Egyelőre nincs szó a Romániában oly népszerű fali gázkazánok betiltásáról
Fotó: Veres Nándor
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak a 2024-es európai uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást „autonóm fosszilis tüzelésű kazánok”, azaz gázüzemű lakásfűtési rendszerek – a köznyelvben fali gázkazánok – telepítéséhez – adta hírül a Profit.ro gazdasági portál szombaton.
2025. január 12., 21:032025. január 12., 21:03
A jogszabály azt követően született meg, hogy az elmúlt években Romániában több olyan település önkormányzata, ahol nincs központi fűtési rendszer, vagy a központi fűtés nem működik megfelelőképpen, támogatást nyújtott a lakóknak fali gázkazánok telepítéséhez.
„E rendeletnek Románia Hivatalos Közlönyének I. részében való közzétételének napjától kezdve tilos közpénzekből pénzügyi ösztönzőket nyújtani fosszilis tüzelőanyaggal működő autonóm kazánok telepítéséhez” – áll a Profit.ro által ismertetett dokumentumban.
A pénzügyi ösztönzők közé tartoznak többek között a vásárlóknak, a kazánokat beszerelőknek és harmadik feleknek nyújtott közvetlen támogatások, a finanszírozási és pénzügyi eszközök, mint például az épületek felújításához nyújtott energiahatékonysági hitelek és jelzáloghitelek, az energiateljesítményre vonatkozó szerződések, az adóügyi ösztönzők, mint például a felújítási munkálatokra és anyagokra vonatkozó kedvezményes adókulcsok, adók, számlázási rendszerek, garanciaalapok, a felújításokat célzó alapok, a jelentős energiamegtakarítást eredményező felújításokat célzó alapok és a célzott jelzáloghitel-portfólió-szabványok.
Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.
„A pénzügyi ösztönzők a végfelhasználókra, valamint az autonóm fosszilis tüzelésű kazánok telepítésében részt vevő szolgáltatókra, gyártókra és harmadik felekre vagy gazdasági szereplőkre terjednek ki. A pénzügyi ösztönzők kategóriájába nem tartoznak bele a részben vagy egészben az állami vagy helyi költségvetésből finanszírozott közbeszerzési eljárások és/vagy közbeszerzési szerződések, amennyiben az ilyen szerződések a piaci feltételeket tükrözik, és nem tartalmaznak semmiféle támogatást” – áll a rendelettervezetben.
Az épületek energiateljesítményéről szóló 2024/1275/EU irányelv azt is előírja, hogy
és „tájékoztatást nyújtanak (...) az épületek tulajdonosainak vagy bérlőinek a fosszilis tüzelésű kazánok fenntarthatóbb alternatívákra való cseréjéről”.
Az európai uniós jogszabály azt is kimondja, hogy az épületek felújítására vonatkozó tagállami terveknek a végrehajtott és tervezett politikák és intézkedések között tartalmazniuk kell a „fűtés és hűtés szén-dioxid-mentesítését, többek között távfűtési és távhűtési hálózatokon keresztül, valamint a fűtésre és hűtésre használt fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonását, a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánok 2040-ig történő teljes kivonása céljából”.
Az irányelv ezen, a központi fűtési rendszerek cseréjére/betiltására vonatkozó rendelkezései azonban nem szerepelnek a most készülő román tervezetben.
Az évtized végére minden új épületnek kibocsátásmentesnek kellene lennie, 2040-re pedig egyetlen fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán sem lehet üzemben – ez a célja az Európai Parlament által frissen elfogadott irányelvnek.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!