Felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat az új előírás
Fotó: Mihály Csaba
Újabb ügyintézés miatt kell elmennie minden vállalkozónak a megyeszékhelyeken található cégbíróságra. Ezúttal a pénzmosás elleni küzdelem jegyében egy nyilatkozatot kell benyújtaniuk, amelyben jelzik, kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek.
2020. március 09., 07:532020. március 09., 07:53
2020. március 09., 13:312020. március 09., 13:31
Minden bizonnyal torlódás alakul ki a cégbíróságokon, miután az éves könyvelési mérleg leadása után számított 15 napon belül minden cégnek nyilatkoznia kell arról, hogy kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek. Lakatos Péter, az Állami Számvevőszék bukaresti tanácsosa arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a tavaly júliusban megjelent 2018/129-es számú,
Miután most van a könyvelési mérleg leadásának határideje, tehát a nyilatkozati kötelezettség, valószínűleg torlódást okoz a megyeszékhelyeken működő cégbíróságokon, azonkívül – mint Lakatos is megfogalmazta – felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat. „Ha például Kalotaszentkirályon működik egy asztalosműhely, a tulajdonos kénytelen beutazni Kolozsvárra, ott sorban áll, kitölti a nyilatkozatot, majd két nap múlva újra visszamegy a bizonylatért” – mutatott rá Lakatos Péter.
Az országban mintegy 500 ezer cég szerepel a nyilvántartásban, a törvény 56-os cikkelye értelmében mindegyik cégvezető köteles kitölteni a nyilatkozatot. Sokan nem is tudnak arról, hogy ettől az évtől érvényben van ez a kötelezettség, holott a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.
Lakatos Péter rámutatott,
Ezt megkésve, tavaly a parlamenti vakáció előtt sürgősségi eljárással fogadták el, miután a késésért pénzbírságot fizetett az ország, ám nem gondolták végig a törvényhozók, hogy mekkora terhet rónak a vállalkozókra azzal, hogy mindenkire vonatkozik a kötelezettség – mondta a számvevőszéki tanácsos.
Mint részletezte:
Ennek jegyében meghatároznak különböző értékküszöböket, például az korábban is érvényes volt, hogy a tízezer euró feletti összeget készpénzben nem lehet átvinni a határon. „Románia azonban átesett a ló túlsó oldalára, és minden céget nyilatkozásra kényszerít. Ezért sokan azt gondolják, rájuk az előírás nem vonatkozik, mert nem is volt tízezer euró feletti utalásuk, pénzmozgásuk, vagy épp veszteséges volt a cég, de tévednek, mert a kötelezettség mindenkire érvényes” – hívta fel a figyelmet Lakatos Péter.
Azt javasolta egyúttal az RMDSZ politikusainak, hogy nyújtsanak be erre vonatkozó törvénymódosítást, de az már csak jövőre könnyítheti meg a vállalkozók dolgát. A szakértő szerint olyan módon lehetne egyszerűsíteni az eljárást, hogy a cégvezetők, amikor leadják a könyvelési mérleget, egyúttal kitöltik saját felelősségre a nyilatkozatot.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!