A magánnyugdíjrendszer 16 éves történetében 2024 volt a legjobban teljesítő év
Fotó: Pexels.com
A romániai magánnyugdíjrendszer 2025-ben is történelmi csúcsokat ér el. A magánnyugdíjpénztárak teljes vagyona 2025 februárjában átlépte a 160 milliárd lejes küszöböt, ami a GDP több mint 9%-ának felel meg – hívták fel a figyelmet a Pénzügyi Felügyelet képviselői.
2025. február 25., 16:372025. február 25., 16:37
„A magánnyugdíjpénztárak által elért teljesítmény megerősíti a rendszer szilárdságát és fontosságát a pénzügyi piac és a román gazdaság egésze számára. A magánnyugdíjalapok által regisztrált folyamatos növekedés a résztvevők bizalmát és a jól szabályozott és gondosan felügyelt rendszer hatékonyságát is bizonyítja” – nyilatkozta a Profit.ro portál szerint Alexandru Petrescu, a Pénzügyi Felügyelet elnöke.
– a vagyon és a hozamok jelentős növekedésével, ami megerősítette a bizalmat e hosszú távú megtakarítási mechanizmus iránt, és romániaiak millióinak biztosít pénzügyi stabilitást. A két magánnyugdíjalap – a kötelező, úgynevezett kettes pillér és az önkéntes alapon fizetett hármas pillér – teljes vagyona 2024 végén elérte a 156,4 milliárd lejt, ami 19%-os növekedést jelent 2023 végéhez képest, és több mint 56%-os növekedést 2022 azonos időszakához viszonyítva.
„A magánnyugdíjpénztári vagyon növekedési üteme ötévente megduplázódik, ami szilárd és fenntartható fejlődést tükröz. Ez a tendencia 2018 óta stabilan tart, ami megerősíti a rendszer fokozatos érését. Még a pandémia alatt is jelentős ellenálló képességről tett tanúbizonyságot az ágazat, gyors helyreállítási időtávot regisztrálva” – idézte a Profit.ro Daniel Armeanut, a Pénzügyi Felügyelet alelnökét, aki egyben a magánnyugdíjpénztári szektor koordinátora.
A magánnyugdíjrendszerekben részt vevők száma tavaly év végén elérte a 9,12 millió főt. Mint ismeretes, a magánnyugdíjalapok által kezelt pénz a következő években „értékelődhet fel” igazán.
Bár most még csak előre hozott, korengedményes visszavonulásról van szó, és az állami nyugdíjrendszert ostromló igazi nagy roham csak a jövő évtized elején indul, jó tudni, mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk hogyan teremthetnek még időben anyagi biztonságot saját maguknak időskorukra. Minderről Bilibok András kolozsvári szaktanácsadót faggattuk egy korábbi interjúnkban.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!