője.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!