A magánnyugdíjrendszer 16 éves történetében 2024 volt a legjobban teljesítő év
Fotó: Pexels.com
A romániai magánnyugdíjrendszer 2025-ben is történelmi csúcsokat ér el. A magánnyugdíjpénztárak teljes vagyona 2025 februárjában átlépte a 160 milliárd lejes küszöböt, ami a GDP több mint 9%-ának felel meg – hívták fel a figyelmet a Pénzügyi Felügyelet képviselői.
2025. február 25., 16:372025. február 25., 16:37
„A magánnyugdíjpénztárak által elért teljesítmény megerősíti a rendszer szilárdságát és fontosságát a pénzügyi piac és a román gazdaság egésze számára. A magánnyugdíjalapok által regisztrált folyamatos növekedés a résztvevők bizalmát és a jól szabályozott és gondosan felügyelt rendszer hatékonyságát is bizonyítja” – nyilatkozta a Profit.ro portál szerint Alexandru Petrescu, a Pénzügyi Felügyelet elnöke.
– a vagyon és a hozamok jelentős növekedésével, ami megerősítette a bizalmat e hosszú távú megtakarítási mechanizmus iránt, és romániaiak millióinak biztosít pénzügyi stabilitást. A két magánnyugdíjalap – a kötelező, úgynevezett kettes pillér és az önkéntes alapon fizetett hármas pillér – teljes vagyona 2024 végén elérte a 156,4 milliárd lejt, ami 19%-os növekedést jelent 2023 végéhez képest, és több mint 56%-os növekedést 2022 azonos időszakához viszonyítva.
„A magánnyugdíjpénztári vagyon növekedési üteme ötévente megduplázódik, ami szilárd és fenntartható fejlődést tükröz. Ez a tendencia 2018 óta stabilan tart, ami megerősíti a rendszer fokozatos érését. Még a pandémia alatt is jelentős ellenálló képességről tett tanúbizonyságot az ágazat, gyors helyreállítási időtávot regisztrálva” – idézte a Profit.ro Daniel Armeanut, a Pénzügyi Felügyelet alelnökét, aki egyben a magánnyugdíjpénztári szektor koordinátora.
A magánnyugdíjrendszerekben részt vevők száma tavaly év végén elérte a 9,12 millió főt. Mint ismeretes, a magánnyugdíjalapok által kezelt pénz a következő években „értékelődhet fel” igazán.
Bár most még csak előre hozott, korengedményes visszavonulásról van szó, és az állami nyugdíjrendszert ostromló igazi nagy roham csak a jövő évtized elején indul, jó tudni, mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk hogyan teremthetnek még időben anyagi biztonságot saját maguknak időskorukra. Minderről Bilibok András kolozsvári szaktanácsadót faggattuk egy korábbi interjúnkban.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!