Tusnádfürdő sem vonzó egy zimankós hétvégén, ha nem nyitják meg a wellnessközpontot
Fotó: Pinti Attila
A lazítások és a támogató intézkedése elmaradása miatt nehéz időszakra készülnek a turizmusban. A bukaresti kormány kezében az idegenforgalomban vállalkozók és az ágazat alkalmazottai.
2020. október 09., 08:292020. október 09., 08:29
2020. október 09., 08:302020. október 09., 08:30
Még csak most jön a neheze az idegenforgalomban tevékenykedő vállalkozások számára a koronavírus-járvány miatt veszteséges vagy jó esetben nullszaldós nyár után, elmaradtak ugyanis a rég várt lazítások, nem nyithatnak a belső medencék, spák, wellnessközpontok.
és – bár alkalmazottaikat kényszerszabadságra küldhették, és az állam is mentőövet dobott – sokan már a nyári nyitásra tetemes veszteségeket halmoztak fel. Jött aztán a tavalyi évhez képest ugyan visszaesést mutató, de hónapról hónapra „magához térő” időszak a romániai idegenforgalomban, az egyre hűvösebbé váló időjárás viszont gyakorlatilag újra lenullázza azokat az idegenforgalmi övezeteket, amelyek legfőbb vonzereje a környéken megtalálható gyógyvíz, legyen szó a partiumi termálfürdőkről vagy a székelyföldi borvizes létesítményekről.
Pénteken érkezett a hír, hogy meghatározatlan időre bezárt Nagyvárad híres élményfürdője, a Nymphaea akvapark. A népszerű élményfürdőre amiatt került lakat, hogy tovább késik az élményfürdők, szállodák, wellnessközpontok belső tereinek a megnyitása, a külső medencéket viszont az egyre hűvösebb időjárás miatt már nem lehet használni. „Péntektől, 2020. október 2-ától a Nymphaea akvapark mindaddig felfüggeszti a tevékenységét, amíg meg nem jelennek az új szabályozások a benti medencék működéséről. Köszönjük a megértést” – közölte az élményfürdő vezetősége.
A bejelentés amúgy nem érte váratlanul a híreket követőket, hiszen Liviu Andrica, az élményfürdőt is alárendeltségében tudó nagyváradi közterület-fenntartó igazgatóság (ADP) vezetője már szeptemberben jelezte, hogy ha nem nyithatják meg a koronavírus-világjárvány terjedésének megelőzése érdekében foganatosított óvintézkedések miatt bezárt belső tereket, amint hűvösebbre fordul az időjárás, kénytelenek lesznek „hibernálni” az akvaparkot. Akkor azt mondta, hogy
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány október elejére ígérte, hogy véglegesíti a módszertant, az előírásokat, amelyek betartásával nyithatnak majd a benti medencék, spák, wellnessközpontok.
Fotó: Facebook/Aquapark Nymphaea Oradea
„A kormány olyan lassan kezeli ezeket a folyamatokat, mintha nyugalmas időket élnénk, mindenre ráér” – összegezte megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője, aki egyben a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Példaként említette, hogy
Akik március–május időszakban a kijárási tilalom idején nem tudtak elutazni, értékjegyet kaptak a már befizetett pénzükért, ezeknek az utalványoknak csak az utazási irodák csőd elleni biztosítása a fedezetük. A szakmai szervezetek már akkor kérték, hogy ezekre az állam vállaljon garanciát. „Hat hónapja mindenki veri az asztalt, hogy erre szükség van, és most rukkoltak elő a tervezettel saját ötletként tálalva azt” – szemléltette a helyzet visszáágát László Endre.
Arra is kitért, hogy a beltéri medencék szabályozott, biztonságos körülmények közötti megnyitását folyamatosan szorgalmazzák, ezért online petíció is indult, ám hivatalos választ még nem kaptak.
– húzta alá László Endre.
Kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy augusztusban a tavalyhoz viszonyítva 30,4 százalékkal csökkent országosan az érkezések száma, de ezt a képet is árnyalni kell, mert voltak olyan helyszínek, melyek a jelenlegi körülmények között is kiemelkedően teljesítettek. „A Duna-deltának hatalmas sikere volt ebben a szezonban, októberben is keresik, sőt december 1-jére, karácsonyra és szilveszterre is népszerűsítik a kínálatukat. Kovászna megyében is voltak szálláshelyek, ahol növekedett a forgalom, például a Grand Hotel Bálványos elérte a 92 százalékos telítettségi szintet, ami jobb, mint a tavalyi, és rekordnak számít. Hasonlóképpen népszerűek a kastélyszállók is” – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Hozzátette: ezzel szemben
a beltéri medencék használata tilos, a kezeléséket, szaunákat csak egyénileg, előzetes egyeztetés alapján lehet igénybe venni.
Fotó: Barabás Ákos
László Endre hangsúlyozta, a üdülési utalványok esetében nincs ok pánikra, hiszen a tavalyiak érvényességét jövő év májusáig meghosszabbították, amit idén osztottak ki, egy évre érvényes. A csekkekkel még lehet várni, azokkal sok mindent lehet foglalni a következőkben is.
Ha külföld, akkor jelenleg Törökországba és Egyiptomba utazik a legtöbb romániai turista. Az Égei-tenger törökországi partjaira leállították ugyan szeptember végén a charterjáratokat, de Antalyába október végéig folyamatosan indulnak repülők.
Egyiptomba egy 72 órás koronavírustesztet kérnek a beutazáshoz.
László Endre elmondta, az árak nem csökkentek, hiszen a járvány miatti óvintézkedésekkel megnövekedtek a költségek, de nem is drágítottak, a profitból engedtek az ágazatban vállalkozók. A romániai utazási irodák egy részének ugyanakkor hatalmas érvágást jelent a magyarországi turizmus leállása, a László Endre cége is a magyarországi gyógykezelő és wellnessközpontokra alapozta a tevékenységét. A vállalkozó rámutatott, a magyarországi turizmus jó szezont zárt a belföldi turistákra alapozva, de a belföldi forgalom egy idő után kifullad, hiszen az anyagi forrásai és az erre fordítható idő is korlátozott, ezért abban bíznak, hogy a járvány második hullámának csitulásával átgondolják a lazításokat.
Rengeteg kiegészítő szolgáltatást működtetnek, sétahajókat, városnéző turistabuszokat, segway-bérlés, idegenvezetők százai várták a külföldieket. Ezt nem lehet belföldi turistákkal pótolni, hiszen kevesen utaznak fel a saját fővárosukba pár napot lézengeni” – irányította rá a figyelmünket László Endre.
A nyár végére kissé javultak a mutatók, de nagy a visszaesés
A belföldi turizmusnak köszönhetően augusztusban már csak 32 százalékkal, 3,446 millióra csökkent a vendégéjszakák száma az előző évhez mérten a júliusi 45 és a júniusi 76 százalékos visszaesés után – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsoraiból. Júliushoz képest a nyolcadik hónapban növekedés volt megfigyelhető, hiszen a hetedik hónapban a vendégéjszakák 45 százalékkal estek vissza, júniusban pedig még 76 százalékos kieséssel számoltak a koronavírus-járvány miatt. Augusztusban a kereskedelmi szálláshelyekre érkezett vendégek száma 30 százalékkal, 1,301 millióra csökkent a tavalyi nyolcadik hónaphoz mérten annak köszönhetően, hogy a belföldi vendégek száma csak 18,5 százalékkal, 1,269 millióra zsugorodott, miközben a külföldieké 90 százalékkal, 32 300-ra esett vissza. Az idei első nyolc hónapban 51 százalékkal, 10,163 millióra csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, a vendégek száma is 52 százalékkal, 4,367 millió főre apadt. A vizsgált időszakban 45 százalékkal kevesebb, 4 millió belföldi turista érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, a külföldiek száma 80 százalékkal, 360 ezerre esett vissza. Megyei bontásban a legnépszerűbb úti célnak az első nyolc hónapban Konstanca megye bizonyult (850 400 turista), ezt követi Brassó (450 ezer), Bukarest (405 300), Prahova (200 300), Bihar (178 500), Szeben (176 ezer), Maros (168 200) és Kolozs megye (166 900). A vendégéjszakák száma szerinti rangsort szintén Konstanca megye vezeti 2,957 millió vendégéjszakával, ezt követi Brassó (909 ezer), Bukarest (712 800), Bihar (465 100), Vâlcea (442 300), Prahova (437 100), Maros (339 ezer), Suceava (329 900), Kolozs (299 900) és Szeben megye (296 300). A legtöbb külföldi látogató Németországból (44 700), Olaszországból (33 100), Izraelből (27 900), Franciaországból (22 400) és az Egyesült Királyságból (21 700) érkezett az év első nyolc hónapjában.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!