Romániában 12 kisméretű reaktort létesítene az amerikai társaság
Fotó: NuScale Power
A folyók vízhozama nagyban meghatározza, hogy hol épül meg a román–amerikai stratégiai együttműködés keretében bejelentett, tizenkét kis méretű moduláris atomreaktor.
2021. november 08., 19:482021. november 08., 19:48
2021. november 10., 09:262021. november 10., 09:26
Meg kell vizsgálni, hogy az Olt vagy a Küküllő folyók megfelelnek-e egy kis méretű atomreaktor vízellátási szükségletének, ezen is múlik, hogy épül-e nukleáris energiával működő, moduláris erőmű a Székelyföldön – mondta el a Krónikának Antal Lóránt szenátor, a felsőház energiaügyi, energetikai infrastruktúra és ásványi erőforrások bizottságának RMDSZ-es elnöke. A politikust annak kapcsán kérdeztük, hogy Románia és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerségi megállapodást írt alá csütörtökön a kis méretű moduláris atomreaktorok Romániába telepítéséről az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülése alkalmából.
A kereskedelmi partnerségi megállapodás a moduláris atomreaktorok meghonosításával próbálkozó amerikai NuScale Power és a Nuclearelectrica román állami vállalat között jött létre. Ennek értelmében
A bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye szerint a karbonsemleges energiaforrás hozzájárul Románia azon vállalásának teljesítéséhez, hogy 2032-ig fokozatosan kivezesse a szénalapú energiatermelést. A közlemény idézte Jennifer M. Granholm amerikai energetikai tárcavezetőt is, aki elmondta, hogy az Egyesült Államok az atomenergiát létfontosságúnak tekinti a klímaváltozás elleni küzdelemben.
A bővülő román–amerikai energiaügyi együttműködés keretében Románia különben tizenkét mini-atomreaktort telepítene amerikai támogatással, s részt venne a technológia gyártásában, illetve a szakemberek képzésében, akik biztosíthatják a térség más országaiban is ennek az új technológiának a meghonosítását. Januárban Bukarest már kapott egy 1,27 millió dollár értékű, vissza nem térítendő támogatást, hogy azonosítson lehetséges telepítési helyszíneket a moduláris atomreaktorok számára.
A NuScale Power vállalat terméke
A Krónika megkeresésére Antal Lóránt szenátor arra hívta fel a figyelmet, hogy gyors vízfolyású folyók, folyamok mentén lehet atomreaktorokat építeni, mert ezekhez az erőművekhez óriási mennyiségű víz szükségeltetik. „Nem véletlenül építették a Duna mellé a cernavodai atomerőművet. Kérdéses, hogy a Székelyföldet átszelő folyók mellett technikailag megvalósítható lenne-e egy ilyen mini-atomreaktor működtetése” – fogalmazott a bizottsági elnök. Hozzátette: jó kezdeményezésnek tartja a befektetést, hiszen a nukleáris energián alapuló villamosáram-termelés tiszta és olcsó.
Azt kívánom, hogy ezek a beruházások mihamarabb megvalósuljanak” – hangsúlyozta Antal Lóránt.
Közben folytatódik a cernavodai atomerőmű amerikai támogatással történő bővítésének előkészítése. Románia 2030–2031-ben tervezi üzembe helyezni a harmadik reaktort, a kivitelezés ideális esetben 2024-ben kezdődhet el. Ezt követné a negyedik reaktor megépítése.
Bukarest tavaly októberben állapodott meg az Egyesült Államokkal a délkelet-romániai atomerőmű bővítéséről, akkor írták alá a hosszú távú atomenergetikai együttműködésről szóló elvi megállapodást. Ennek értelmében
A cernavodai atomerőmű első reaktorát 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. Románia villamosenergia-szükségletének mintegy 22 százalékát képesek fedezni 1400 megawatt összesített teljesítményükkel. A 3-as és a 4-es reaktor kapacitása szintén 1400 megawatt lenne, így az atomerőmű teljesítménye megkétszereződne.
Mint ismeretes, Románia 2030-ig 55 százalékkal akarja csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását, illetve ugyanaddig 20,8 százalékról 17,8 százalékra akarja mérsékelni a fosszilis energiahordozók importjától való függőségét. Jelenleg az atomenergia 33 százalékos arányban járul hozzá a román energiatermeléshez.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!