2009. augusztus 20., 10:242009. augusztus 20., 10:24
A turizmus többi mutatói azonban pozitív irányba módosultak. A megyébe látogató turisták több időt maradtak, mint a tavaly. A Háromszéken eltöltött éjszakák száma 10 százalékkal nőtt az elmúlt évhez viszonyítva. Rosner szerint ez a növekedés úgy értékelhető, mint a háromszékiek vendégszeretetének elismerése és a gyógyturizmus térhódítása.
A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elemzése szerint az elmúlt évhez képest a szállásadók között leginkább a szállodák veszítettek teret, ezekben 18,4 százalékkal kevesebben szálltak meg, mint tavaly. A városi panziók népszerűsége is csökkent, bár kisebb mértékben, ezekben 2,5 százalékos volt a visszaesés.
A vidéki panziók keresettsége azonban robbanásszerűen megugrott, ezekben 24 százalékkal több volt a turista, mint az elmúlt évben. Daragus Attila, a faluturisztikai szövetség háromszéki elnöke úgy értékeli, a térség egyik nagy előnye a tiszta levegő, a mofetták és gyógyfürdők mellett, hogy a vendég az országban elkért átlagos árakért a román konyha mellett a székely, a magyar és az osztrák ételeket is megkóstolhatja. Idén nyáron többnyire Magyarországról és Dél-Romániából érkeznek turisták a háromszéki panziókba.
Háromszéken 109 minősített szálláshely szerepel a nyilvántartásokban, amelyek összesen megközelítőleg négyezer vendég fogadására alkalmasak. Albert Zoltán, a Kovászna Megyei Turizmusért Egyesület munkatársa szerint ezek a hivatalosan működő panziók, szállodák, motelek és villák. Becslések szerint azonban valójában Háromszéken mintegy hatezer vendéget tudnak elszállásolni, tehát a szálláshelyek egyharmada feketén kínálja szolgáltatásait.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.