Feltételekhez kötik a vállalásokat

Az Európai Unió csak akkor hajlandó 30 százalékkal visszafogni az üvegházhatású gázok kibocsátását, ha más országok is hasonló erőfeszítéseket tesznek.

Hírösszefoglaló

2009. december 14., 08:542009. december 14., 08:54

Angela Merkel a Bild am Sonntag című lapban megjelent interjúban hangsúlyozta: „Nem fogjuk megengedni azt, hogy Németország és más európai országok konkrét lépéseket tegyenek a klímavédelem érdekében, és közben mások ne tegyenek semmit”.

A kancellár emlékeztetett rá, hogy a német uniós elnökség idején a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását 2020-ig 20 százalékkal csökkentik az 1990-es szinthez képest. A kancellár úgy vélte, hogy Európa számára akár a 30 százalékos csökkentés is vállalható, ám ennek előfeltétele az, hogy más országok is hasonló erőfeszítéseket tegyenek.

Mindezzel összefüggésben utalt arra, hogy Németország akár 40 százalékos csökkentést is tudna vállalni. Lehetőségként említette azt is, hogy a koppenhágai klímacsúcson megállapodjanak a szén-dioxid-kibocsátás következő, 2025-ig, illetve 2030-ig érvényes fokozatairól.

Demonstráció és rendbontás

A szombati nemzetközi akciónap keretében világszerte megmozdulások zajlottak. Koppenhágában 67 ország összesen 515 szervezete hirdetett demonstrációt a konferencia hatodik napjára. A rendőrség szerint 30 ezer, a szervezők szerint mintegy 100 ezer ember vonult fel a dán főváros utcáin, határozott lépéseket követelve a klímacsúcson tárgyalóktól a globális felmelegedés megfékezésére. A demonstráció résztvevői a dán parlament épületétől vonultak át a klímaértekezletnek helyt adó Bella Centerhez, ahol gyertyafényes virrasztást tartott a béke-Nobel-díjas Desmond Tutu, Fokváros egykori anglikán érseke.

A világ minden részéről érkeztek emberek a felvonulásra, amelyen részt vett Helena Christensen dán modell és klímaaktivista, Rahul Bose indiai színész és Kumi Naidoo, a Greenpeace International ügyvezető igazgatója is. „Bla-bla-bla. Cselekedjünk azonnal!”, „Nincs B bolygónk”, „Változtass a politikán, ne a klímán!” – volt olvasható a felvonulók transzparensein, amelyek közt egy-egy „felfújható hóember” is felbukkant. Egyes tüntetők jegesmedvének, mások pandának öltöztek. A tüntetéssel egyidejűleg több száz, fekete ruhába öltözött fiatal téglákat dobált és kirakatokat tört be.

A rendőrök azonnal közbeléptek, többeket a földre tepertek és előállítottak. A rendőrség közlése szerint egy rendőr megsebesült és a tüntetők négy autót felgyújtottak. Több mint 900 embert előállítottak, többségüket „megelőző” céllal, mert fennállt a veszélye, hogy erőszakos cselekményt követnek el. A tüntetésen részt vevő Climate Justice Action (CJA) nevű szervezet azt állította közleményében, hogy a dán rendőrség megsértette az emberi jogokat az előállítások során.

A csoport szerint a hatóságok „válogatás nélkül” vettek őrizetbe több száz aktivistát, akiknek órákig kellett bilincsben ülniük a hidegben az utcán és a járdákon, mielőtt elszállították őket. Az előállítottak között négy magyar állampolgár is volt. A tüntetésen több mint 100 magyar fiatal vett részt, a Greenpeace Magyarország, a Védegylet, a Lehet Más a Politika, a Messzelátó Egyesület, a Vissza a földekre! mozgalom, a Magyar Természetvédők Szövetsége és több szakkollégium képviseletében.

Gazdaságilag előnyös a klímavédelem?

A német kancellár nem cáfolta azokat a becsléseket, amelyek szerint a kitűzött klímacélok elérése a következő több mint 10 évben 310 milliárd euróval terhelnék meg a német gazdaságot.

Annak a nézetnek adott hangot ugyanakkor, hogy sok környezetvédelmi beruházás a termelésben is nagyobb hatékonysághoz, továbbá alacsonyabb energiaköltségekhez vezet, ami elősegítheti a növekedést. Angela Merkel a múlt tapasztalataira utalva arra emlékeztetett, hogy az új környezetvédelmi technológiák bevezetése növekedést eredményez.

Ebből kiindulva úgy ítélte meg, hogy a környezetvédelem erősítése Németország számára mindenképp előnyös lehet. „Azt azonban nem fogjuk megengedni, hogy egyes országok ne tegyenek semmit az éghajlatváltozás ellen, és még munkahelyeket is szipkázzanak el tőlünk a klímavédelemre fordított alacsonyabb kiadások révén, miközben Németország és más fejlett európai országok konkrét lépéseket tesznek a klímaváltozás megfékezésére” – fogalmazott a kancellár, hangsúlyozva, hogy egyebek között ezért is van szükség globális megállapodásra.

Szigorú követelés

A Koppenhágában zajló nemzetközi konferencián nem a német kancellár volt az egyetlen, aki szigorú követeléseket fogalmazott meg. Az 52 afrikai országot tömörítő Afrikai Unió koppenhágai tárgyalócsoportja is előállt saját megállapodás-tervezetével.

Ennek értelmében a fejlett országoknak bruttó hazai termékük 5 százalékának megfelelő összeggel kellene hozzájárulniuk a fejlődő országok klímaváltozás elleni küzdelméhez, ezen felül az 1990-es alaphoz képest 2017-ig 50 százalékkal, 2020-ig pedig 65 százalékkal kellene csökkenteniük üvegházgáz-kibocsátásukat.

Százmilliárdok Afrikának

A kért pénzösszeg messze meghaladja a szükséges támogatások mértékére vonatkozó eddigi becsléseket. Egyedül az Egyesült Államok GDP-jének 5 százaléka 722 milliárd dollárra rúg a 2008-as adatok alapján.

Miközben az Európai Unió becslései szerint a fejlődő országok teljes klímatámogatási igénye évi 130 milliárd dollár a következő évtizedben, a Világbank szerint évi 75–100 milliárd dollár a következő 40 év folyamán. Egyes szakértői intézetek szerint az igény elérheti az évi 200–300 milliárd dollárt is.

Az afrikai javaslat szerint a fejlődő országok a 2010 és 2012 közötti átmeneti időszakban összesen 400 milliárd dollár klímatámogatásban részesülnének. Az ENSZ szerint ebben az időszakban összesen 30–36 milliárd dollár a fejlődők igénye.

Melesz Zenavi etióp miniszterelnök, az Afrikai Unió koppenhágai főtárgyalója pénteken úgy nyilatkozott, hogy a koppenhágai megállapodás azon áll vagy bukik, hogy a gazdag országok hajlandók-e elegendő támogatást felajánlani az úgynevezett harmadik világ klímaváltozás elleni küzdelmének támogatására.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók