Felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat az új előírás
Fotó: Mihály Csaba
Újabb ügyintézés miatt kell elmennie minden vállalkozónak a megyeszékhelyeken található cégbíróságra. Ezúttal a pénzmosás elleni küzdelem jegyében egy nyilatkozatot kell benyújtaniuk, amelyben jelzik, kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek.
2020. március 09., 07:532020. március 09., 07:53
2020. március 09., 13:312020. március 09., 13:31
Minden bizonnyal torlódás alakul ki a cégbíróságokon, miután az éves könyvelési mérleg leadása után számított 15 napon belül minden cégnek nyilatkoznia kell arról, hogy kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek. Lakatos Péter, az Állami Számvevőszék bukaresti tanácsosa arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a tavaly júliusban megjelent 2018/129-es számú,
Miután most van a könyvelési mérleg leadásának határideje, tehát a nyilatkozati kötelezettség, valószínűleg torlódást okoz a megyeszékhelyeken működő cégbíróságokon, azonkívül – mint Lakatos is megfogalmazta – felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat. „Ha például Kalotaszentkirályon működik egy asztalosműhely, a tulajdonos kénytelen beutazni Kolozsvárra, ott sorban áll, kitölti a nyilatkozatot, majd két nap múlva újra visszamegy a bizonylatért” – mutatott rá Lakatos Péter.
Az országban mintegy 500 ezer cég szerepel a nyilvántartásban, a törvény 56-os cikkelye értelmében mindegyik cégvezető köteles kitölteni a nyilatkozatot. Sokan nem is tudnak arról, hogy ettől az évtől érvényben van ez a kötelezettség, holott a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.
Lakatos Péter rámutatott,
Ezt megkésve, tavaly a parlamenti vakáció előtt sürgősségi eljárással fogadták el, miután a késésért pénzbírságot fizetett az ország, ám nem gondolták végig a törvényhozók, hogy mekkora terhet rónak a vállalkozókra azzal, hogy mindenkire vonatkozik a kötelezettség – mondta a számvevőszéki tanácsos.
Mint részletezte:
Ennek jegyében meghatároznak különböző értékküszöböket, például az korábban is érvényes volt, hogy a tízezer euró feletti összeget készpénzben nem lehet átvinni a határon. „Románia azonban átesett a ló túlsó oldalára, és minden céget nyilatkozásra kényszerít. Ezért sokan azt gondolják, rájuk az előírás nem vonatkozik, mert nem is volt tízezer euró feletti utalásuk, pénzmozgásuk, vagy épp veszteséges volt a cég, de tévednek, mert a kötelezettség mindenkire érvényes” – hívta fel a figyelmet Lakatos Péter.
Azt javasolta egyúttal az RMDSZ politikusainak, hogy nyújtsanak be erre vonatkozó törvénymódosítást, de az már csak jövőre könnyítheti meg a vállalkozók dolgát. A szakértő szerint olyan módon lehetne egyszerűsíteni az eljárást, hogy a cégvezetők, amikor leadják a könyvelési mérleget, egyúttal kitöltik saját felelősségre a nyilatkozatot.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!