Nagykárolyból a Kolozsvár melletti, kisbácsi üzemébe költözteti sós túrót – közismert néven telemea – gyártó részlegét a holland tőkéjű Friesland Campina.
2014. december 03., 20:112014. december 03., 20:11
Amint Jan Willem Kivits, a cég romániai leányvállalatának vezetője elmondta, azért döntöttek az átszervezés mellett, mert a felméréseik szerint nem bizonyult gazdaságosnak az, hogy több egységben, párhuzamosan állítják elő a közkedvelt terméket. Hozzátette: az elmúlt hetekben Nagykárolyban megnövelték a gyártást, mivel a kisbácsi üzem termelését igyekeztek pótolni, mely átszervezés, lényegében bővítés alatt állt, hogy a neki szánt feladatoknak eleget tudjon tenni.
A fejlesztésre, mint kiderült, közel 700 ezer eurót költöttek. A cégvezető szerint év végéig teljesen felszámolják nagykárolyi részlegüket, ahonnan a körülbelül 130 alkalmazottból mindössze néhány képzett munkaerőt vesznek át a bácsi részleghez. A tejipari vállalkozás Kivits szerint Romániában ezentúl az említett sós túró mellett csak kefirt, joghurtot és savanyú tejet állít majd elő, a sajtgyártást teljesen kiszervezi más cégeknek.
A vezető szerint úgy ítélték meg, hogy az a rentábilis, ha kizárólag olyasmivel foglalkoznak, melyhez jól értenek. A Friesland korábban Nagykárolyban is gyártott sajtot, ezt a fajta tevékenységet azonban már évekkel ezelőtt megszüntették.
A holland cég romániai pályafutásának egyébként nem ez az első komoly átszervezése – 2007-ben Szatmárnémetiben, 2008-ban Bánffyhunyadon, majd a szintén Kolozs megyei Cegén 2013-ban zárták be termelőegységüket, ugyancsak gazdaságossági okokra hivatkozva. Jövő év elejétől kezdődően a Friesland Romániában csakis marosvásárhelyi, valamint kisbácsi üzemét tartja majd fenn.
A cégvezető szerint a vállalat 2000 óta 25 és 30 millió euró értékű beruházásokat eszközölt hazánkban, a kezdeti évek fellendülését követően azonban a 2008-tól érezhető gazdasági válság őket is komolyan megviselte.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!