Kiéheztek az emberek az utazásra. A sívakációk mellett az egzotikus utak iránt is érdeklődés mutatkozik
Fotó: Pixabay
Bár bizonytalanság lengi körül a külföldi utazásokat, sokan kelnek útra az év utolsó napjaiban: a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani. A téli sportok szerelmesei is útra kelnének. Számukra egyelőre a belföldi sívakáció tűnik biztosabbnak, külföldi lesiklásban inkább csak januártól reménykedhetünk.
2020. december 19., 09:442020. december 19., 09:44
Az országban lesz síszezon, a külföldi sívakációk bizonytalanok ugyan, de rugalmas feltételek mellett a jövő év elejére lehet foglalni – összegeztek a Krónika megkeresésére utaztatásban érdekelt vállalkozók.
Beszámolójuk szerint a romániai sípályákon készülnek a szezonra. „Működnek a hóágyúk, karácsonytól arrafelé már sok helyen telt ház van, szilveszterre elkeltek a pályák közelében levő szálláshelyek, a két ünnep között és január elejére is jók a foglalási mutatók” – sorolta kérdésünkre László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Rámutatott, a turisták folyamatosan érdeklődnek a sívakáció iránt.
A TDM már két héttel ezelőtt megtartotta a vezetőtanácsi ülését, amelynek épp a síturizmus volt a témája, találkoztak a felvonósokkal, a hegyimentőkkel. Akkor az a javaslat fogalmazódott meg, hogy
hiszen ez utóbbi helyszíneken nagyobb kockázatnak vannak kitéve a turisták, mert szinte elkerülhetetlen a torlódás. Eközben a kisebb pályákon nincsenek zárt felvonók.
Az érintett vállalkozó elmondása szerint
ám ezt nem sikerült elérni, hiszen a veszélyhelyzetet meghosszabbító rendeletben a sípályák működését is országosan szabályozták.
László Endre ugyanakkor bizakodó, hiszen a pályák működése az óvintézkedések betartásával engedélyezett. A sízők már eleve viselnek kesztyűt, ha nincs rajtuk egészségügyi maszk, akkor símaszkot hordanak, a felvonókarok pedig 15–20 méterre vannak egymástól. A turisztikai szakértő hangsúlyozta, azokon a pályákon, ahol nincs zárt felvonó, tulajdonképpen csak a felvonó előtti sorban állást kell pluszban szabályozni, ami egyszerűen kivitelezhető, hiszen amíg a karra várakozik a síző, nem kell közel állnia az előtte levőhöz.
A külföldi sívakáció viszont egyelőre még bizonytalan, január elejéig az olaszországi sípályák zárva maradnak, Franciaországban regionális szinten dönthetnek, de ott sem szorgalmazzák a külföldi turisták érkezését. Svájc ki is mondta, hogy nem akarnak külföldieket a sípályáikra, azt szeretnék, hogy a belföldiek biztonságos körülmények között sízhessenek.
– részletezte László Endre. Kifejtette, vannak foglalások a januári és az utána következő időszakra osztrák sívakációkra, az ügynökségek rugalmas feltételek mellett tudnak foglalni, ha nem az utas hibájából marad el az utazás, vissza lehet mondani a foglalást. „Sokkal rugalmasabbak a visszamondási feltételek, mindenkinek alkalmazkodnia kell a megváltozott helyzethez” – szögezte le az idegenforgalmi vállalkozó.
A síturizmus visszaeséséről számol be ugyanakkor Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Kérdésünkre elmondta, náluk is van néhány belföldi foglalás, de ezek csak a forgalom elenyésző részét teszik ki. Ez a korábbi években is hasonlóan működött, a síkirándulásokat általában nyáron foglalták le a turisták, decemberre már kevesen halasztották, viszont idén nyáron a járványhelyzet miatt a nyári foglalások elmaradtak. „A külföldi sípályák nyitása, az országokba a beutazási feltételek bizonytalanok, bár még változhatnak, ez a turisták nagy részét elbátortalanítja, érdeklődnek ugyan, de nem foglalnak” – részletezte Joós Ștefan. Ugyanakkor biztatónak tartja, hogy
„Mindössze 5 százalékos előleget kérünk, majd még 15 százalékot, a teljes árat csak utazás előtt 21 nappal kell törleszteni. Javasoljuk az útlemondási biztosítás megkötését, amely a koronavírus-járványhoz köthető akadályokat is fedezi, ilyen módon a turista nem veszíti el a pénzét” – ecsetelte az utazási iroda képviselője. Jövő nyárra Törökországba, Görögországba, Bulgáriába és az országba foglalnak többen, de az egzotikus utak is jól mennek. Szilveszterre is volt forgalom, a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani, a Dominikai Köztársaság is vonzó célpont, Egyiptomba még vannak helyek.
„A helyreállás apró jelei érzékelhetők, egy évig voltunk gyakorlatilag bezárva az országba, a lakásainkba, már most érződik, hogy jövő évben jobb lesz a helyzet a turizmus szempontjából” – fejtette ki Joós Ștefan.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!