Fotó: Biró István
2009. május 06., 10:312009. május 06., 10:31
A városiak ugyanakkor bevásárlásaik során a nagyobb bevásárlóközpontokat részesítik előnyben, egyre többen (63 százalék) gondolkodnak úgy, hogy jobb mindent egyetlen helyen, minél rövidebb idő alatt megvásárolni. Eközben a nyugati társadalmakkal ellentétben még mindig kevesen társítják a bevásárlást a társadalmi és érzelmi kritériumokkal: a városi lakosság alig 20 százaléka vásárol barátokkal, alig 19 százalékuk vesz saját kényeztetésükre szánt terméket, s mindössze 12 százalék az, aki azért megy el a bevásárlóközpontba, hogy ezáltal is tartani tudja a lépést a trendekkel.
Nem népszerű az árleszállítások hajszolása sem, a romániai városi lakosságra reprezentatív mintában megkérdezettek csupán 21 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nyomon követi az akciókat, kimondottan leszállított termékeket vásárol. Ez utóbbi kategória képviselői egyébként a GfK szerint a bolt kiválasztásakor nem figyelnek a kiszolgálás minőségére, a kínált termékek választékára, ám arra mindenképp adnak ők is, hogy a megvásárolt áru jó minőségű és friss legyen. Általában véve ebbe a vásárlói kategóriába tartoznak az 55 évesnél idősebb, középfokú iskolai tanulmányokkal rendelkező nők.
A közvélemény-kutatás arra is kitért, hogy mennyire befolyásolják a bevásárlást a postaládákba bedobott, utcán osztott szórólapok. Mint kiderült, a városi lakosság 82 százalékához rendszeresen eljutnak ezek a reklámanyagok, a megkérdezettek mindöszsze 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem talált még ilyen szórólapokat postaládájában. A hatékonyságukat tekintve elmondható, hogy a megkérdezettek 44 százaléka elolvassa a reklámanyagot, s annak függvényében vásárol be, miközben 33 százalék csak átfutja, de döntéseiben nem befolyásolja a szórólap.
Egyébként ez a fajta népszerűsítési akció inkább a nőkre és az idősebb korosztály képviselőire van hatással. „A felmérés során arra a következtetésre jutottunk, hogy a romániai lakosság odafigyel a bevásárlási tevékenység hatékonyságára. Nemcsak megtervezi és előzetes információkat gyűjt a bevásárlás előtt, hanem nem akar túl sok időt szánni minderre, így szeretne mindent egyetlen helyen megtalálni” – értékelte az adatsorokat Andi Dumitrescu, a GfK Románia vezérigazgatója.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.