Fotó: NuScale Power
Tizennégymillió dollárral finanszírozza Európa első, Romániában létesítendő kisméretű moduláris atomreaktorának tervét a washingtoni kormány és egy amerikai vállalat. A tengerentúli nagyhatalommal ápolt stratégiai partnerségre fogadó bukaresti hatóságok a cernavodai atomerőművet is az amerikaiakkal bővítik.
2022. június 27., 11:152022. június 27., 11:15
2022. június 27., 11:232022. június 27., 11:23
A legmagasabb szinten üdvözölték a bukaresti közméltóságok, hogy újabb lépés történt az első moduláris atomreaktor romániai megépítése irányába. Joe Bide amerikai elnök vasárnap, a G7 csoport németországi csúcstalálkozója keretében jelentette be, hogy kormánya az oregoni NuScale Power társasággal közösen 14 millió dollárral támogatja az SMR-típusú atomerőmű Romániába telepítését célzó mérnöki és tervezési tanulmányok kidolgozását.
A nukleáris beruházás egyébként a G7-csúcstalálkozón útjára indítandó globális infrastrukturális és beruházási partnerség egyik lényeges eleme. A bejelentést azonnal üdvözölte a román államfő, a miniszterelnök és az energiaügyi miniszter.
Klaus Iohannis elnök szerint a kisméretű moduláris atomreaktorok telepítése Románia energetikia biztonságának megteremtését szolgálja, ami az amerikai–román stratégiai partnerség egyik legfontosabb célkitűzése. Nicolae Ciucă kormányfő úgy vélte, a polgári nukleáris program fejlesztése ösztönzőleg hat Románia gazdasági fejlődésére, továbbá hozzájárul az ország szénmentesítési céljai eléréséhez. „A NuScale által kidolgozott technológia tiszteletben tartja a legszigorúbb nukleáris biztonsági előírásokat. A nukleáris energia révén a román állampolgárok által megfizethető költségek árán tudunk tiszta energiaforráshoz jutni” – hangsúlyozta a román kormányfő.
Az amerikai vállalattal 2019-ben aláírt memorandum alapján Románia tavaly 1,2 millió dolláros, vissza nem térítendő támogatást kapott az Egyesült Államok kereskedelmi és fejlesztési ügynökségétől (USTDA), hogy lehetséges telepítési helyszíneket azonosítson az első moduláris atomreaktor számra.
A Bukaresttől 90 kilométernyire lévő Dâmbovița megyei Doicești község egykori hőerőművének helyén építi meg az amerikai NuScale Európa első kisméretű moduláris atomreaktorát (SMR) – jelentette be hétfőn Virgil Popescu román energiaügyi miniszter.
Doicești községet a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica állami vállalat javaslata alapján választották ki a projekt helyszínéül. Itt hat modulból álló, 462 megawatt elektromos teljesítményű SMR-típusú erőművet építenek – várhatóan 2028-ig –, 193 állandó munkahelyet hozva létre, amely évi négymillió tonnával csökkenti Románia szén-dioxid-kibocsátását. Egyelőre nem tudni, hová telepítenének további moduláris atomreaktorokat az országban, újabb helyszínek még nem ismertek.
Jelenleg az atomenergia 33 százalékos arányban járul hozzá a hazai energiatermeléshez, Románia pedig 2030-ig 55 százalékkal akarja csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását, illetve ugyanaddig 20,8 százalékról 17,8 százalékra akarja mérsékelni a fosszilis energiahordozók importjától való függőségét. Ennek a vállalásnak a teljesítése azonban az ukrajnai háború nyomán súlyosbodó energiaválság ismeretében kérdésessé vált. A hosszú távú román–amerikai atomenergetikai együttműködés amúgy nem csak a kis méretű atomreaktorok létesítésében merül ki, az egyezmény értelmében az Egyesült Államok segítségével tervezik korszerűsíteni a cernavodai atomerő egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot is.
A Románia történetének legnagyobb ipari beruházásának tekintett befektetéshez amerikai pénzintézetek bevonásával kötnek legalább hétmilliárd dolláros hitelszerződést, az Exim Bankkal meg is született a kontraktus. A román atomerőmű-bővítést az amerikai AECOM vállalat fogja koordinálni egy bővebb észak-atlanti együttműködés keretében, amelybe kanadai és francia cégeket is bevonnak.
Akadnak egyébként ellenzői is a nukleáris projektnek, a Greenpeace már korábban jelezte, hogy az amerikai nukleáris technológiára alapuló, kisméretű moduláris atomreaktorok működését nem hagyták jóvá Európában, sőt eddig még nem épült egyetlen ilyen reaktor az Egyesült Államokban sem. A nemzetközi környezetvédő szervezet szerint az atomenergia „elfogadhatatlan kockázatot jelent a környezet és az emberiség számára”, Románia pedig egy nem kellően tesztelt nukleáris technológia „kísérleti terepe lesz”.
A folyók vízhozama nagyban meghatározza, hogy hol épül meg a román–amerikai stratégiai együttműködés keretében bejelentett, tizenkét kis méretű moduláris atomreaktor.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!