Felére csökkent az erdélyi turizmus, a Partiumban kisebb, Közép-Erdélyben nagyobb mértékben esett a turistaforgalom

Látott már szebb napokat. A nyáron Borszéken is kevés turistával találkoztunk •  Fotó: Bálint Eszter

Látott már szebb napokat. A nyáron Borszéken is kevés turistával találkoztunk

Fotó: Bálint Eszter

Alaposan megsínylette a koronavírus-járványt az erdélyi idegenforgalom, amely a felére csökkent a 2020-as nyári idényben, a különböző régiókban eltérően alakult a turistaforgalom – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által szerdán a Krónikához eljuttatott adatsorokból.

Krónika

2021. január 06., 11:442021. január 06., 11:44

2021. január 06., 12:122021. január 06., 12:12

A megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból készített összesítés szerint a 2020-as nyári (június–októberi) turisztikai szezonban Erdélyben – annak ellenére, hogy a tavaszi koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítése után beindult az idegenforgalom – a turistaérkezések és vendégéjszakák száma az előző év azonos időszakához képest felére (–49 százalék, illetve –50 százalék) csökkent.

A visszaesés mértéke enyhén meghaladja az országos átlagot (46,5 százalék).

Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kapacitás-kihasználtsága 23,3 százalékos volt, amely ugyancsak jelentős (15 százalékpontos) visszaesést jelent az előző évhez viszonyítva.

korábban írtuk

Bealkonyodott a vendégéjszakáknak: csaknem 50 százalékos visszaesés Romániában
Bealkonyodott a vendégéjszakáknak: csaknem 50 százalékos visszaesés Romániában

Romániában 49,5 százalékkal, 12,075 millióra csökkent a vendégéjszakák száma az első három negyedévben a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az országos statisztikai intézet.

Kisebb lett Erdély súlya az országos turizmusban

A hivatalosan bejegyzett erdélyi szálláshelyek 1 542 840 turistaérkezést regisztráltak 2020 júniusa és októbere között, ami 1 483 846 fővel (49 százalékkal) alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 3 364 632 volt, ami 3 360 321-gyel (50 százalékkal) kevesebb, mint a 2019-es nyári szezonban. Egy turista átlagosan 2,2 napot töltött egy erdélyi szálláshelyen a nyári időszakban.

Országos összehasonlításban Erdély a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák több mint egyharmadát adta

(40,2 százalék és 35,2 százalék), ami az erdélyi turizmus országos súlyának visszaesését jelenti az előző évekhez képest (2019-ben 42,1 százalék és 37,7 százalék) – mutat rá az Erdélystat statisztikai szolgáltatás.

A havi szintű adatok alapján a régióban – az év egészét tekintve – tipikusan a nyári hónapokban a legnagyobb a turistaforgalom. 2020-ban ez kizárólag az augusztusi hónapról mondható el – csak ebben a hónapban emelkedett 500 ezer fölé a vendégek száma. Viszont sem a júliusi, sem a szeptemberi turistaérkezések nem haladják meg a koronavírus-járvány előtti téli hónapok forgalmát.

Továbbra is Brassó megye a legnépszerűbb célpont

A téli időszakhoz hasonlóan a nyári idényben is az erdélyi turistaforgalom legnagyobb részét – a turistaérkezések 41,3 százalékát és a vendégéjszakák 35,3 százalékát – a dél-erdélyi megyékben regisztrálták.

Brassó megye 354 980 turistaérkezéssel és 690 594 vendégéjszakával Erdélyben az első helyet, míg országosan a második helyet foglalja el a megyék rangsorában (a Fekete-tenger-parti Konstanca megye mögött).

További 17,8 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 14,3 százalékkal a Bánság és 13 százalékkal a Partium. Az észak-erdélyi és székelyföldi megyék részesedése 10 százalék alatti.

Az erdélyi megyék közül az előző év június–októberi időszakához viszonyított visszaesés legsúlyosabban Hunyad, Szilágy, Kolozs, Temes Hargita és Arad megyéket (59 százalék fölötti csökkenés), míg legkevésbé súlyosan Fehér és Krassó-Szörény megyéket (40 százalék alatti csökkenés) érintette.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitás-kihasználtsága a nyári szezonban 23,3 százalékos volt, amely enyhén elmarad az országos értéktől (26,8 százalék), és 15 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. E tekintetben Erdélyből a partiumi megyék teljesítettek a legjobban, 29,2 százalékos kihasználtsági aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a legrosszabbul (18,6 százalék).

korábban írtuk

Most jön a neheze a turizmusban – A szakember szerint a kormány olyan lassú, „mintha nyugalmas időket élnénk”
Most jön a neheze a turizmusban – A szakember szerint a kormány olyan lassú, „mintha nyugalmas időket élnénk”

A lazítások és a támogató intézkedése elmaradása miatt nehéz időszakra készülnek a turizmusban. A bukaresti kormány kezében az idegenforgalomban vállalkozók és az ágazat alkalmazottai.

Az átlaghoz hasonló visszaesés a Székelyföldön

A Székelyföldön a nyári szezonban 97 407 turistaérkezést (45 768 Kovászna és 51 639 Hargita megyében) és 308 174 vendégéjszakát (201 494 Kovászna és 106 680 Hargita megyében) regisztráltak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 50 százalékos csökkenést jelent a turisták, illetve 52,9 százalékos csökkenést a vendégéjszakák számában.

Különösen Hargita megye mutatott jelentős csökkenést ebben az időszakban (57,3 százalék és 61,6 százalék).

Ezzel a két székelyföldi megye a teljes erdélyi turistaérkezések 6,3 százalékát és a vendégéjszakák 9,2 százalékát adta, ami enyhe csökkenést jelent az előző évekhez mérve.

Csökkenő tendenciát mutat a székelyföldi szálláshelyek kapacitásának a kihasználtsága is. Ez az érték a 2020-as nyári szezonban 26,6 százalék, míg egy évvel korábban 40,8 százalék volt – von mérleget az Erdélystat.

A Partiumban kicsit jobb a helyzet

A másik, jelentős arányban magyarok lakta erdélyi régióban, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumiban a székelyföldi vendégforgalom közel dupláját regisztrálták: 199 057 turistaérkezést és 561 956 vendégéjszakát.

Turistamágnes. A nagyváradi élményfürdő nem úgy nézett ki a nyári hónapokban, mintha világjárvány lenne •  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Turistamágnes. A nagyváradi élményfürdő nem úgy nézett ki a nyári hónapokban, mintha világjárvány lenne

Fotó: Bálint Eszter

Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető (159 916 turistaérkezés és 503 770 vendégéjszaka).

Az előző év nyári időszakához viszonyítva Partiumban az erdélyi átlagnál kisebb mértékben csökkent a vendégek (–43,7 százalék) és a vendégéjszakák száma (–45,1 százalék). Ez a régión belüli súlyából adódóan valójában a Bihar megyei idegenforgalom alakulását tükrözi (–42,6 százalék, illetve –44 százalék). Ugyanakkor a régióbeli Szilágy megye jelentősen erdélyi átlag fölötti csökkenést könyvelhetett el ebben a szezonban (–62,4 százalék, illetve –63,7 százalék).

A szálláshelyek kapacitásának kihasználtsága ebben a régióban is csökkent, 29,2 százalékra az előző évi 46,8 százalékról. Ugyanakkor ez a kihasználtság ebben az évben is a legmagasabb az erdélyi régiók között, ami elsősorban az országos szinten is kimagasló Bihar megyei értéknek köszönhető (35,8 százalék).

korábban írtuk

Rugalmas feltételek mellett éledezik a turizmus: belföldön biztos lesz síszezon, nyárra is foglalnak
Rugalmas feltételek mellett éledezik a turizmus: belföldön biztos lesz síszezon, nyárra is foglalnak

Bár bizonytalanság lengi körül a külföldi utazásokat, sokan kelnek útra az év utolsó napjaiban: a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani. A téli sportok szerelmesei is útra kelnének. 

Közép-Erdély megzuhant

Az elmúlt nyári időszakban a közép-erdélyi régióban (Kolozs és Maros) az erdélyi átlag feletti vendégforgalom-csökkenést tapasztalhattunk. A turistaérkezések száma 275 160 (ami 57,2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban) és a vendégéjszakák száma 525 178 volt, ami 57,9 százalékos csökkenést jelent.

A régiót alkotó két megye szálláshelykapacitás-kihasználtsága az előző évekkel ellentétben jelentős különbséget mutat:

Kolozs megye jóval erdélyi átlag alatti (18 százalékos), Maros megye pedig átlag fölötti (31 százalékos) – derül ki az Erdélystat által közölt adatsorokból.

korábban írtuk

Erdélyt is ajánlja a világ legjobb utazási célpontjai között a National Geographic
Erdélyt is ajánlja a világ legjobb utazási célpontjai között a National Geographic

Erdélyt is ajánlja a világ legjobb huszonöt utazási célpontja között a 2021-es évi utazásokat tervezgetőknek a National Geographic.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli