A magánnyugdíjrendszer 16 éves történetében 2024 volt a legjobban teljesítő év
Fotó: Pexels.com
A romániai magánnyugdíjrendszer 2025-ben is történelmi csúcsokat ér el. A magánnyugdíjpénztárak teljes vagyona 2025 februárjában átlépte a 160 milliárd lejes küszöböt, ami a GDP több mint 9%-ának felel meg – hívták fel a figyelmet a Pénzügyi Felügyelet képviselői.
2025. február 25., 16:372025. február 25., 16:37
„A magánnyugdíjpénztárak által elért teljesítmény megerősíti a rendszer szilárdságát és fontosságát a pénzügyi piac és a román gazdaság egésze számára. A magánnyugdíjalapok által regisztrált folyamatos növekedés a résztvevők bizalmát és a jól szabályozott és gondosan felügyelt rendszer hatékonyságát is bizonyítja” – nyilatkozta a Profit.ro portál szerint Alexandru Petrescu, a Pénzügyi Felügyelet elnöke.
– a vagyon és a hozamok jelentős növekedésével, ami megerősítette a bizalmat e hosszú távú megtakarítási mechanizmus iránt, és romániaiak millióinak biztosít pénzügyi stabilitást. A két magánnyugdíjalap – a kötelező, úgynevezett kettes pillér és az önkéntes alapon fizetett hármas pillér – teljes vagyona 2024 végén elérte a 156,4 milliárd lejt, ami 19%-os növekedést jelent 2023 végéhez képest, és több mint 56%-os növekedést 2022 azonos időszakához viszonyítva.
„A magánnyugdíjpénztári vagyon növekedési üteme ötévente megduplázódik, ami szilárd és fenntartható fejlődést tükröz. Ez a tendencia 2018 óta stabilan tart, ami megerősíti a rendszer fokozatos érését. Még a pandémia alatt is jelentős ellenálló képességről tett tanúbizonyságot az ágazat, gyors helyreállítási időtávot regisztrálva” – idézte a Profit.ro Daniel Armeanut, a Pénzügyi Felügyelet alelnökét, aki egyben a magánnyugdíjpénztári szektor koordinátora.
A magánnyugdíjrendszerekben részt vevők száma tavaly év végén elérte a 9,12 millió főt. Mint ismeretes, a magánnyugdíjalapok által kezelt pénz a következő években „értékelődhet fel” igazán.
Bár most még csak előre hozott, korengedményes visszavonulásról van szó, és az állami nyugdíjrendszert ostromló igazi nagy roham csak a jövő évtized elején indul, jó tudni, mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk hogyan teremthetnek még időben anyagi biztonságot saját maguknak időskorukra. Minderről Bilibok András kolozsvári szaktanácsadót faggattuk egy korábbi interjúnkban.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!