Felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat az új előírás
Fotó: Mihály Csaba
Újabb ügyintézés miatt kell elmennie minden vállalkozónak a megyeszékhelyeken található cégbíróságra. Ezúttal a pénzmosás elleni küzdelem jegyében egy nyilatkozatot kell benyújtaniuk, amelyben jelzik, kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek.
2020. március 09., 07:532020. március 09., 07:53
2020. március 09., 13:312020. március 09., 13:31
Minden bizonnyal torlódás alakul ki a cégbíróságokon, miután az éves könyvelési mérleg leadása után számított 15 napon belül minden cégnek nyilatkoznia kell arról, hogy kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek. Lakatos Péter, az Állami Számvevőszék bukaresti tanácsosa arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a tavaly júliusban megjelent 2018/129-es számú,
Miután most van a könyvelési mérleg leadásának határideje, tehát a nyilatkozati kötelezettség, valószínűleg torlódást okoz a megyeszékhelyeken működő cégbíróságokon, azonkívül – mint Lakatos is megfogalmazta – felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat. „Ha például Kalotaszentkirályon működik egy asztalosműhely, a tulajdonos kénytelen beutazni Kolozsvárra, ott sorban áll, kitölti a nyilatkozatot, majd két nap múlva újra visszamegy a bizonylatért” – mutatott rá Lakatos Péter.
Az országban mintegy 500 ezer cég szerepel a nyilvántartásban, a törvény 56-os cikkelye értelmében mindegyik cégvezető köteles kitölteni a nyilatkozatot. Sokan nem is tudnak arról, hogy ettől az évtől érvényben van ez a kötelezettség, holott a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.
Lakatos Péter rámutatott,
Ezt megkésve, tavaly a parlamenti vakáció előtt sürgősségi eljárással fogadták el, miután a késésért pénzbírságot fizetett az ország, ám nem gondolták végig a törvényhozók, hogy mekkora terhet rónak a vállalkozókra azzal, hogy mindenkire vonatkozik a kötelezettség – mondta a számvevőszéki tanácsos.
Mint részletezte:
Ennek jegyében meghatároznak különböző értékküszöböket, például az korábban is érvényes volt, hogy a tízezer euró feletti összeget készpénzben nem lehet átvinni a határon. „Románia azonban átesett a ló túlsó oldalára, és minden céget nyilatkozásra kényszerít. Ezért sokan azt gondolják, rájuk az előírás nem vonatkozik, mert nem is volt tízezer euró feletti utalásuk, pénzmozgásuk, vagy épp veszteséges volt a cég, de tévednek, mert a kötelezettség mindenkire érvényes” – hívta fel a figyelmet Lakatos Péter.
Azt javasolta egyúttal az RMDSZ politikusainak, hogy nyújtsanak be erre vonatkozó törvénymódosítást, de az már csak jövőre könnyítheti meg a vállalkozók dolgát. A szakértő szerint olyan módon lehetne egyszerűsíteni az eljárást, hogy a cégvezetők, amikor leadják a könyvelési mérleget, egyúttal kitöltik saját felelősségre a nyilatkozatot.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!