Kiéheztek az emberek az utazásra. A sívakációk mellett az egzotikus utak iránt is érdeklődés mutatkozik
Fotó: Pixabay
Bár bizonytalanság lengi körül a külföldi utazásokat, sokan kelnek útra az év utolsó napjaiban: a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani. A téli sportok szerelmesei is útra kelnének. Számukra egyelőre a belföldi sívakáció tűnik biztosabbnak, külföldi lesiklásban inkább csak januártól reménykedhetünk.
2020. december 19., 09:442020. december 19., 09:44
Az országban lesz síszezon, a külföldi sívakációk bizonytalanok ugyan, de rugalmas feltételek mellett a jövő év elejére lehet foglalni – összegeztek a Krónika megkeresésére utaztatásban érdekelt vállalkozók.
Beszámolójuk szerint a romániai sípályákon készülnek a szezonra. „Működnek a hóágyúk, karácsonytól arrafelé már sok helyen telt ház van, szilveszterre elkeltek a pályák közelében levő szálláshelyek, a két ünnep között és január elejére is jók a foglalási mutatók” – sorolta kérdésünkre László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Rámutatott, a turisták folyamatosan érdeklődnek a sívakáció iránt.
A TDM már két héttel ezelőtt megtartotta a vezetőtanácsi ülését, amelynek épp a síturizmus volt a témája, találkoztak a felvonósokkal, a hegyimentőkkel. Akkor az a javaslat fogalmazódott meg, hogy
hiszen ez utóbbi helyszíneken nagyobb kockázatnak vannak kitéve a turisták, mert szinte elkerülhetetlen a torlódás. Eközben a kisebb pályákon nincsenek zárt felvonók.
Az érintett vállalkozó elmondása szerint
ám ezt nem sikerült elérni, hiszen a veszélyhelyzetet meghosszabbító rendeletben a sípályák működését is országosan szabályozták.
László Endre ugyanakkor bizakodó, hiszen a pályák működése az óvintézkedések betartásával engedélyezett. A sízők már eleve viselnek kesztyűt, ha nincs rajtuk egészségügyi maszk, akkor símaszkot hordanak, a felvonókarok pedig 15–20 méterre vannak egymástól. A turisztikai szakértő hangsúlyozta, azokon a pályákon, ahol nincs zárt felvonó, tulajdonképpen csak a felvonó előtti sorban állást kell pluszban szabályozni, ami egyszerűen kivitelezhető, hiszen amíg a karra várakozik a síző, nem kell közel állnia az előtte levőhöz.
A külföldi sívakáció viszont egyelőre még bizonytalan, január elejéig az olaszországi sípályák zárva maradnak, Franciaországban regionális szinten dönthetnek, de ott sem szorgalmazzák a külföldi turisták érkezését. Svájc ki is mondta, hogy nem akarnak külföldieket a sípályáikra, azt szeretnék, hogy a belföldiek biztonságos körülmények között sízhessenek.
– részletezte László Endre. Kifejtette, vannak foglalások a januári és az utána következő időszakra osztrák sívakációkra, az ügynökségek rugalmas feltételek mellett tudnak foglalni, ha nem az utas hibájából marad el az utazás, vissza lehet mondani a foglalást. „Sokkal rugalmasabbak a visszamondási feltételek, mindenkinek alkalmazkodnia kell a megváltozott helyzethez” – szögezte le az idegenforgalmi vállalkozó.
A síturizmus visszaeséséről számol be ugyanakkor Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Kérdésünkre elmondta, náluk is van néhány belföldi foglalás, de ezek csak a forgalom elenyésző részét teszik ki. Ez a korábbi években is hasonlóan működött, a síkirándulásokat általában nyáron foglalták le a turisták, decemberre már kevesen halasztották, viszont idén nyáron a járványhelyzet miatt a nyári foglalások elmaradtak. „A külföldi sípályák nyitása, az országokba a beutazási feltételek bizonytalanok, bár még változhatnak, ez a turisták nagy részét elbátortalanítja, érdeklődnek ugyan, de nem foglalnak” – részletezte Joós Ștefan. Ugyanakkor biztatónak tartja, hogy
„Mindössze 5 százalékos előleget kérünk, majd még 15 százalékot, a teljes árat csak utazás előtt 21 nappal kell törleszteni. Javasoljuk az útlemondási biztosítás megkötését, amely a koronavírus-járványhoz köthető akadályokat is fedezi, ilyen módon a turista nem veszíti el a pénzét” – ecsetelte az utazási iroda képviselője. Jövő nyárra Törökországba, Görögországba, Bulgáriába és az országba foglalnak többen, de az egzotikus utak is jól mennek. Szilveszterre is volt forgalom, a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani, a Dominikai Köztársaság is vonzó célpont, Egyiptomba még vannak helyek.
„A helyreállás apró jelei érzékelhetők, egy évig voltunk gyakorlatilag bezárva az országba, a lakásainkba, már most érződik, hogy jövő évben jobb lesz a helyzet a turizmus szempontjából” – fejtette ki Joós Ștefan.
Az idei év első tíz hónapjában 3,18 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 55,1 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Az idei első tíz hónapban 24,21 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami növekedést jelent a 2023 azonos időszakában jegyzett 18,45 milliárd euróhoz képest – vont mérleget pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest 0,6 százalékponttal 5,6 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adatsoraiból.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak egy friss felmérés szerint.
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!