Nagykárolyból a Kolozsvár melletti, kisbácsi üzemébe költözteti sós túrót – közismert néven telemea – gyártó részlegét a holland tőkéjű Friesland Campina.
2014. december 03., 20:112014. december 03., 20:11
Amint Jan Willem Kivits, a cég romániai leányvállalatának vezetője elmondta, azért döntöttek az átszervezés mellett, mert a felméréseik szerint nem bizonyult gazdaságosnak az, hogy több egységben, párhuzamosan állítják elő a közkedvelt terméket. Hozzátette: az elmúlt hetekben Nagykárolyban megnövelték a gyártást, mivel a kisbácsi üzem termelését igyekeztek pótolni, mely átszervezés, lényegében bővítés alatt állt, hogy a neki szánt feladatoknak eleget tudjon tenni.
A fejlesztésre, mint kiderült, közel 700 ezer eurót költöttek. A cégvezető szerint év végéig teljesen felszámolják nagykárolyi részlegüket, ahonnan a körülbelül 130 alkalmazottból mindössze néhány képzett munkaerőt vesznek át a bácsi részleghez. A tejipari vállalkozás Kivits szerint Romániában ezentúl az említett sós túró mellett csak kefirt, joghurtot és savanyú tejet állít majd elő, a sajtgyártást teljesen kiszervezi más cégeknek.
A vezető szerint úgy ítélték meg, hogy az a rentábilis, ha kizárólag olyasmivel foglalkoznak, melyhez jól értenek. A Friesland korábban Nagykárolyban is gyártott sajtot, ezt a fajta tevékenységet azonban már évekkel ezelőtt megszüntették.
A holland cég romániai pályafutásának egyébként nem ez az első komoly átszervezése – 2007-ben Szatmárnémetiben, 2008-ban Bánffyhunyadon, majd a szintén Kolozs megyei Cegén 2013-ban zárták be termelőegységüket, ugyancsak gazdaságossági okokra hivatkozva. Jövő év elejétől kezdődően a Friesland Romániában csakis marosvásárhelyi, valamint kisbácsi üzemét tartja majd fenn.
A cégvezető szerint a vállalat 2000 óta 25 és 30 millió euró értékű beruházásokat eszközölt hazánkban, a kezdeti évek fellendülését követően azonban a 2008-tól érezhető gazdasági válság őket is komolyan megviselte.
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Minden idők második legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányával zárta Románia 2024-et – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A romániai piacról való kivonulást fontolgatja a holland FrieslandCampina, amely Romániában a Napolact márkát birtokolja: a cég tanácsadót bízott meg az üzletág értékesítésének vizsgálatával.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza.
2024-ben országszerte összesen 83 012 céget töröltek a cégjegyzékből Romániában, 16,52 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Idén januárban 4 696 568 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 6781-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2752 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A romániai kiskereskedelem a pragmatizmus és az élvezetek iránti vágy kombinációját tükrözi – derül ki a romániai fogyasztói szokások átfogó elemzéséből, amelyet a Footprints AI romániai technológiai vállalat készített.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke pénteken bejelentette, hogy részt fog venni február 10-én a nagy hipermarketláncok által elkövetett „visszaélések” elleni tüntetésen, és csatlakozásra szólította fel a lakosságot.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)