Nagykárolyból a Kolozsvár melletti, kisbácsi üzemébe költözteti sós túrót – közismert néven telemea – gyártó részlegét a holland tőkéjű Friesland Campina.
2014. december 03., 20:112014. december 03., 20:11
Amint Jan Willem Kivits, a cég romániai leányvállalatának vezetője elmondta, azért döntöttek az átszervezés mellett, mert a felméréseik szerint nem bizonyult gazdaságosnak az, hogy több egységben, párhuzamosan állítják elő a közkedvelt terméket. Hozzátette: az elmúlt hetekben Nagykárolyban megnövelték a gyártást, mivel a kisbácsi üzem termelését igyekeztek pótolni, mely átszervezés, lényegében bővítés alatt állt, hogy a neki szánt feladatoknak eleget tudjon tenni.
A fejlesztésre, mint kiderült, közel 700 ezer eurót költöttek. A cégvezető szerint év végéig teljesen felszámolják nagykárolyi részlegüket, ahonnan a körülbelül 130 alkalmazottból mindössze néhány képzett munkaerőt vesznek át a bácsi részleghez. A tejipari vállalkozás Kivits szerint Romániában ezentúl az említett sós túró mellett csak kefirt, joghurtot és savanyú tejet állít majd elő, a sajtgyártást teljesen kiszervezi más cégeknek.
A vezető szerint úgy ítélték meg, hogy az a rentábilis, ha kizárólag olyasmivel foglalkoznak, melyhez jól értenek. A Friesland korábban Nagykárolyban is gyártott sajtot, ezt a fajta tevékenységet azonban már évekkel ezelőtt megszüntették.
A holland cég romániai pályafutásának egyébként nem ez az első komoly átszervezése – 2007-ben Szatmárnémetiben, 2008-ban Bánffyhunyadon, majd a szintén Kolozs megyei Cegén 2013-ban zárták be termelőegységüket, ugyancsak gazdaságossági okokra hivatkozva. Jövő év elejétől kezdődően a Friesland Romániában csakis marosvásárhelyi, valamint kisbácsi üzemét tartja majd fenn.
A cégvezető szerint a vállalat 2000 óta 25 és 30 millió euró értékű beruházásokat eszközölt hazánkban, a kezdeti évek fellendülését követően azonban a 2008-tól érezhető gazdasági válság őket is komolyan megviselte.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!