2009. augusztus 07., 15:292009. augusztus 07., 15:29
Mihai Tănăsescu, aki Romániát képviseli a Valutaalapnál, pénteken elmondta, hogy a román kormánnyal folytatott tárgyalások során az IMF beleegyezett, hogy a kormány a költségvetési hiány fedezésére használja a hitelkeret második részletét. Tănăsescu azt is elmondta, hogy rendkívüli megoldásról van szó, amit kivételes esetekben, „rendkívüli időkben” alkalmaznak, például nemrég Magyarország és Lettország esetében.
Vasile Blaga, a Demokrata Liberális Párt (PDL) főtitkára pénteken úgy nyilatkozott, hogy az IMF-hitel első részletétől eltérően a második részlet nem a jegybankhoz, hanem a kormányhoz, azon belül a pénzügyminisztériumhoz kerül, amely fizetések és nyugdíjak kifizetésére fordítja az összeg egy részét, míg a többit infrastrukturális beruházásokra költi. Blaga hozzátette: a kormánynak az előrejelzések szerinti 8 százalékról 7,2 százalékra kell csökkentenie a költségvetési hiányt.
Az IMF egy küldöttsége jelenleg Romániában tárgyal a bukaresti vezetéssel a 12,95 milliárd euró értékű készenlétihitel-egyezmény első eredményeiről. Románia összesen 19,95 milliárd eurót kapott egy külföldi hitelcsomag keretében az IMF-től, az Európai Uniótól, a Világbanktól, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.