Fotó: Pixabay
Hosszas késlekedés után szerdán közzétette a Környezetvédelmi Alap (AFM) a jóváhagyott szerelőcégek listáját, amelyek részt vesznek a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programban.
2023. szeptember 06., 13:512023. szeptember 06., 13:51
2023. szeptember 06., 14:512023. szeptember 06., 14:51
„Mától a magánszemélyek és az egyházak képviselői kiválaszthatják az internetes felületen a jóváhagyott vállalkozások közül a szerelőcéget, amely ellenőrzi a Zöld ház program során feltöltött irataikat. Azt szeretnénk, ha mind a 87 500 idei igénylő pályázatát elfogadják, és áramtermelő-fogyasztóvá váljanak a következő időszakban” – nyilatkozta szerdán Laurențiu-Adrian Neculaescu, az AFM elnöke.
Amint arról beszámoltunk, a Zöld ház program kedvezményezettjei – akik a májusban indult, júniusban lezárult jelentkezési szakaszok során percek alatt kimerítették a régiójuk számára sorra felkínált összeget – 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyet legkevesebb 2000 lejes önrésszel kell kipótolni. Az idei program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből csaknem 87 ezer házra kerülhet napelem.
A jelentkezési szakasz júniusi lezárultát követően a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnak kellett közölnie a hatóság által jóváhagyott szerelőcégek listáját. Az első hírek arról szóltak, hogy ez július 15-ig megtörténik, majd a hónap végéről, később augusztus 5., majd 15.-ei határidőről beszéltek, de semmi sem történt – azaz a korábbi kiírásokhoz hasonlóan máris megrekedt a folyamat.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter legutóbb múlt hétre ígérte a lista közzétételét, amely félhetes késéssel, de végre megvalósult.
Kedvező válasz esetén az AFM-nek is láttamoznia kell a vállalkozások által elfogadott jelentkezéseket – tehát a teljes jóváhagyási folyamat még jó néhány hónapig, akár év végéig is elhúzódhat. Ezek után a szerelőcégeknek egy évük lesz arra, hogy telepítsék, beüzemeljék a pályázó által megrendelt napelemrendszert.
A pályázók most az Inscrierionline.afm.ro internetes felületen választhatják ki szerelőcégüket. Az AFM útmutatót is közölt.
Egyébként Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter korábban már a következő, jövőre tervezett kiírás kapcsán is meglebegtetett egy-két részletet, melyek rendkívül fontosak – ha tényleg megvalósulnak.
„Premierként bejelenthetem, hogy kilátásba helyeztük a programhoz szorosan kapcsolódó egyéb berendezések beszerzésének finanszírozását is, legyen szó energiatároló akkumulátorokról, amelyek még energiahatékonyabbá tehetik az otthonokat, vagy hőszivattyúkról, amelyek télen fűtik, nyáron pedig hűtik a lakást. Biztosra vehető, hogy jövőre nem csak lemásoljuk az idei kiírást, nem csak jelentős támogatást biztosítunk, hanem javítunk is a programon” – nyilatkozta augusztus 24-én Mircea Fechet.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint jövő héten végre közzéteszik a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programban részt vevő szerelőcégek listáját.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!