Egyelőre nincs szó a Romániában oly népszerű fali gázkazánok betiltásáról
Fotó: Veres Nándor
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak a 2024-es európai uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást „autonóm fosszilis tüzelésű kazánok”, azaz gázüzemű lakásfűtési rendszerek – a köznyelvben fali gázkazánok – telepítéséhez – adta hírül a Profit.ro gazdasági portál szombaton.
2025. január 12., 21:032025. január 12., 21:03
A jogszabály azt követően született meg, hogy az elmúlt években Romániában több olyan település önkormányzata, ahol nincs központi fűtési rendszer, vagy a központi fűtés nem működik megfelelőképpen, támogatást nyújtott a lakóknak fali gázkazánok telepítéséhez.
„E rendeletnek Románia Hivatalos Közlönyének I. részében való közzétételének napjától kezdve tilos közpénzekből pénzügyi ösztönzőket nyújtani fosszilis tüzelőanyaggal működő autonóm kazánok telepítéséhez” – áll a Profit.ro által ismertetett dokumentumban.
A pénzügyi ösztönzők közé tartoznak többek között a vásárlóknak, a kazánokat beszerelőknek és harmadik feleknek nyújtott közvetlen támogatások, a finanszírozási és pénzügyi eszközök, mint például az épületek felújításához nyújtott energiahatékonysági hitelek és jelzáloghitelek, az energiateljesítményre vonatkozó szerződések, az adóügyi ösztönzők, mint például a felújítási munkálatokra és anyagokra vonatkozó kedvezményes adókulcsok, adók, számlázási rendszerek, garanciaalapok, a felújításokat célzó alapok, a jelentős energiamegtakarítást eredményező felújításokat célzó alapok és a célzott jelzáloghitel-portfólió-szabványok.
Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.
„A pénzügyi ösztönzők a végfelhasználókra, valamint az autonóm fosszilis tüzelésű kazánok telepítésében részt vevő szolgáltatókra, gyártókra és harmadik felekre vagy gazdasági szereplőkre terjednek ki. A pénzügyi ösztönzők kategóriájába nem tartoznak bele a részben vagy egészben az állami vagy helyi költségvetésből finanszírozott közbeszerzési eljárások és/vagy közbeszerzési szerződések, amennyiben az ilyen szerződések a piaci feltételeket tükrözik, és nem tartalmaznak semmiféle támogatást” – áll a rendelettervezetben.
Az épületek energiateljesítményéről szóló 2024/1275/EU irányelv azt is előírja, hogy
és „tájékoztatást nyújtanak (...) az épületek tulajdonosainak vagy bérlőinek a fosszilis tüzelésű kazánok fenntarthatóbb alternatívákra való cseréjéről”.
Az európai uniós jogszabály azt is kimondja, hogy az épületek felújítására vonatkozó tagállami terveknek a végrehajtott és tervezett politikák és intézkedések között tartalmazniuk kell a „fűtés és hűtés szén-dioxid-mentesítését, többek között távfűtési és távhűtési hálózatokon keresztül, valamint a fűtésre és hűtésre használt fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonását, a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánok 2040-ig történő teljes kivonása céljából”.
Az irányelv ezen, a központi fűtési rendszerek cseréjére/betiltására vonatkozó rendelkezései azonban nem szerepelnek a most készülő román tervezetben.
Az évtized végére minden új épületnek kibocsátásmentesnek kellene lennie, 2040-re pedig egyetlen fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán sem lehet üzemben – ez a célja az Európai Parlament által frissen elfogadott irányelvnek.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!