Nagykárolyból a Kolozsvár melletti, kisbácsi üzemébe költözteti sós túrót – közismert néven telemea – gyártó részlegét a holland tőkéjű Friesland Campina.
2014. december 03., 20:112014. december 03., 20:11
Amint Jan Willem Kivits, a cég romániai leányvállalatának vezetője elmondta, azért döntöttek az átszervezés mellett, mert a felméréseik szerint nem bizonyult gazdaságosnak az, hogy több egységben, párhuzamosan állítják elő a közkedvelt terméket. Hozzátette: az elmúlt hetekben Nagykárolyban megnövelték a gyártást, mivel a kisbácsi üzem termelését igyekeztek pótolni, mely átszervezés, lényegében bővítés alatt állt, hogy a neki szánt feladatoknak eleget tudjon tenni.
A fejlesztésre, mint kiderült, közel 700 ezer eurót költöttek. A cégvezető szerint év végéig teljesen felszámolják nagykárolyi részlegüket, ahonnan a körülbelül 130 alkalmazottból mindössze néhány képzett munkaerőt vesznek át a bácsi részleghez. A tejipari vállalkozás Kivits szerint Romániában ezentúl az említett sós túró mellett csak kefirt, joghurtot és savanyú tejet állít majd elő, a sajtgyártást teljesen kiszervezi más cégeknek.
A vezető szerint úgy ítélték meg, hogy az a rentábilis, ha kizárólag olyasmivel foglalkoznak, melyhez jól értenek. A Friesland korábban Nagykárolyban is gyártott sajtot, ezt a fajta tevékenységet azonban már évekkel ezelőtt megszüntették.
A holland cég romániai pályafutásának egyébként nem ez az első komoly átszervezése – 2007-ben Szatmárnémetiben, 2008-ban Bánffyhunyadon, majd a szintén Kolozs megyei Cegén 2013-ban zárták be termelőegységüket, ugyancsak gazdaságossági okokra hivatkozva. Jövő év elejétől kezdődően a Friesland Romániában csakis marosvásárhelyi, valamint kisbácsi üzemét tartja majd fenn.
A cégvezető szerint a vállalat 2000 óta 25 és 30 millió euró értékű beruházásokat eszközölt hazánkban, a kezdeti évek fellendülését követően azonban a 2008-tól érezhető gazdasági válság őket is komolyan megviselte.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!