2012. december 07., 06:152012. december 07., 06:15
Így például egy kétszobás, 50 négyzetméteres, régi építésű tömbházban található lakást a recesszió előtti 74 ezer euróhoz képest most körülbelül 48 ezer euróért lehet megvásárolni. Az elmúlt években épített tömbházak esetében egy hasonló felépítésű ingatlan értéke 70 ezer euróról 44 ezer euróra csökkent.
Valamivel nagyobb mértékű visszaesés figyelhető meg Brassó esetében, ahol négy év alatt közel 41 százalékkal csökkentek a lakásárak, így egy négyzetméternyi hasznos felületet a korábbi 1448 euró helyett 859 euróért árulnak. A Cenk alatti megyeszékhelyen ugyanakkor a lakásárak is valamivel nagyobbak voltak, mint a kincses városban.
A kétszobás ingatlanok esetében egyébként még nagyobb, 45 százalékos visszaesést jegyeztek az Imobiliare.ro szakemberei: míg a pénzügyi válság előtt egy régebbi, szintén 50 négyzetméteres lakás 83 ezer euróba került, jelenleg „mindössze” 43 ezer euróért lehet megvásárolni. Új építésű tömbház esetében ez az érték 105 ezerről 60 ezer euróra csökkent. Temesváron átlagosan 40 százalékkal kell kevesebbet fizetniük az ingatlanvásárlóknak. Míg 2008-ban egy négyzetméternyi hasznos felület 1311 euróba került, az értékesítők 2012 végén 777 euróért kínálják ugyanezt.
Amint az ingatlanportál felméréséből kiderült, Bukarestben átlagosan 50 százalékkal estek viszsza a lakásárak, azonban így is a fővárosban kérik országos szinten a legtöbb pénzt az ingatlanokért. 2008 márciusában négyzetméterenként 2264 euróba került egy hajlék, idén november végére az érték 1142 euróra csökkent.
Egyes kategóriák esetében ennél is nagyobb volt a visszaesés, például egy régi építésű tömbházban található, 52 négyzetméternyi hasznos felülettel rendelkező kétszobás lakást négy évvel ezelőtt 123 ezer euróért lehetett megvásárolni, jelenleg pedig ugyanez mintegy 57 ezer euróba kerül, így az árcsökkenés 53 százalékos. Az elmúlt években épített tömbházakban a hasonló felépítésű ingatlanok ára 178 ezerről 80 ezer euróra, azaz 55 százalékkal csökkent. Konstancán az értékesítők 44 százalékkal, míg Jászvásáron átlagosan 34 százalékkal kevesebb összeget kérnek jelenleg egy ingatlanért.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.